KONOBA CAPO U CEROVLJU

OŠTARIJA S PRIČOM: U spomen nonetu kovaču

| Autor: Davor ŠIŠOVIĆ


Zidove rese velike fotografije kovača u žaru svoga posla, a na ulazu jedne od triju sala ukopana je niša, pokrivena debelim staklom u kojoj su izloženi nonetovi kovački alati

Davne 1938. godine u Cerovlju je Milan Nežić sagradio obiteljsku kuću, a u njoj je uredio i kovačku radionicu. Osamdesetak godina kasnije, njegov unuk Emanuel Nežić u istoj je kući otvorio restoran. Nazvao ga je Capo prema nadimku kojim je kao dijete zvao nonića. Opremio je lokal kao posvetu i uspomenu na noneta kovača. Zidove rese velike fotografije kovača u žaru svoga posla, a na ulazu jedne od triju sala ukopana je niša, pokrivena debelim staklom u kojoj su izloženi nonetovi kovački alati. Konoba-pizzerija Capo, tako je naime kategoriziran Nežićev ugostiteljski objekt, postala je tako oštarija s pričom. Ima se što razgledavati dok se čeka naručeno jelo. Ima se o čemu pričati kad Emanuel zađe među svoje goste i oživljava obiteljske uspomene.

U ugostiteljstvu se Emanuel Nežić okušao još 1996. godine, otvorivši na istome mjestu kafić Art, koji je nakon nekoliko godina prerastao u pizzeriju, ali ga je krizne 2009. godine morao zatvoriti. Nakon desetak godina pauze, odlučio se vratiti ovome poslu, ali na drugi način. Objekt je uređivao s mnogo pažnje, vodeći posebno računa o interpretaciji baštine. U zidove interijera na dekorativan je način ugrađena originalna cigla koju je proizvodila već više godina ugasla cerovljanska Ciglana. A ona glavna priča, gastronomska, ima dva pravca.

Prošlost i sadašnjost

- Želio sam u ponudi svoje konobe povezati prošlost i sadašnjost. Uz tradicionalna istarska jela ponuditi i nešto drugačije, modernije, ono što je danas popularno, tumači nam Nežić.

Emanuel Nežić  (Davor ŠIŠOVIĆ)

Za stolom konobe Capo moći ćemo kušati i tradicionalna domaća jela kao što su njoki sa šugom od divljači i druge domaće tjestenine s raznovrsnim preljevima i umacima, domaće kobasice i ombolo, sezonske maneštre, pršut, jela s tartufima; dok je modernija kuhinja zastupljena kroz nekoliko kreativnih mesnih jela od bifteka ili ramsteka, svinjskog filea omotanog pancetom ili pilećeg filea u umaku od gorgonzole. O osmišljavanju i izvedbi jela u konobi Capo brine glavni chef Edo Rađa, a kako je ova konoba ujedno i pizzerija, čak tridesetak vrsta pizza kreira i priprema glavni pizzaiol Robi Božić.

Čime bi se, s prilično bogatog jelovnika, ova dvojica kulinarskih kreativaca najradije pohvalila? Chef Edo Rađa kaže da bi s njegove strane to bili biftek s tartufima na palenti s pršutom. Napominje kako konoba Capo nudi nestandardne bifteke od 250 grama, dok su u ugostiteljstvu uvriježeni oni od tek 200 grama. Ramstek se poslužuje uz krumpir pečen u foliji, preliven aromatiziranim vrhnjem. Pileći file u umaku od gorgonzole u tanjuru se sljubljuje sa sotiranim rezancima položenima u jestivu košaricu od zapečenog sira. Jedan od specifičnijih burgera je dvjestogramski burger Capo, s pancetom, sirom, kupusom i kiselim krastavcima, a u ponudi su i bruschette Capo sa sirom s tartufima, pancetom, cherry rajčicama, maslinovim uljem, sirnim umakom i rukolom.

Trideset pizza

Između tridesetak pizza u ponudi, Robi Božić ponosno preporučuje naslovnu pizzu Capo, koju uz rajčicu i sir krase i narezani kolutovi rolanog pršuta punjenog mekanim sirom, te tartufata, cherry rajčice, masline i origano. Ovdašnja verzija pizze Istriana uz standardne sastojke sadrži domaći tvrdi kravlji sir, te istarski pršut Dujmović. Zanimljiva je i pizza Cacciatore, kojoj su specifični sastojci luk, kobasice i gljive bukovače.

O osmišljavanju i izvedbi jela u konobi Capo brine njezin glavni chef Edo Rađa (Davor ŠIŠOVIĆ)

Specijalitet kuće među desertima je pak svježa skuta s umakom od suhih smokava i terana. Ovaj zanimljiv umak priprema se tako da se narezane suhe smokve najprije karameliziraju u šećeru, a zatim se u tavu dodaje teran i kuha se dok se umak ne reducira.

Misna vina

Ostatak jelovnika konobe Capo neuobičajeno je širok za ugostiteljski prosjek kontinentalne Istre. U ponudi su tako juhe, razna druga mesna jela, rižoti, jela iz woka, vege-burger i još štošta. Sve se namirnice dobavljaju od istarskih proizvođača i OPG-ova, osim kruha i tjestenina, koji se mijese i peku u kuhinji konobe Capo. Dužna se pažnja posvećuje i vinima, koja će vam znalački interpretirati konobar Milan Dmitrović. Zasad su u ponudi vina iz vinarija Laguna, Matijašić i Tomaz te jedan vinski kuriozitet: službena misna vina Porečko-pulske biskupije Eufrasius, i to malvazija i teran. Osim ugostiteljstva, obitelj Nežić nudi i turistički smještaj.

Ramstek s krumpirom pečenim u foliji (Davor ŠIŠOVIĆ)

Konoba Capo u Cerovlju nedavno je svečano otvorena i ugostiteljski posao Emanuela Nežića startao je u gastronomski najljepše doba godine, barem za središnju Istru. Iako se u vrijeme turističke sezone nada turistima, od jeseni do proljeća računa na domaće goste. Otvaranjem konobe Capo enogastronomski imidž općine Cerovlje i središnje Istre lijepo se zaokružio i dobio još jedno atraktivno mjesto s dobrom hranom i ugodnom atmosferom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter