Na jelovniku građana Istre, uz već svjetski poznate delicije, nalaze se bakar, krom, olovo i cink. Dokle? Dok god to plaćamo zdravljem i svojim novcem, a biramo političare koji misle samo na sebe, poručuju iz Barijere, stranke u osnivanju
Kontroverzni Županijski centar za gospodarenje otpadom Kaštijun treba zatvoriti, premjestiti na novu lokaciju i uvesti modernu, primjereniju tehnologiju obrade smeća, a ne trošiti novac na dodatne popravke. To su, ukratko, zahtjevi vijećnika Skupštine Istarske županije, bivših živozidaša, a sada članova stranke u osnivanju Barijera, Damira Grünbauma i Gordane Čakić.
Oni su jučer održali konferenciju za novinare ispred ŽCGO-a Kaštijun u Puli. Između ostalog, najavili su i kaznenu prijavu protiv bivšeg istarskog župana, aktualnog IDS-ovog europarlamentarca Valtera Flega te izrađivača Studije utjecaja na okoliš.
Ekocid i kriminal
- Kaštijun nije potencijalna opasnost za ljude i okoliš, već stvarna opasnost, dokazano najveći zagađivač u Istri. Najnovijim financiranjem i optimizacijom samo će se povećati razmjeri negativnog utjecaja na okoliš i ljude. Pravo ime za ono što se događa u Istri radi ŽCGO Kaštijuna je ekocid, ekološka katastrofa ogromnih razmjera, a ono što čine političari i Uprava možemo slobodno nazvati ekološkim kriminalom, poručili su Damir Grünbaum i Gordana Čakić.
Podsjećaju da su na nedavnojsjednici Skupštine Istarske županije vijećnici Barijere bili protiv odluke o podizanju kredita za optimizaciju Kaštijuna u iznosu od 20 milijuna kuna.
Grünbaum tu odluku naziva pobjedom politike nad strukom. Veli da se radi o sumnjivom trošenju javnog novca. Politički tvorci Kaštijuna, tvrdi on, odavno su bili svjesni posljedica koje će zastarjela MBO tehnologija imati na ljude i okoliš. Od odgovornosti se, kaže, ne mogu amnestirati ni bivši, ni aktualni kreatori odluka o pokretanju Kaštijuna. Među ostalima, nabraja, to su bivši SDP-ov dožupan Vedran Grubišić, šefica Kaštijuna Vesna Dukić i njezin prethodnik, sada aktualni savjetnik Uprave te firme Darko Višnjić. Upozorava da smrad neće nestati nakon najavljene optimizacije.
- Očit je primjer Marišćina, gdje smrad nije riješen od otvaranja. Zagađenje teškim metalima u krugu jednog kilometra od Kaštijuna je zapanjujuće. Čak i tisuću puta iznad dopuštenog. Ostala mjerenja nije moguće dobiti, kriju ih od javnosti, smatraju iz Barijere.
Ističu da su unazad deset godina udruge građana, raznorazne inicijative, struka i mjesni odbori upozoravali na nedostatke zastarjele MBO tehnologije. Tada je, prisjećaju, zaprimljeno 114 primjedbi. Poručuju da se svaka od njih pokazala opravdanom, iako su tada bile bahato i znanstveno neutemeljeno odbačene kroz Dopunu studija utjecaja na okoliš.
Naplata turističkim tvrtkama
Osim toga, Grünbaum traži da velike turističke tvrtke koje prerađuju otpad na Kaštijunu preuzmu i veći financijski teret. Traži da se osnuje Povjerenstvo koje će utvrditi raspoređuje li se među firmama i građanima namet za odvoz i preradu smeća pošteno i ravnomjerno. S obzirom na to da Kaštijun dnevno prerađuje 200 tona otpada, a da se ta brojka ljeti utrostručuje, velikim bi se poduzećima koji u turizmu posluju direktno, smatra, trebala povećati naknada.
- Nema alternative ljudskom zdravlju. Dok je pažnja javnosti usmjerena na koronavirus, u dvorištu imamo realnu opasnost, tihog ubojicu Kaštijun, koji ugrožava živote ljudi i zagađuje okoliš. Na jelovniku građana Istre, uz već svjetski poznate delicije, nalaze se bakar, krom, olovo i cink. Dokle? Dok god to plaćamo zdravljem i svojim novcem, a biramo političare koji misle samo na sebe!, zaključuju Grünbaum i Čakić.