ZAGREB

Zajednička svečanost proglašenja 53 člana HAZU

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Zajednička svečanost proglašenja 53 člana Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti koji su izabrani u protekle dvije godine, ali nisu mogli biti proglašeni ranije, održana je u srijedu u sjedištu Akademije u Zagrebu.

Predsjednik HAZU akademik Velimir Neidhardt čestitao je proglašenim članovima i kazao da ono što je naslijeđeno od generacija akademijinih članova, treba dolični nastavak u današnjem članstvu, u sadašnjosti, kojom se oslikavaju budući horizonti Akademije.

Broj mjesta u Hrvatskoj akademiji ograničen je i u društvu uvijek postoji više izvrsnih osoba nego što ima mjesta u Akademiji, no bitno je da su izabrani oni koji to zaslužuju, koji su se potvrdili svojim općepoznatim i općepriznatim radom, koji su stvorili djela trajne vrijednosti nacionalnog i međunarodnog značenja, kazao je Neidhardt.

On je kazao da novi članovi trebaju biti ponosni što se pribrajaju nizu znamenitih osoba i najvećih hrvatskih znanstvenih i umjetničkih velikana hrvatske povijesti. Biti član Hrvatske akademije posebna je čast, povlastica i obaveza, ali i prilika da se aktivno sudjeluje u radu Akademije, njezinim razredima, znanstvenim vijećima i odborima, kazao je.

U ime izabranih članova zahvalio je akademik Drago Štambuk i istaknuo dramatične okolnosti u proteklom razdoblju – pandemiju koronavirusa, potrese i rusku agresiju na Ukrajinu.

Ostavljajući tri jahača apokalipse za sobom, ništa nam ne može pomoći biti onim što nismo, a sve će nam odmoći da budemo onim što jesmo. Ako je Akademija mjesto koje okuplja najbolje i najvrsnije na poljima znanosti i umjetnosti – uznastojat nam je da istodobno bude i mjesto najmudrijih, najljudskijih i božanskoj milosti najbližih, kazao je.

Danas se domoljublje i svjetoljublje nimalo ne razlikuju, svi smo u jednim čamcu i tko god da ga ljulja može potopiti sve nas, dodao je. Budimo manji od zrna gorušice pred dragim kamenom hrvatskoga jezika i pismenosti, kano pred najsvetijim domovinskim oltarom, kazao je i dodao da će samo iz malenoga izrasti stablo nebesko. Predajmo ga Domovini, i ne zaboravimo zaslužne pređe, rekao je akademik Štambuk.

Na skupštini HAZU 19. svibnja izabrano je 17 novih redovitih članova, pet dopisnih članova i pet članova suradnika HAZU, a 16. studenog 2020. izabrano je sedam redovitih članova, osam dopisnih članova i 11 članova suradnika. Zbog pandemije nije im bilo moguće tada uručiti povelje.

Za redovite članove 19. svibnja izabrani su: Stjepan Ćosić, Ivo Piantanida, Vladislav Tomišić, Stipan Jonjić, Ivan Sondi, Mario Šlaus, Mario Brdar, Silvana Vranić, Mateo Žagar, Krešimir Bagić, Ratko Cvetnić, Sibila Petlevski, Petar Barišić, Kažimir Hraste, Bojan Jerbić, Sven Lončarić i Ivan Petrović.

Za dopisne članove izabrani su Xavier Barral I Altet iz Španjolske, Tomislav Friščić iz Kanade, Sofia A. Gubaidulina iz Njemačke, Philippe Ménard iz Francuske, te Josip Mlakić iz Bosne i Hercegovine.

Za članove suradnike izabrani su Ivana Horbec, Ivan Marković, Nikola Vuletić, Maša Kolanović i Tena Štivičić.

Za redovite članove 16. studenog 2020. izabrani su Anđelko Akrap, Nella Lonza, Bojan Jelaković, Željko Kaštelan, Milan Mihaljević, Drago Štambuk i Kuzma Kovačić.

Za dopisne članove izabrani su Ranjan Deka iz SAD-a, Josef Eberhardsteiner iz Austrije, Željko Ivezić iz SAD-a, Boris A. Novak iz Slovenije, Smiljan Radić Clarke iz Čilea, Kristijan Ramadan iz Velike Britanije, Jadranka Skorin-Kapov i Zrinka Stahuljak iz SAD-a.

Za članove suradnike izabrani su Martina Basarac Sertić, Hrvoje Petrić, Nikola Basarić, Marijana Đaković, Iva Tolić, Ljubo Barbić, Hrvoje Gašparović, Mislav Vrsalović, Gordana Bakić, Krešimir Seletković i Hrvoje Pandžić.

Hrvatska akademija trenutno ima 135 redovitih članova, 113 dopisnih članova i 79 članova suradnika. Među 135 akademika 17 je žena, što je dosad najveći broj akademkinja, kazao je predsjednik Neidhardt.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama