ROCKASTEL

PAZIN: Izložba i okrugli stol o mentalnom zdravlju

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Izložba "Ti u centru" - rad  Klaudie Jurić - Emocije

Izložba "Ti u centru" - rad Klaudie Jurić - Emocije


 

Uz izložbu na okruglom stolu će autorice izložbe i voditeljice grupe podrške govoriti o vlastitim perspektivama mentalnog zdravlja i smjernicama o zaštiti psihološke dobrobiti * Izložba će se moći pogledati do 15. ožujka

U četvrtak, uoči Tjedna psihologije u Istri, u 14 sati u RocKastelu u Pazinu otvorit će se izložba "TI u Centru: (P)ostati dobro - smjernice za jačanje psihološke dobrobiti". Ova je izložba ujedno i završetak projekta "TI u Centru – podrška mentalnom zdravlju adolescenata za vrijeme pandemije" Centra za mlade Alarm Pazin.

Na temelju teksta kreiranog na izložbi "(P)Ostati dobro: smjernice za jačanje psihološke dobrobiti" koja je predstavljena na prošlogodišnjoj Rijeci psihologije, mladi sudionici grupe psihosocijalne podrške u Centru za mlade Alarm Pazin su kreirali slike i fotografije za novu, pazinsku izložbu, povezujući teme u tekstu s osobnim perspektivama i iskustvima. Uz izložbu održat će se okrugli stol na temu podrške mentalnom zdravlju na kojem će autorice izložbe i voditeljice grupe podrške govoriti o vlastitim perspektivama mentalnog zdravlja i smjernicama o zaštiti psihološke dobrobiti. Izložba će se moći pogledati do 15. ožujka.

Inače, svakog četvrtka, od srpnja prošle godine, pazinski mladi okupljaju se u prostorima Centra kako bi razgovarali i promišljali o mentalnom zdravlju. Što je stigma, psihosocijalna podrška, kako uz druge ostvariti psihološku dobrobit, koja su uvjerenja u pozadini nesretnosti, kako našom percepcijom oblikujemo svoju stvarnost te što znači (ne)realno očekivati, samo su neke od tema o kojima se raspravlja i dijeli na radionicama u Centru, uz podršku stručnih voditeljica, psihologinja, pedagoginja i polaznica 4. godine realitetne terapije - Tine Gregorović Hlušička, Ive Luk, Neve Ljuština, Ivone Orlić i Valentine Rabar.

Ovaj projekt "zakuhao" se tijekom 2020. godine, kada su prvi rezultati istraživanja mentalnog zdravlja mladih na nacionalnoj razini pokazali zabrinjavajuće rezultate. Prema istraživanju "Kako si?" Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu o mentalnom zdravlju građana (Jokić – Begić i sur., 2020), značajno se povećao broj osoba koje imaju izrazito visoku razinu depresivnosti, anksioznosti i stresa. Posebno se ističe potreba za povezivanjem i jačanjem međuvršnjačkih odnosa kod mladih, koji zbog čestih izolacija i redovitih prekida (izvan) školskih aktivnosti ne uspijevaju biti – mladi.

Ovakvo je stanje mentalnog zdravlja mladih potvrđeno i na lokalnoj, pazinskoj razini. U studenom i prosincu 2020. je CMA Pazin u suradnji sa Savjetom mladih Grada Pazina u sklopu Erasmus+ projekta "Pazi(n)! Mladi" proveo anketu za ispitivanje problema, potreba i mišljenja mladih u gradu Pazinu. U istraživanju je sudjelovala ukupno 221 mlada osoba od 13 do 35 godina.

U odnosu na rezultate od 2016. godine, kada mladi većinom nisu bili zadovoljni s ponudom sadržaja za mlade u vidu koncerata, izložba i drugih, zabavnih, aktivnosti, mladi su u ovoj anketi iskazali potrebu za održavanjem radionica za druženje i podršku, uz teme psihologije, problema s psihičkim zdravljem, osobnog razvoja, odabira zanimanja, seksualnih odnosa, odnosa s vršnjacima, odrastanja i osamostaljivanja te učenja o svojim psihološkim stanjima.

Nastavno na provedeno istraživanje, tijekom veljače 2021. su u sklopu projekta "Pazi(n)! Mladi" održane tri radionice s osnovnoškolcima, srednjoškolcima i odraslim mladima, tijekom kojih su mladi sudionici raspravljali o istaknutim područjima relevantnima za mlade Pazina od 2021. do 2025. godine.

U svim radionicama do izražaja je došla potreba za aktivnostima vezanima uz jačanje mentalnog zdravlja, počevši od smanjenja stigme koja se veže za psihičke teškoće i odlaske kod psihologinja u školi, sve do problema vezanih uz izgled, nasilja na društvenim mrežama, visokih očekivanja roditelja, perfekcionizma te nepovezanosti, otuđenosti, dosade i isključenosti koje su posljedica pandemije i nastave od kuće.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter