Mars je mrtav planet i neko "umjetno disanje" da se napraviti, ali neće biti za dugo, rekao je u fažanskom Multimedijalnom Centru u Fažani astronom Korado Korlević proteklog vikenda pred 200-tinjak posjetitelja. Predavanje "Mars kao sljedeća granica" u organizaciji Općine Fažana protegnulo se na više od sat i pol, a osim teme koju je isprovocirao aktualni svemirski projekt Elona Muska, omiljeni je voditelj višnjanske zvjezdarnice odgovarao i na brojna druga pitanja izvan teme.
Predavanje je započeo primjerima višestoljetne fascinacije Crvenim planetom među znanstvenicima, ali i književnicima i likovnim umjetnicima, entuzijastima… Potraga za životom na Marsu rezultirala je brojnim misijama posljednjih desetljeća zahvaljujući kojima smo mnogo naučili o tom planetu na kojem se život trebao razviti znatno prije nego na Zemlji. Uostalom, rekao je Korlević, moguće je da se život s Marsa proširio na Zemlju, pa smo svi mi - Marsovci!
Na Marsu slabija gravitacija
- Na Marsu ima dovoljno vode da možemo cijeli planet prekriti s 20 metara. To nije loše. Ali nema dovoljno plina. I nema dušika, onog čega ima najviše na Zemlji. Ugljičnog dioksida na Zemlji ima jako malo, a na Marsu ga ima skoro sve. Nama nedostaje 70 posto sadržaja da napravimo terraforming Marsa, želimo li atmosferu sličnu Zemlji, rekao je Korlević.
Koliko su Mars i zemlja slični, toliko su različiti. Mars je puno manji, nema dovoljno jaku gravitaciju koja bi zadržala atmosferu, nema magnetskih polja, samo njihovih ostataka, nema tekuću masu. Ti uvjeti omogućuje i stvaranje vulkana Olimpus Mons visokog gotovo 22 kilometara, što na Zemlji nije moguće.
Bude li se gradila kolonija na Marsu, rekao je, to će morati biti u špiljama, u podzemlju, da bi se zaštitila od radijacije i drugih uvjeta. I morat će, da bi bila održiva, pronaći neki element kojim će moći trgovati sa Zemljom.
Bakterije mogu tamo živjeti
- Da li bi Mars mogli pretvoriti u Zemlju? Odgovor je da, ali ne s biljkama koje imate naokolo, nego s onim koje svi mrzimo, s mufom! U školi smo ih zvali modro-zelenim algama, ali nisu alge nego bakterije. I te bakterije mogu tamo živjeti, rekao je astronom i rekao da ne treba očekivati atmosferu nalik Zemljinoj.
- U 30 ili 50 godina možemo napraviti atmosferu klorofluorugljika i postaviti 10 nuklearnih elektrana koje će proizvoditi dovoljno struje za to. To nije nešto nemoguće, naučili smo kako zagađivati planete - idemo zagaditi Mars! I onda genetski modificiramo djecu da mogu živjeti i disati, a roditelji će cijelo vrijeme imati skafander, rekao je Korlević. Ni gravitacija nije problem jer mi ćemo se, kaže, prilagoditi planetu i dizajnirati čovjeka koji će na Marsu biti sretan, bez obzira na sva etička pitanja.
Posljednje stoljeće homo sapiensa
No, nisu znanstvenici baš optimistični kada je u pitanju naseljavanje Marsa i dalje. Korlević kaže da se civilizaciji, u kojoj jedan sportski trener vrijedi 10.000 puta više od nastavnika fizike, zapravo i ne ide prema svemiru.
- 21. stoljeće zadnje je stoljeće homo sapiensa. Naša djeca koja budu išla prema svemiru zvat će se homo superior ili homo stelaris. Homo sapiensi će se baviti sljedećim svjetskim prvenstvom, sljedećom olimpijadom, rekao je Korado i poručio okupljenima da to što su ovdje, dok traje olimpijada ili kuharski show na TV-u, pokazuje da su svojevrsni "čudaci".
- To što ste došli na predavanje nije normalno. Ali, mi smo ta manjina koja još uvijek sanja put za boljitak čovječanstva, zaključio je Korlević. (Zvjezdan STRAHINJA)