Naslovnica Glasa Istre iz 1980. godine
Prije 42 godine u pulskim je prodavaonicama nastupila nestašica kave. Puljani su na svoj omiljeni napitak čekali tjednima. No, iako je nakon dugog čekanja kava konačno stigla u trgovine, navale baš i nije bilo. Možda su se tijekom tih nekoliko tjedana, kada su police na kojima su dotad bila različita pakiranja kave zjapile prazne, njezini konzumenti jednostavno od nje odviknuli.
Mučila je Puljane i prašina koja je pristizala iz tvorničkog kruga Cementare "Giulio Revelante", koja je posebno zadavala muke stanovnicima Stoje, što je i danas aktualan problem. Tada je Glas Istre izvijestio da će uskoro biti manje prašine s obzirom na to da se bližio kraj građevinskih radova u tvornici, gdje se gradila nova linija za proizvodnju bijelog cementa. Nakon toga je uslijedila i posljednja etapa rekonstrukcije cementare koja je podrazumijevala postavljanje opreme. Najavljeno je bilo i da će, kada sredinom ljeta cementara opet proradi, biti pometena i prašina na koju su se žalili građani. Tada će zagađenje zraka biti višestruko smanjeno, obećavano je prije četiri desetljeća.
Jedna od najpopularnijih zimskih destinacija za domaće skijaše i rekreativce te je godine bilo Begovo Razdolje u Gorskom kotaru. Žičara koja je tada tek puštena u pogon, bila je u neprestanom pokretu, a cijene vožnji bile su i više nego pristupačne. Kako je pisao naš list, u ovom "raju za skijaše" nedaleko žičare nalazi se ugostiteljski objekt koji nudi sve potrebne usluge skijašima, ceste se redovito čiste, a snijega na skijaškim terenima ima više od jednog metra pa je povoljan i za skijanje i za sanjkanje.
Visok snijeg i niske temperature koje su u Mrkoplju te godine dostizale i do minus 24 stupnja, stopirale su sve šumarske radne organizacije u obavljanju svih poslova. Minus je tijekom hladnih zimskih dana pogodio i Istru, pa je tako na području Bujštine nekoliko dana bila opasna poledica koja je otežavala cestovni promet i ugrožavala sudionike.
Loši vremenski uvjeti ostavili su traga i na naselje Jablanac i Stinicu. Naime, kako je izvještavao Glas Istre 16. siječnja 1980. godine, stanovnici tih naselja bili su bez električne energije više od 18 dana. Razlog tomu bilo je prednovogodišnje nevrijeme praćeno burom, snijegom, ledom i niskim temperaturama. Zbog takvih vremenskih uvjeta došlo je do brojnih kvarova na osamkilometarskom elektrovodu između Gornjeg Starigrada i Šegota. Orkanska je bura, između ostalog, pokidala ili srušila čak tridesetak stupova podgorskog električnog voda, no pisalo se tada da će se struja konačno vratiti u domove Jablančana i Stiničana, nakon što su tri tjedna živjeli u mraku.
Istog se dana diskutiralo i o razvoju turizma na Antarktiku. Samo u 1978. godini dvije tisuće posjetilaca letjelo je nad tim kontinentom s namjerom da vidi Južni pol i nekadašnju znanstveno-istraživačku bazu. Međutim, pad zrakoplova DC-10 u kojem je život nad Antarktikom izgubilo 257 putnika, prestrašio je nove znatiželjnike. Teritorij ovog kontinenta nije bio pokriven mrežom radio-farova, kao što je to bio slučaj sa Sjevernim polom, a navigaciju su otežavali i prirodni faktori, odnosno djelovanje Sunčevih pjega koje je znalo biti toliko snažno da bi blokiralo radio-komunikacije. To je rezultiralo time da je čak nekoliko sati prošlo prije nego što je bila podignuta uzbuna zbog nestanka novozelandskog aviona.
- Poseban problem koji bi možda trebalo riješiti nekim od sljedećih sporazuma koji će se potpisivati o Antarktiku jest pitanje spašavanja u slučajevima nesreće. Šanse da se preživjeli pronađu u ovim izuzetno teškim uvjetima gotovo su minimalne, tvrdilo se tada.
S drugog kontinenta pristigle su nešto drugačije vijesti. Kina se odlučila tada priključiti vodećim svjetskim silama u istraživanju svemira. O tome su "govorile" fotografije kineskih kozmonauta kako se spremaju za let u svemir, kao i fotografija malog psa za kojeg su tvrdili da je već bio svemirski putnik u jednoj od kineskih letjelica. Na Zemlju se, nakon putovanja u svemir, vratio živ i zdrav.
Novost je tada bila i činjenica da modni kreatori osmišljavaju odjevne kreacije i nekoliko godišnjih doba unaprijed. Tako su na zimu 1980. godine već nagovijestili što će se po ulicama metropola nositi na jesen i time su "preskočili" proljeće i ljeto.