BUZETSKO GRADSKO VIJEĆE

Vedran Majcan: Prijedlog proračuna izraz je Kajinove samovolje

Ovaj proračun za 2022. godinu je naprosto održiv, pa i socijalan, ako ni zbog čega drugoga, jer se nakon desetak godina svim proračunskim korisnicima, od teta u vrtiću, djelatnika u Domu za starije do vatrogasaca, za šest posto korigiraju plaće, rekao je gradonačelnik Damir Kajin obrazlažući proračun

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO
Sjednica Gradskog vijeća u izravnom prijenosu (Foto: Istra Stream)

Sjednica Gradskog vijeća u izravnom prijenosu (Foto: Istra Stream)


Prijedlog proračuna za iduću godinu "težak" 53,8 milijuna kuna prošao je prvo čitanje na Gradskom vijeću, a u burnoj raspravi koja mu je prethodila, gradonačelnik Damir Kajin našao se na meti vladajućih, vijećnika Nezavisne liste Buzet i SDP-a, kao i oporbenog IDS-a. Proračunski prijedlog jednoglasno je upućen na javnu raspravu koja će trajati do 2. prosinca.

Čak 600 tisuća kuna prihoda manje

- Proračun za ovu godinu je konsolidiran, a za iduću će biti stabilan, bez obzira što su okolnosti danas puno izazovnije nego su bile. Tu prije svega mislim na prilike u auto industriji, na činjenicu da je 250 agencijskih radnika iz Cimosa otišlo doma, i da će se samo po toj osnovi u proračunu biti oko 600.000 kuna manje prihoda nego je bilo do sada. Tu su još i inflacija, rast cijena, nove obveze… Naslušao sam se teza u političkom životu i o socijalnim i o razvojnim proračunima, ali ovaj za 2022. godinu je naprosto održiv, pa i socijalan, ako ni zbog čega drugoga, jer se nakon desetak godina svim proračunskim korisnicima, od teta u vrtiću, djelatnika u Domu za starije do vatrogasaca, za šest posto korigiraju plaće. Time im se plaće zapravo vraćaju na razinu iz 2011. godine i to kada je državnoj upravi od 2017. godine plaća rasla za 17 posto, a i ove godine će biti korigirana na više za tri posto, istaknuo je Kajin obrazlažući prijedlog proračuna.

Naglasio je također da Buzet s izvornim prihodima može samo vegetirati. Potrebno je povući kapital, novac iz EU-a, odnosno iz državnog proračuna, bez toga se neće moći pratiti nadstandard niti se dalje razvijati.

- Najveća investicija je dogradnja Doma za starije. Sve je spremno za kredit i tu smo učinili ogroman napor u ministarstvima da se sve ubrza. Vlada mora dati suglasnost na zaduženje. Dom je nužnost, ali i trošak. Samo dvadeset novih korisnika ako budu s buzetskog područja, Grad će stajati najmanje 700.000 kuna na godišnjoj razini, rekao je Kajin.

Osvrnuo se i na dvije nove naknade, naknadu za neizgrađeno građevinsko zemljište, kao i razvojnu naknadu za odvodnju koju, kako je rekao, imaju svi gradovi i općine, osim Buzeta. Tim novcima financirat će se dokumentacija za Aglomeraciju i na jedan način, s jednom kunom, povući će se devet kuna. Stipendije ostaju na istoj razini. S obzirom na rast materijalnih troškova, hrane, energije, higijenskih materijala, u proračun je uključen porast cijena usluga Dječjeg vrtića "Grdelin" i Doma za starije.

Povećanje dvije kune po kubiku?

Cijena buzetskog vrtića, istaknuo je Kajin, sigurno je najniža u Istri, ne računajući Umag. Ekonomska cijena je 2.664 kune, a participacija roditelja za jaslice sada je 590 kuna, za vrtić 570 kuna, ostalo se osigurava iz gradskog proračuna. Za buzetske korisnike u Domu za starije, jednokrevetna soba je 3.600 kuna od ožujka 2019. godine, dvokrevetna 3.400 kuna, a stacionar 3.700 kuna. Jedino niže cijene od buzetskog doma ima Novigrad. Produženi boravak u školi je početkom rujna s 130 kuna išao na 170 kuna što je bilo nužno, kako je rekao Kajin, da bi se osiguralo šest plaća koliko tamo ima učiteljica, a Grad taj aranžman podmiruje u gotovo stopostotnom iznosu, 715.000 kuna na godišnjoj razini.

- Gradonačelnik Kajin je u više javnih istupa isticao kako će prijedlog proračuna raditi u suradnji sa svima, s partnerima, gospodarstvenicima, oporbom, s onima koji drže vladajuću većinu u Gradskom vijeću, međutim to se nije dogodilo. S obzirom da mi je ovo osmi, deveti proračun u čijem donošenju kao vijećnik sudjelujem, mogu jednostavno zaključiti da su svi prijašnji proračuni koje smo donosili bili izraz samovolje jedne stranke, a da je ovaj proračun izraz samovolje jednog čovjeka. I da smo sada zaista, da citiram gradonačelnika, 'došli s konja na magarca', istaknuo je SDP-ov vijećnik Vedran Majcan te, između ostalog, naglasio da uvođenje razvojne naknade za odvodnju znači i povećanje cijene vode građanima Grada Buzeta za dvije kune po kubiku. Ako prosječno domaćinstvo potroši 20 kubika vode to je 40 kuna više na računu. Uz najave drugih poskupljenja, značajan je to teret koji će se prebaciti na građane.

Treba pronaći bolji balans

SDP-ov vijećnik i potpredsjednik Vijeća najavio je da će se o svim aspektima proračuna očitovati kao Klub vijećnika NL/SDP te rekao kako će o proračunu zasigurno biti još jako puno riječi, vjerojatno i amandmana.

Na Kajinovu ciničnu opasku da bi bio najsretniji da se proračun ne prihvati, Majcan je primijetio da u Kajinovom cinizmu vjerojatno ima puno istine.

- Neobična je situacija da predlaže proračun i priželjkuje da se ne donese. To je nešto antologijski u političkom smislu u Hrvatskoj, primijetio je Majcan.

Nije ugodno u prijedlogu proračuna vidjeti detalje oko povećanja cijena vrtića i Doma za starije, naglasila je predsjednica Kluba vijećnika IDS-a Michela Blagonić. - Uz ostala poskupljenja kojima smo svakodnevno svjedoci, ljudi koji žive i rade u Buzetu morat će podnijeti još jedan teret, rekla je Blagonić te poručila kako možda predstoji vrijeme kada ne treba patiti od velikih investicija, već pronaći bolji balans. Osvrnula se i na smanjenje sredstava za promociju grada, kojima su se financirale manifestacije poput maškara, Subotine, Vikenda tartufa, Adventa na sjeveru, što su, ne samo prilike za druženja, već i za očuvanje tradicije, rekla je Blagonić te najavila da će se IDS, nakon konzultacija sa svojim partnerima, udrugama, obrtnicima, gospodarstvenicima, također očitati o proračunskom prijedlogu i predložiti amandmane.

Uz opasku da je prijedlog proračuna sastavio gradonačelnik sa svojim timom te da je on odraz njihovog pogleda na buduće financiranje grada, predsjednik Kluba vijećnika NL/SDP Nenad Šćulac istaknuo je kako ga je uznemirilo kada je čuo da je polazište za izradu prijedloga proračuna drugi ovogodišnji rebalans. Podsjetio je da je njime proračun povećan za milijun kuna, s time da taj novac nije išao u gospodarstvo, već u plaćanje dospjelih obveza i otvorenih stavaka.

- Ako je to baza za izradu proračuna za 2022. godinu, imamo svi razloga biti uznemireni jer ovo je potpuno jedan novi mandat koji bi trebao imati nova načela. Ako mi u situaciji jako izmijenjenih okolnosti sastavljamo proračun koji se nastavlja na nešto što je već bilo, onda znači da smo gluhi i slijepi i ne razumijemo da su se okolnosti promijenile, primijetio je Šćulac.

Vijećnici su na početku sjednice minutom šutnje odali počast preminuloj liječnici buzetskog Doma zdravlja, doktorici Dženani Kružić.

Dva nova vijećnika

Dosadašnjem vijećniku Darku Jakcu (IDS) prestao je mandat po sili zakona zbog promijene prebivališta u drugu jedinicu lokalne samouprave. Buzetska podružnica IDS-a odredila je da Jakca zamijeni Kristijan Jermaniš s kandidacijske liste IDS-a.

Vijećnica Nena Jakovljević s kandidacijske liste grupe birača nositelja Deana Prodana, odnosno Nezavisne liste Buzet, podnijela je zahtjev za stavljanje mandata u mirovanje, a zamijenio ju je prvi sljedeći kandidat s liste, Mura Kalčić Salopek. Novi vijećnici položili su vijećničku prisegu.

S obzirom da je Jakac bio jedan od dva potpredsjednika Vijeća, umjesto njega na tu je dužnost jednoglasno izabran Elvis Černeka (IDS).

Izravni prijenos

Sjednica Gradskog vijeća prvi je puta u svom radnom izdanju bila u izravnom prijenosu i mogla se pratiti putem društvenih mreža.

- Snimanje sjednice je testno i besplatno. Produkcijski ga vodi buzetska tvrtka Istra Stream. Nakon analize kvalitete slike, cijelog medijskog sadržaja i mogućeg kasnijeg investicijskog paketa kojeg možemo dobiti, odlučit će se u suradnji s potpredsjednicima Vijeća Vedranom Majcanom (SDP), Elvisom Černekom (IDS) te s predsjednicima klubova Nenadom Šćulcem (NL/SDP) i Michelom Blagonić (IDS), uz sugestije gradonačelnika Damira Kajina, o modelu snimanja sjednice te primjerenom financijskom iznosu koji može podnijeti gradski proračun namijenjen za tu svrhu, a koji bi bio višestruko manji od komercijalnih ponuda koje su trenutno na tržištu. Sve to kako bi građani i javnost dobili što jeftiniju, a kvalitetnu informaciju o našem radu, poručio je predsjednik Gradskog vijeća Davor Prodan (NL).

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter