BUZET

Udruga Modelna šuma provodi projekt Šumska pedagogija u Istri. ŠUMSKA PEDAGOGIJA POTIČE SUŽIVOT S PRIRODOM

| Autor: Gordana ČALIĆ ŠVERKO  
UDRUGA MODELNA ŠUMA

UDRUGA MODELNA ŠUMA


Udruga Modelna šuma Istra provodi projekt Šumska pedagogija u Istri u okviru kojeg se bavi edukacijom odgajatelja i nastavnika o dobrobitima šumske pedagogije. Projekt se provodi već nekoliko godina uz financijsku podršku Istarske županije, Odjela za poljoprivredu i šumarstvo. Od 2018. godine održano je niz radionica iz šumske pedagogije s djecom školskog uzrasta, a koncept šumske pedagogije te njezine dobrobiti i metode preneseni su nastavnicima na interaktivnim predavanjima i radionicama u šumi. U projektu su dosad sudjelovale osnovne škole iz Pazina, Tinjana, Sv. Petra u šumi, Višnjana, Vižinade, Tara, Roča i Buzeta.

Materijali iz prirode

Ove je godine u sklopu projekta kreirana edukativna radionica iz šumske pedagogije za odgajatelje, u suradnji s Dječjim vrtićem "Olga Ban" iz Pazina. Radionicu u trajanju od tri sata osmislile su odgajateljice Tatjana Družetić i Nora Bertoša iz Dječjeg vrtića Pazin, u suradnji s udrugom Modelna šuma i njenom voditeljicom Anom Fornažar, ujedno članicom Europske grupe za šumsku pedagogiju.

Edukativna radionica sastoji se od brojnih vježbi na otvorenom, u šumi, koje povezuju metode senzornog i iskustvenog učenja, igru i kreativno izražavanje.

- Uz korištenje didaktičkih materijala i materijala iz prirode odgajateljice će iskusiti šumsku pedagogiju na jednak način kako se ona provodi s djecom pa i doživjeti sve njezine fizičke, mentalne i emocionalne dobrobiti, kaže Fornažar.

U prezentaciji i diskusiji o "outdoor" i šumskoj pedagogiji odgajateljice će dobiti praktične upute za 10 koraka prema "outdoor" učenju i kako pripremiti vanjsko mjesto za učenje i raspraviti o tome što sve mogu učiniti   kako bi senzibilizirale svoju skupinu iz područja ekologije i održivosti.

Dosad su edukativne radionice održane u Dječjem vrtiću Karojba i Dječjem vrtiću Morski konjić iz Tara s odgajateljicama iz Tara, Novigrada, Buja, Poreča i Višnjana. Planira se još nekoliko radionica na kojima će sudjelovati odgajateljice iz dječjih vrtića iz Poreča i Pule. Slijedeća edukativna radionica za odgajatelje održat će se u Dječjem vrtiću Karojba u subotu 13. studenog od 10 do 13 sati.

Višestruke dobrobiti

- Modelna šuma Istra će do kraja godine proizvesti i Priručnik iz šumske pedagogije za djecu od 4 do 9 godina u kojem će podijeliti pedagoške metode koje koristi šumska pedagogija i opisati njihov utjecaj na pozitivan razvoj djece u toj dobi, najavila je Fornažar.

Hrvatska tek razvija šumsku pedagogiju, što znači da ona nije uvrštena u sustave obrazovanja. Udruga Modelna šuma zadnjih godina nastoji to promijeniti kroz radionice za djecu, kao i edukacije nastavnika i odgajatelja.

- Dobrobiti šumske pedagogije su višestruke; ona utječe na razvoj motoričkih vještina, snalaženje i orijentaciju u prirodi, samostalnost, koordinaciju i ravnotežu, potiče pozitivne emocije i dobru suradnju kod djece. Kroz senzorne i spoznajne igre koje provodimo u šumi budi se kreativnost i mašta te jača kod djece znatiželja i koncentracija, kaže Fornažar.

Šume kao zdrave lokacije za učenje omogućavaju senzorna iskustva znatno više nego drugi ekosustavi jer stimuliraju sposobnost promatranja i slušanja kao i socijalne interakcije među djecom. Rezultati istraživanja pokazuju da djeca koja dovoljno vremena provode aktivno u prirodi su samostalnija, mirnija i imaju više samopouzdanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter