(G. Č. Š.)
Prema idejnom rješenju starogradska palača zadržava svoju muzejsku namjenu, a prizemlje dobiva javnu funkciju pa bi se koristilo kao glavna zgrada difuznog hotela "Bigatto" * Planirano je i uređenje još četiri objekta raspršenih unutar starogradske jezgre, a koji bi se uredili u apartmane
U sklopu projekta Restaura - Revitalizacija povijesnih građevina kroz model javno-privatnog partnerstva, prvog EU projekta u Hrvatskoj u segmentu revitalizacije kulturne baštine kroz javno-privatno partnerstvo, u Buzetu su održani Dani otvorenih vrata "Difuzni hotel Bigatto". Predstavljanje projekta bilo je namijenjeno potencijalnim investitorima s obzirom da Grad namjerava obnoviti palaču Bigatto i još četiri građevine u starogradskoj jezgri upravo po modelu JPP-a.
Suvenirnica i ugostiteljski sadržaj
Prema idejnom rješenju palača zadržava svoju muzejsku namjenu, smještenu na prvom katu, ističe voditelj buzetskog dijela Restaure Vanja Fabijančić.
- U potkrovlju bi se uredila dva ureda koja bi bila u funkciji muzeja te dva depoa za pohranu muzejskih predmeta koji nisu u postavci, a prizemlje, dvorište i aneks dobivaju javnu funkciju pa će se koristiti kao glavna zgrada difuznog hotela. Ovdje bi se smjestile suvenirnica, zajednički sanitarni čvor, ugostiteljski sadržaj koji će biti otvoren za goste hotela, za potrebe doručka, i za vanjske goste. Za ovu novu namjenu koriste se podrum, tri prostorije prizemlja te dvorište i aneks koji je interpoliran između sjeveroistočnog zida palače i jugozapadnog zida susjedne zgrade. Jedan ulaz u aneks je izravno s Ulice rašporskih kapetana, a drugi s terase na začelju palače. Koristi se kao prostor s više namjena: za predavanja, tematske izložbe, prezentacije proizvoda, ugostiteljstvo. Ovim prostorom upravljao bi korisnik ugostiteljske namjene, privatni partner u okviru JPP-a, ističe Fabijančić.
Planirano je i uređenje još četiri objekta unutar stare gradske jezgre, a koji će biti uređeni u funkcionalne smještajne jedinice - apartmane. Tri objekta su u lošem stanju i trenutačno nisu u funkciji, dok je jedan u dobrom stanju i za njegovo uređenje nisu potrebni veliki zahvati. Predviđeno je renoviranje objekata uz poštivanje tradicionalnog načina građenja, a njihovim uređenjem će se steći novi turističko-kulturni kapaciteti od tisuću četvornih metara unutarnjih površina i 62 četvorna metra vanjskih površina. Predlaže se provedba investicije putem modela ugovorenog JPP-a za obnovu palače Bigatto te ostale četiri nekretnine javnog partnera, na kojima je moguće uspostaviti difuzni hotel.
U obnovu uključiti privatni sektor
Među 12 projektnih partnera iz četiri zemlje, Poljske, Slovačke, Slovenije i Hrvatske, u projektu Restaura dva su hrvatska, Grad Buzet i Institut za razvoj i međunarodne odnose. Ukupna mu je vrijednost nešto više od dva milijuna eura, a Gradu Buzetu pripada 204.500 eura, s time da se trogodišnji projekt s 85 posto bespovratnih sufinancira iz programa Interreg Central Europe. Buzet je jedan od četiri projektna partnera koji će provesti pilot akciju JPP-a i to za zgradu palače Bigatto. Provest će se niz pripremnih aktivnosti i izraditi dokumentaciju s ciljem buduće uspostave JPP-a.
Gradonačelnik Siniša Žulić napominje da je Restaura jedan od mnogih EU projekta koje je Buzet kandidirao s ciljem revitalizacije prije svega kulturne baštine u starogradskoj jezgri.
- Želja je bila da na jedan inovativan i malo drugačiji način nego je to bio slučaj do sada, a to je kroz javno-privatno partnerstvo pronađemo modele kako bi mogli i privatni sektor uključiti u obnovu javne infrastrukture, prvenstveno s ciljem bolje turističke valorizacije starogradske jezgre, na način da sačuvamo postojeću kulturnu baštinu, izjavio je Žulić. Naglasio je također da je model JPP-a u Hrvatskoj relativno slabo prepoznat. U revitalizaciji kulturne baštine još i manje, samo je jedan takav primjer i to u Varaždinskoj županiji, u sklopu kojeg je temeljito obnovljena županijska palača.
Ugovori u prosjeku traju 27 godina
U ovom trenutku u Hrvatskoj je u operativnoj provedbi 17 projekata JPP-a ukupne kapitalne vrijednosti nešto veće od 340 milijuna eura. Pretežit sektor u kojem se realiziraju u zadnje je vrijeme područje energetske učinkovitosti, a najviše ih ima u sektoru obrazovanja, napominje Domagoj Dodig, voditelj Odjela za ocjenu i odobravanje projekata JPP-a iz Ministarstva gospodarstva, poduzetništva i obrta.
Izrazio je zadovoljstvo što je buzetska Restaura omogućila provođenje pilot akcije kako bi se izradili dokumenti i planovi da se investitori privuku upravo na ulaganje u kulturnu baštinu. JPP projekti predstavljaju dugoročne ugovorne odnose s privatnim sektorom koju u prosjeku traju oko 27 godina. Nakon isteka ugovornog razdoblja, cjelokupna infrastruktura, kompletan objekt koji je predmet projekta vraća se javnom sektoru.