PROGRAM PREVENCIJE MLADIH

Ovisnost o kockanju razvija se od rane dobi, zato treba zaštititi mlade od igara na sreću koje su dostupne i online

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
(Foto arhiv Glasa istre)-

(Foto arhiv Glasa istre)-


"Kockanje maloljetnika i njihovo uključivanje u igre na sreću problem je koji bilježimo posljednjih 20-ak godina, paralelno uz porast pristupačnosti igara na sreću u Hrvatskoj. Iako su sve igre na sreću zabranjene mladima, kao što su kupovina i konzumacija duhanskih proizvoda ili alkoholnih pića, s razvojem tržišta pokazalo se da maloljetnici ipak imaju pristup i ovim igrama", rekao je Neven Ricijaš, izvanredni profesor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu i jedan od autora Programa prevencije mladih „Tko zapravo pobjeđuje?“. Predstavljen je u pulskom hotelu Park Plaza Histria, gdje je jučer počela trodnevna edukacija za implementaciju spomenutog programa prevencije u organizaciji Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u suradnji s Hrvatskom udrugom za igre na sreću (HUZIS). Namijenjena je stručnim suradnicima i nastavnicima u školama koji imaju mogućnost provedbe ovog preventivnog programa u srednjim školama ili učeničkim domovima.

U edukaciji sudjeluje tridesetak stručnih suradnika i nastavnika srednjih škola s područja Istarske županije, a prisustvovale su i dogradonačelnica Pule Ivona Močenić te pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Pule Elvira Krizmanić Marjanović. Uz Nevena Ricijaša, edukaciju provode socijalne pedagoginje s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Dora Dodig Hundrić, Sanja Radić Bursać i Ana Rakić.

Program „Tko zapravo pobjeđuje?“ prvi je hrvatski sveobuhvatan i evaluiran program univerzalne prevencije kockanja mladih, utemeljen na znanstvenim činjenicama i rezultatima inozemnih i domaćih istraživanja čiji je cilj prevencija kockanja mladih adolescentske dobi te razvoj prikladnog odnosa prema igrama na sreću. Program je razvijen u okviru projekta „Kockanje mladih u Hrvatskoj“ koji se od 2010. godine provodi na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.

Pričajući o problemu kockanja mladih, Ricijaš ističe da je izuzetno važno djelovati u dva smjera: s jedne strane raditi preventivne programe s mladima u školskom okruženju, obiteljskom okruženju i raditi na senzibilizaciji i osnaživanju njihovog uključivanja, a s druge strane surađivati s priređivačima igara na sreću u smjeru njihove senzibilizacije o stvarnoj primjeni zakonske odredbe zabrane te razumijevanja razloga zašto je ta zabrana bitna.

Ako mladi ljudi imaju rani kontakt s igrama na sreću, pokazalo se da je veća vjerojatnost da će se uključiti intenzivno i u većem su riziku za razvoj ovisnosti o kockanju u kasnijoj dobi, objašnjava Ricijaš.

Edukacija u pulskoj Histriji održava se osmi put, a četvrti put uz financijsku pomoć Hrvatske udruge igra na sreću.

       - U principu je velik interes škola, mi regionalno nastojimo pokrivati različita područja Hrvatske, tako da smo edukacije imali u Dalmaciji, Slavoniji, u Zagrebu i sada u Istri, upravo kako bismo bili sigurni da mladi u različitim regijama imaju pristup ovoj intervenciji, naglašava Ricijaš, eminentni stručnjak u području kockanja mladih.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter