Svečanim mimohodom orkestara, intoniranjem hrvatske, talijanske i slovenske himne te zajedničkom izvedbom skladbi "Krasna zemljo, Istro mila" i "Silver Moon", danas je u Vižinadi službeno otvoren 51. Susret puhačkih orkestara Istre, jedna od najvažnijih glazbenih manifestacija posvećenih puhačkoj tradiciji u Istri.
Na Trgu svetog Jeronima okupilo se više od 800 glazbenika iz Hrvatske, Slovenije i Italije, a brojni posjetitelji ispunili su središte mjesta kako bi svjedočili početku glazbenog spektakla koji već više od pola stoljeća okuplja orkestre i ljubitelje puhačke glazbe.
Nakon svečanog mimohoda prema trgu, hrvatsku himnu izvela je Limena glazba Sveti Lovreč, talijansku Banda d'ottoni della Comunità degli Italiani di Buie i Brass Band Zajednice Talijana Vižinada, dok je slovensku himnu izveo Pihalni orkestar Piran.
Sudionicima i gostima potom su se obratili predsjednica Zajednice Talijana Vižinada Neda Šainčić Pilato, načelnik Općine Vižinada Marko Ferenac te zamjenica župana Istarske županije Jessica Acquavita. Tom su prilikom uručena priznanja institucijama i partnerima koji kontinuirano podupiru rad orkestara i razvoj kulturnog života, među kojima su Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Istarska županija, Talijanska unija, Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, Općina Vižinada te Turistička zajednica Općine Vižinada.
Posebno emotivan trenutak svečanosti bilo je priznanje dugogodišnjem maestru Alenu Bernobiću, koji je desetljećima obilježio rad domaćeg orkestra i dao značajan doprinos razvoju puhačke glazbe u Istri. Okupljenima je tom prilikom predstavljen i novi maestro Gianluca Antonini, koji će preuzeti dirigentsku palicu domaćeg sastava.
Slijedi koncertni dio programa tijekom kojeg će se predstaviti orkestri iz cijele Istre te gosti iz Slovenije i Italije, a glazbeni maraton trajat će do večernjih sati.