Kao osnovni cilj ove hvalevrijedne akcije čišćenja otpada postavilo se izvlačenje što je više moguće plutajućeg plastičnog otpada kako bi se spriječila njegova fragmentacija, potonuće i daljnje kretanje kroz podzemne vodene sustave te njihovo daljnje onečišćenje
(foto JU Natura Histrica)
Tijekom prošlog vikenda održana je ekološka akcija čišćenja i izvlačenja plastičnog otpada iz podzemlja Pazinske jame. Riječ je o otpadu kojeg su česte poplave donijele i nagomilale na površini Martelovog jezera.
Kao osnovni cilj ove hvalevrijedne akcije čišćenja otpada postavilo se izvlačenje što je više moguće plutajućeg plastičnog otpada kako bi se spriječila njegova fragmentacija, potonuće i daljnje kretanje kroz podzemne vodene sustave te njihovo daljnje onečišćenje.
Ova ekološka akcija ostvarena je i financijski potpomognuta od strane Javne ustanove Natura Histrica na temelju javnog poziva za dostavu ponuda za čišćenje i prikupljanje otpada iz krškog podzemlja/speleoloških objekata na području Istarske županije.
(foto JU Natura Histrica)
Speleološko društvo Istra iz Pazina za čišćenje od otpada prijavilo je Pazinsku jamu, koja je odabrana iz razloga što je to speleološki objekt s vodom, u naravi ponor, gdje s flišnog nepropusnog terena u krško podzemlje otječu vode Pazinčice, najduže istarske ponornice, koje se 15 do 20 kilometara kasnije pojavljuju na površini na izvorištima u dolini rijeke Raše. Neka od tih izvorišta koriste se i za vodosnabdijevanje dijelova južne Istre.
Akciju čišćenja Pazinske jame provodilo je 17 sudionika od čega 12 članova Speleološkog društva Istra iz Pazina, dva člana iz Speleo klub Had iz Vrsara, dva volontera iz grada Pazina uz nadzor i pomoć djelatnika iz JU Natura Histrica.
S površine Martelovog jezera iz Pazinskog ponora uspješno su prikupili te izvadili između 8 i 9 kubičnih metara plastičnog otpada.
Organizator i glavni izvođač radova bio je SD Istra koje od svog osnutka 1975. godine pa do danas kontinuirano istražuje istarsko podzemlje i vodi brigu o njegovoj zaštiti.
Kontejner za zbrinjavanje izvađenog otpada osiguralo je komunalno poduzeće Usluga d.o.o. iz Pazina, koje se također pobrinulo da otpad bude odvezen i zbrinut na adekvatan način, na čemu im se SD Istra kao organizator posebno zahvalio.
Ponori poput Pazinske jame, također i drugi speleološki objekti, posebno su krhki ekosustavi koji zbog svoje direktne povezanosti s podzemnim vodonosnicima vrlo brzo reagiraju na sve oblike onečišćenja, dok je s druge strane njihov oporavak od ekološki incidentnih situacija vrlo spor i mjeri se desetljećima, stoga je izuzetno važno razvijati svijest o njihovoj važnosti kako bi se za buduće generacije osigurale dovoljne količine čiste i pitke podzemne vode.
(foto JU Natura Histrica)
Izuzev speleolozima, mnogim drugim ljudima ovaj nevidljivi podzemni svijet nije dovoljno poznat, ali može se slobodno reći da je taj krhki ekološki sustav svima nama životno važan, stoga su organizatori poslali javni apel - Ne bacajte smeće u speleološke objekte, ponore, jame, spilje-pećine jer prije ili kasnije nekome će dio toga završiti u čaši vode!