buzetsko kulturno ljeto

Uz prekrasnu klapsku tercu, prvi susret klapa u kaštelu Petrapilosa

| Autor: Gordana Čalić Šverko
Teranke (Foto: Pučko otvoreno učilište Buzet)

Teranke (Foto: Pučko otvoreno učilište Buzet)


Susret klapa u kaštelu Petrapilosa, u svom je prvom izdanju okupio ponajbolje klapske skupine Istre i Kvarnera ovjenčane respektabilnim brojem nagrada i priznanja i potvrdio da je tisućljetno zdanje idealna kulisa za glazbene sadržaje poput ove klapske večeri za pamćenje. U sklopu Buzetskog kulturnog ljeta zajedničkim su snagama klapski susret organizirali Pučko otvoreno učilište »Augustin Vivoda« Buzet i Turistička zajednica Buzeta, uz pokroviteljstvo Grada Buzeta.

Bogata tradicija

Kroz klapsku povijest u Buzetu, gradu bogate glazbene tradicije koja je iznjedrila, za jedan nedalmatinski grad, velik broj klapskih skupina, kronološki je, vodeći program, provela Ana Pernić, poznavateljica klapske scene i jedna od tri recenzentice monografije muške klape Vinčace, u samom vrhu najtrofejnijih i najboljih klapa u povijesti Festivala dalmatinskih klapa u Omišu.

Muška klapa Pinguentum  (Foto: Pučko otvoreno učilište Buzet)Muška klapa Pinguentum (Foto: Pučko otvoreno učilište Buzet)

Daleke 1970. godine, samo tri godine nakon utemeljenja Festivala dalmatinskih klapa u Omišu, u Buzetu je osnovana muška klapa Buzet. Petnaest godina kasnije u Roču počela je s djelovanjem poznata muška klapa Roč, nešto kasnije i ženska klapa Roč, pa zatim muške klape Pinguentum Buzet i Boškarin Hum. Kao nezaobilazno mjesto okupljanja, ali i ocjenjivanja klapa sjevernog Jadrana nametnuo se i Festival istarskih klapa »Pivajući sva smo blaga stekli«, koji je zatim prerastao u KIK Fest, Festival klapa Istre i Kvarnera i djelovao više od dvadeset godina. A tu su i klapski koncert »Pinguentum i prijatelji« te Boškarinova smotra klapa po starinski »Kantaduri va Hum«. Stoga je nekako prirodno da se izrodila i ideja o smotri klapa koja će okupljati domaće klape i njihove vrsne kolege iz Kvarnera u obnovljenom kaštelu Petrapilosa, na najljepšoj pozornici Buzeštine.

Veliki interes publike

Želja, je rekla je v.d. ravnateljice Pučkog otvorenog učilišta Dijana Kolaković Prodan, da ovo postane tradicionalna ljetna manifestacija tim više što je prvo izdanje polučilo veliki interes.

Klapski susret u Petrapilosi, na litici iznad doline rječice Bračane, otvorila je Ženska klapa Senjkinje koja baštini tradiciju klapskog pjevanja u Senju, okrunjenu poznatim klapskim festivalom koji se održava punih 48. godina, nekad kao poznato natjecateljsko odredište, a od 2006. godine kao susret klapa. Za njima se predstavila buzetskoj publici dobro znana, Muška klapa Škrljevo pod vodstvom Marka Fortunata, redoviti gost na svim klapskim smotrama sjevernog Jadrana, sudionik buzetskog KIK Festa, a u nekoliko navrata i sudionik kultnog Festivala dalmatinskih klapa u Omišu.

Zapjevala je i Muška klapa Tić iz Triblja, voditelja maestra Ivana Nina Načinovića, koja također iza sebe ima zavidan broj nastupa, osvojenih priznanja na klapskim festivalima, a jedna je od najuspješnijih klapa na Festivalu Melodija Istre i Kvarnera. Potom i Ženska klapa Porto Re iz Kraljevice, koja, iako po stažu najmlađa, okuplja klapašice s velikim iskustvom pjevanja u najistaknutijim kvarnerskim ženskim klapama. Prošle godine, pod vodstvom Andrine Frleta, prvi je puta izborila ulazak u finale omiškog festivala, a ove je godine taj uspjeh ponovila i uskoro će nastupiti u finalu ženskih klapa 57. Festivala dalmatinskih klapa u Omišu.

Ana Ćurčin (Foto: Pučko otvoreno učilište Buzet)Ana Ćurčin (Foto: Pučko otvoreno učilište Buzet)

Miljenica buzetske publike, Ženska klapa Teranke iz Pule čiji je voditelj Sveto Popović, u svibnju je obilježila 20 godina svoga djelovanja tijekom kojih je osvojila gotovo sve što se osvojiti da. U svojim odajama ima nagrade s buzetskog festivala klapa, onoga u Senju, festivala zborskog pjevanja u Veroni, Barceloni, Malti, Rusiji, Grčkoj, a u Omišu je nagrađena s ukupno sedam nagrada, tri puta je osvojila treću nagradu žirija, tri puta srebro i samo je korak dijeli od nagrade zlatnog sjaja.

Nakon najbolje istarske ženske klape na red je došla najbolja hrvatska muška klapa, Vinčace iz Novog Vinodolskog koju također vodi Sveto Popović. Velika ljubav prema klapskoj pjesmi, kao i godine rada i truda dovele su Vinčace na sam vrh. Uz pregršt osvojenih nagrada na svim klapskim festivalima, kao krunu svog rada imaju pet osvojenih zlatnih štitova, pet pobjeda na Omiškom festivalu klapa.

Klapsku večer zaokružila je Muška klapa Pinguentum, pod vodstvom Sanjina Radovića, najpoznatiji glazbeni ambasadori Buzeštine, s ukupno 38 osvojenih nagrada najtrofejnija istarska klapa i jedina koja se uspjela okruniti zlatom na omiškom festivalu klapa.

Too old to die

U glazbeni vikend u tisućljetnom kaštelu uveo je pop-up event koji dovodi glazbene doživljaje oplemenjene kapljicama domaćih vinara na pomno birane lokacije u Istri - sve s ciljem da pruže iskustvo vrednovanja baštine uz dobru zabavu. Prvo ovogodišnje putovanje krenulo je upravo iz bajkovitog kaštela Petrapilosa gdje su se degustirali i kokteli buzetske Destilerije Aura. Otvorila ga je kantautorica Ana Ćurčin, rođena u Bagdadu, odrasla u Moskvi, nastanjena u Beogradu, koja kombinira indie-rock i folk, a oslanja se na blues i ambijentalnu glazbu. U ožujku ove godine, Ana i njen bend The Changes objavili su EP na materinjem jeziku pod nazivom »Susret« kojeg je ova glazbenica, premijerno izvela u kaštelu Petrapilosa. Program se sufinancira sredstvima Ministarstva kulture i medija, a partneri u projektu su pučka otvorena učilišta Buzet i Buje, turističke zajednice Motovun i Grožnjan i Udruga Fotovun.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama