"mačak u vreći"

Jeftini kineski proizvodi s platformi Temu i Shein mogu sadržavati štetne kemikalije

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


U Europsku uniju iz Kine svake godine uveze se gotovo pet milijardi paketa. Naručuju ih i hrvatski građani i to sve više.

Europska unija, koja je protiv Temua lani pokrenula i istragu, upozorava: s platformi poput Temua ili Sheina dolaze i proizvodi opasni za djecu, sadrže štetne kemikalije, prenosi Dnevnik.hr.

"Kada uvozimo proizvode pogotovo iz zemalja koje nisu članice EU-a, to je uvijek kupovina mačka u vreći. Nikad ne znate je li to baš proizvod koji je proizveden u skladu sa zakonom. Imajte na umu da jeftin proizvod često znači i proizvod koji ima u sebi štetne supstance koji može na vaše dijete štetno utjecati i dvaput razmislite prije nego što kliknete ono kupi", poručuje Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu (SDP) dok Lucia Jager iz Odnosa s javnošću Hrvatske pošte dodaje:

"Bilježimo blagi porast pošiljaka sa spomenutih stranica. Na mjesečnoj razini u poštu pristigne nekoliko stotina tisuća takvih pošiljaka, što čini osam do 10 posto ukupnog broja paketnih pošiljaka koji stignu na mjesečnoj razini u Hrvatsku poštu."

Iz Carinske uprave objašnjavaju da je propisan niz sigurnosnih i drugih mjera kako bi se spriječio uvoz robe koja nije zdravstveno ili tehnički ispravna ili je krivotvorena.

"Za najveći broj pošiljaka, do 95 posto s platformi Temu i Shein vrijednosti do 150 eura carinska obrada vrši se u nekoj od europskih zemalja gdje tvrtke koje su platforme za posredovanje imaju svoja carinska skladišta", kaže Milan Todorić iz Graničnog carinskog ureda Zračna luka i pošta.

Poplavu jeftinih proizvoda EU razmišlja riješiti ukidanjem carinskog praga od 150 eura za uvoz robe iz trećih zemalja pa bi sva takva roba kupcima bila osjetno skuplja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama