ublažite simptome

Muči vas kašalj? Napravite sami svoj sirup, imamo recepte

| Autor: Novi list
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Kašalj je uvijek neugodan.

Jest da ima korisnu funkciju kada, na primjer, iskašljavamo sluz kada smo prehlađeni, ali suhi kašalj može biti jako naporan. Kako biste lakše iskašljali sluz i ublažili simptome, postoji nekoliko domaćih lijekova od biljaka koje možete jednostavno napraviti sami.

Jedna od ideja za potporu vašem oporavku je da sami napravite sirup protiv kašlja. Izrada učinkovitih i umirujućih sirupa uz ove je recepte brza i – ako to radite kao preventivu protiv prehlade – nije previše naporna.

Možete koristiti sve vrste zdravih ljekovitih biljaka čije djelatne tvari djeluju umirujuće na grlo i ždrijelo.

Tako ćete se s domaćim sirupom protiv kašlja brzo smiriti i bolje oporaviti. Sve što trebate je nekoliko sastojaka kao što su prava biljka i drugi sastojci.

Sirup za kašalj od trputca

Trputac (lat. Plantago lanceolata) je pravi svestrani lijek za kašalj, jer ovaj prirodni lijek može ublažiti kašalj i spriječiti upalu.

Zbog toga trputac pomaže i protiv uboda komaraca i kao čaj. Sirup protiv kašlja od trputca stvara film u grlu koji prekriva nadraženu sluznicu i tako osigurava odmor i opuštanje.

Sastojci:

  • šaka svježih listova trputca
  • 125 g šećera
  • sok od pola limuna
  • 2 staklenke za konzerviranje
  • pamučna tkanina

Priprema:

Listove operite, osušite i narežite na male komadiće. Stavite sloj lišća u staklenku i pospite šećerom. Nastavite naizmjenično slagati listove i šećer.

Zadnji sloj neka bude od šećera. Zatim hermetički zatvorite staklenku. Sada se sirup za kašalj gotovo sam napravi, iako je potrebno neko vrijeme.

Smjesu čuvajte na tamnom mjestu dva mjeseca. Zatim dobiveni sirup dalje treba proraditi. Ulijte sirup u posudu i zagrijte ga na pari.

Nemojte ga kuhati, samo ga zagrijavajte dok ne dobije glatku konzistenciju. Dodajte sok od pola limuna. Na kraju sirup protiv kašlja prosijte kroz pamučnu krpu ili sito i napunite u drugu staklenku.

Sirup za kašalj od kadulje, majčine dušice i meda

Ovaj sirup protiv kašlja objedinjuje tri moćna sastojka: kadulja i majčina dušica djeluju antibakterijski i otapaju gustu sluz dok med djeluje protuupalno i smiruje dišne putove kod suhog kašlja. Za najbolji učinak treba koristiti nečisti cvjetni med domaćih pčelara.

Ovaj sirup protiv kašlja možete brzo napraviti i sami, što je prednost u odnosu na sirup od trputca.

Sastojci:

  • oko 200 ml vode
  • 50 g majčine dušice
  • 25 g kadulje
  • 5 žlica meda
  • sok od pola limuna
  • čista boca koja se može zatvoriti

Priprema:

Kadulju i majčinu dušicu prelijte kipućom vodom. Pokrijte i ostavite oko 15 minuta. Dodajte med i ponovno zagrijte, ali nemojte kuhati.

Inače će važni sastojci meda biti uništeni. Miješajte dok sirup ne dobije glatku konzistenciju. Zatim uklonite kadulju, inače će sirup protiv kašlja biti pregorak. Dodajte sok od pola limuna i ostavite da sve odstoji sat vremena. Uklonite majčinu dušicu i ulijte tekućinu u čistu bocu koja se može zatvoriti.

Nakon otvaranja sirup će trajati samo tri dana, pa po potrebi pravite manje količine.

Sirup za kašalj od tratinčice

Još jedan način da napravite koristan kućni lijek protiv kašlja je sirup od tratinčice. Ovi cvjetići ne samo da izgledaju slatko, već su i ljekovita biljka.

Sastojci:

  • dvije šake tratinčica
  • pola litre vode
  • pamučna tkanina
  • 300 g smeđeg šećera

Priprema:

Dvije šake cvjetova preliti s 0,5 l kipuće vode. Ostavite da odstoji preko noći i zatim procijedite kroz krpu.

Kuhajte tekućinu s 300 g smeđeg šećera dok ne postane sirupasta. U hermetički zatvorenoj boci, domaći sirup protiv kašlja od tratinčice može trajati nekoliko mjeseci.

Sjajna stvar kod domaćih sirupa protiv kašlja je to što točno znate što je u njima i jeftiniji su od proizvoda iz ljekarne.

Međutim, oni nisu zamjena za posjet liječniku, već su prvenstveno prikladni kao nadopuna konvencionalnom liječenju prehlade. Ako simptomi traju dulje od tri dana ili se čak pogoršaju, savjetujemo vam da posjetite liječnika.

Prehlada koja se ne liječi može biti opasna.

*Sav zdravstveni sadržaj na našem portalu služi isključivo kao opća informacija i ne smije se smatrati zamjenom za medicinski savjet vašeg liječnika ili bilo kojeg drugog zdravstvenog djelatnika.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter






}