Hrana koju su radile bošnjačke domaćice bila je izvrsna, izdvojila bih baklave i harmašice, dok kada govorimo o slanim bosanskohercegovačkim slanim jelima onda se tu našla sirnica, burek, zeljanica, te brojna jela u kojima su posjetitelji uživali, kazala Mirela Čaušević, organizatorica
Dani bošnjačke kulture (Snimio Dejan Štifanić)
U subotu se u organizaciji Nacionalne zajednice Bošnjaka Istre u Domu hrvatskih branitelja održala završna svečanost 16. izdanja Festivala bošnjačke kulture u Istri. Nastupali su Ansambl "Bosana" Bošnjačke nacionalne zajednice iz Zagreba, KUD "Đulistan" iz Labina, KUD "Kršanski ljiljani" iz Kršana. Posebna gošća bila je kantautorica Elis Lovrić, s kojom organizatori njeguju višegodišnju suradnju.
- Naša suradnja počela je prije nekoliko godina vezano za nastupe s Enesom Kiševićem u Umagu. Najbolja riječ koja opisuje moj nastup bila je srčanost koju sam osjetila. Oni meni kažu da sam istarski sevdah, što mi nadasve imponira. Ritam koji oni daju kada nastupaju drugi izvođači i mene potiče na ples tako da sam i ja cijelo večer uživala, kazala je naša labinjanska umjetnica Elis Lovrić.
Bilo je doista divno, potvrdila nam je i organizatorica Mirela Čaušević.
- Atmosfera i glazba ponijeli su me i obogatili dušu. Ljudi su uživali jer im ovakve manifestacije doista nedostaju. Bilo je sedamdesetak posjetitelja kako je dozvoljeno prema epidemiološkim mjerama. Prijašnjih godina je na festivalima znalo biti i po 300-400 ljudi, osim prošle. Hrana koju su radile bošnjačke domaćice bila je izvrsna, izdvojila bih baklave i harmašice, dok kada govorimo o slanim bosanskohercegovačkim slanim jelima onda se tu našla sirnica, burek, zeljanica, te brojna jela u kojima su posjetitelji uživali, kazala Mirela Čaušević, organizatorica.
- Program festivala je sufinanciran sredstvima državnog proračuna putem Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, Istarske županije i Grada Pule. U sve dosadašnje, pa i u ovogodišnje festivale na lokalnoj razini bile su uključene i turističke zajednice gradova i općina u kojima se program održavao, istaknuo je Senad Pršić.
Želja organizatora je održati njegov kontinuitet i tradiciju unatoč trenutnoj epidemiološkoj situaciji. Cilj je održati kulturu i tradiciju naroda BiH, prvenstveno kroz sevdalinke i ples, ali i upoznati građane s kulturom koja doprinosi multikulturalnosti ovog područja koje je idealno za život.