Sunce i kiša izmjenjivali su se druge svibanjske nedjelje u Roču, no niti prevrtljivo proljetno vrijeme nije spriječilo najupornije da stave trieštinu na rame i zapute se u glagoljaški Roč na 30. izdanje jedne od najdugovječnijih glazbenih manifestacija, međunarodni susret svirača dijatonskih harmonika - trieština "Z armoniku v Roč" koji je okupio tridesetak harmonikaša i još toliko pratećih svirača drugih tradicijskih glazbala iz Hrvatske, Slovenije i Italije.
Mala harmonika iz porodice dijatonskih glazbala poznata i pod nazivima trieština, triestina, dugmetara, botunara, plonerica, a ime je dobila po gradu Trstu u čijim je obiteljskim "officinama" sredinom 19. stoljeća počela izrađivati, još se jednom pokazala kao magnet za brojne ljubitelje tradicijske glazbe.
Dokler morem dihat ću prić u Roč
Svirači svih uzrasta izmjenjivali su se na pozornici ročkog Doma kulture, a s njima i harmonike, crvene, srebrne, pozlaćene, s natpisima, posvetama ili bez njih, a bile one izrađene prije stotinjak godina, ili posve nove tek izišle iz glazbenih radionica, sve su redom pod vještim prstima harmonikaša oduševljavale zvucima valcera, polki i marći, i tako gotovo tri sata.
Susret su otvorili domaćini Gunjci Arkul, a potom su pozornicu prepustili veteranu, najstarijem sviraču susreta 83-godišnjem Mariju Kotigi iz Kala kraj Motovuna, koji je s Dorijanom Buždonom iz Lupoglava, jedini sudionik svih dosadašnjih ročkih okupljanja.
- Dokler morem dihat ću prić u Roč, povjerio nam je barba Kotiga. Priznanje je zaslužio i jedan od inicijatora ročkog susreta i njegov stalni voditelj Vladimir Pernić, kao i Duško Anđelini iz Pazina koji je nastupio na 28 od 30 susreta.
Među glazbenim veteranima mnoga poznata lica; Emil Zonta iz Svetog Duha, Milica Tuševljak iz Lovrana, Francesco Belussi iz Poreča, Ivo Protić iz Korčule. Mauro Jačić iz Pazinskih Novaki zasvirao je polku na 150 godina staroj trieštini, a Branko Pernić iz Pule valcer na trieštini iz 1917. godine. Predstavilo se nekoliko bračnih i sviračkih parova, Ivan Ivančić iz Izole uz trieštinu na pozornicu je poveo suprugu Loredanu. Mario Kontošić iz Barbana nastupio je sa suprugom Divnom. Za razliku od njih, Branko Zlatić iz Sluma nastupio je s mamom Marijom Zlatić.
Najmlađi svirač 7-godišnji Fran Kušturin
Da za budućnost trieštine, koja u istarskoj tradicijskoj muzici zauzima gotovo kultno mjesto, nema straha, pokazale su mlade glazbene snage. Predstavio se najmlađi svirač susreta 7-godišnji Fran Kušturin iz Poljana, zasvirali su i 8-godišnji Štefan Černeka, 9-godišnji Aleks Hrvatin iz Roča, polaznik škole Andreja Gropajca, 13-godišnja Vanessa Jakac iz Cunja dok je dok je titula Muškardina trieštinke pripala 13-godišnjem Dorijanu Brečeviću iz Lovrečice kod Umaga koji je zasvirao na harmonici koju je svirao još njegov prapranono.
Rođendanski ročki susret koji je doprinio revitalizaciji ovog glazbenog instrumenta, te je kako kažu, bio i ostao jedinstven u svijetu jer okuplja isključivo svirače malih dijatonskih harmonika trieština, bio je prilika da organizator ŽKUD "Renato Pernić" Roč dodijeli prigodna priznanja za dugogodišnju suradnju i potporu među njima predstavnicima Istarske županije i Grada Buzeta, županu Valteru Flegu i gradonačelniku Siniši Žuliću, kao i predstavniku glazbene asocijacije Amisal iz talijanskog gradića Santa Maria Nuova, dugogodišnjem organizatoru svjetskih prvenstva svirača dijatonskih harmonika.
Izložba slika Udruge željezničara
Od popratnih sadržaja, otvorena je izložba slika Udruge željezničara slikara "Plavo svjetlo" Zagreb, održan koncert slovenskog "Pihalnog orkestra Divača", malog puhačkog orkestra ŽKUD-a "Renato Pernić" Roč, nastup plesne grupe "Roxy dance", nastup ansambla "Gremo plesat" radijskog kluba Radija Kopar te nastup mladih harmonikaša Kulturnog društva harmonikarjev Izola. Oduševile su egzibicije svjetskih prvaka iz Italije i Hrvatske, nastupili su Leonardo Rojnić, Manuel Scarpita i Michele Patacchiola. O značaju ročkog susreta govori podatak da su talijanski harmonikaši prešli 1.200 kilometara u jednom smjeru da bi nastupili pred istarskim ljubiteljima trieštine. Zabava u Roču nastavljena je uz nastup grupe Anelidi.
Male harmonike s 25 dugmeta i osam ili dvanaest basova koje su od 1862. godine izrađivane u Trstu, u radionici Plonera, a poslije i kod drugih majstora, u Istri su se udomaćile nakon 1918. godine, osobito na Buzeštini i koparskom području. Stariji tip trieština imao je ugrađen i mali zvončić koji je pozvonio na prvu dobu melodije. (Napisala i snimila Gordana ČALIĆ ŠVERKO)