S realizacijom investicijskog ciklusa ukupno vrijednog oko 12 milijuna kuna, s dva EU projekta i to izgradnjom kanalizacijskog sustava naselja Livade te rekonstrukcijom nerazvrstane ceste na oprtaljskim brdima, ali i s izgradnjom sjevernog kraka kanalizacije kojim se zatvara kanalizacijski prsten u Oprtlju, pohvalio se načelnik Aleksander Krt na svečanosti u povodu sv. Jurja, oprtaljskog zaštitnika kojom je obilježen i Dan Općine Oprtalj ujedno i njen 26. rođendan, koliko traje i mandat oprtaljskog načelnika.
- Ako gledamo samo ove tri investicije i to da s godišnjim proračunom od realnih tri milijuna kuna investiramo 12 milijuna kuna, može se reći da smo ovu godinu sigurno dobro odradili, istaknuo je Krt koji je općinski praznik iskoristio da se pomalo pesimistično osvrne na aktualne prilike te rekao da oprtaljska općina možda nije toliko pogođena odljevom mladih jer je blizu državne granice pa mladi rade preko, a žive u Oprtlju, ali je to s druge strane dodatni teret jer u općini moraju stvarati infrastrukturu za porezni dio koji ide nekoj drugoj državi.
Mladi žive ovdje, a rade preko granice
- Mladima stoga treba omogućiti da ostanu u rodnom kraju i da mogu zarađivati za pristojan život. Danas to još uvijek nije moguće iako je Istra možda najrazvijenija regija. Jedno se vrijeme egzodus zaustavio i ljudi su se vratili, no svjedoci smo zadnjih godina da se trendovi ponovo mijenjaju, mladi žive ovdje, a rade preko granice jer zarađuju duplo. Izgubili smo dvije generacije u ovih 25 godina, valjda nećemo i treću, rekao je Krt.
Govoreći o turizmu istaknuo je da se zadnjih godina bilježi uzlazni trend te da upravo turizam može biti generator razvoja. Istaknuo je također da se s tradicijskim manifestacijama doprinosi valorizaciji prirodnih resursa, prvenstveno tartufa, ali i kestena. Naglasio je kako je ponosan što jedna općina s niti 900 stanovnika ima 54 osnovaca i 23 polaznika mješovite predškolske grupe s desetsatnim programom te rekao da je oprtaljska općina najnogometnija općina vjerojatno u Hrvatskoj jer ima dva nogometna kluba s oko stotinjak članova.
- Na području oprtaljske općine dvadesetak je sakralnih objekata o kojem brinemo zajedno s župnicima i niti jedan se nije urušio niti neće, rekao je Krt te najavio nove investicije, uređenje dvorane Livade, nastavak uređenja kamenog popločenja i uređenje trgova u Oprtlju, uređenje centra posjetitelja u Livadama i muzeja Sv. Jeronim u Zrenju. Uzvanicima se emotivnim govorom obratio i predsjednik Općinskog vijeća Ivan Štokovac te rekao da su kroz sve ove godine od osnivanja oprtaljske općine svi vijećnici koji su se izmijenili u sastavu vijeća dali svoj doprinos u stvaranju boljih uvjeta za život s velikom željom da se oprtaljski kraj ubrzano razvija.
Nekada prođe godina da se nitko ne rodi
Domaćinima su na postignutim rezultatima čestitali predstojnik Ureda državne uprave u Istarskoj županiji Draženko Janjušević i župan Valter Flego koji je istaknuo da je učinjena nepravda prema Oprtlju kada mu je izbrisan status posebne državne skrbi i ostao tek brdsko planinski. Najavio je da Istarska županija početkom svibnja osniva javnu ustanovu pod nazivom Regionalni koordinator za europske projekte kroz koju će pomagati upravo takvim općinama poput oprtaljske kako bi u financijskoj perspektivi 2021.- 2028. mogli konkurirati i aplicirati zajedničke EU projekte.
Župnik oprtaljski Ante Tonči Jukopila prisjetio se da je prije 45 godina kada je došao u Oprtalj bilo gotovo 800 vjernika, a danas ih je oko 300. Zatekao je pet osnovnih škola, a sada je samo jedna.
- Nekada prođe godina da se nitko ne rodi, a da ih umre petnaestak, dvadeset. No, nije vrijeme za kukanje, mi se nadamo osobito u Crkvi da idemo dalje pa tako ide dalje i mala oprtaljska općina s ljudima dobre volje, poručio je Jukopila.
Uručena općinska priznanja zaslužnima
Na svečanoj sjednici uručena su općinska priznanja. Zahvalnicu za doprinos ugledu oprtaljske općine dobio je Adriano Facchin elektromonter zaposlen u OŠ Milana Šorga Oprtalj kao domar, predan poslu, uvijek spreman pomoći djeci i kolektivu škole, ali i svim sumještanima tijekom cijeloga dana, sedam dana u tjednu. Za doprinos u promicanju tradicionalnih proizvoda i razvoju turizma zahvalnica je dodijeljena Dorjani Basaneže, vlasnici konobe "Dorjana" u Livadama, prepoznatljivoj po spoju tradicije i modernog pristupa gastronomiji. Obitelj Basaneže kroz OPG sama proizvodi većinu namirnica i sirovina.
Za doprinos u promicanju i razvoju turizma zahvalnica je dodijeljena Mirku Klimanu, direktoru i vlasniku Lječilišta Istarske toplice. U razvoj i obnovu Lječilišta, koje se po kvaliteti i ljekovitosti vode svrstava među prva tri termalna izvora u Europi, Kliman, inače povratnik iz Švedske, od 1995. godine uložio je preko 17 milijuna eura, izgradio modernu polikliniku, wellness centar, kapelicu i konobu, obnovio restoran, kuhinju, smještajne jedinice, recepciju te odjel fizikalne terapije. Zahvalnicu za doprinos u promicanju tradicionalnih proizvoda dobila je Lina Vežnaver, iz malog sela Škofi kod Oprtlja koja je tradiciju izrade domaće tjestenine pretvorila u brend Domaća tjestenina Lina. Iako u mirovini kroz OPG Vežnaver sa suprugom Mariom već desetak godina proizvodi razne vrste tjestenina s domaćim jajima i brašnom, bez aditiva. U kraćem programu nastupila je klapa Teran iz Trviža, a potom i učenici OŠ Milana Šorga Oprtalj.