Restauriranje vrata koja se nalaze na zgradi u Ulici Porta No' na broju 15 Balama darovala je Zaklada Ars et Labor iz Vodnjana
(Snimio Dejan Štifanić)
"U ovo vrijeme kad smo svjedoci da se stara drvena vrata zamjenjuju plastičnim ili aluminijskim, što često vidimo po starim gradovima, ovo je sigurno jedan iskorak ka tome da očuvamo starine koje se još uvijek mogu sačuvati. Znam da to nije lako, svi bi imali vrata koja dobro brtve da nam ne puše, ali jako gubimo kad takva vrata zamjenjujemo plastičnim, pogotovo u starogradskoj jezgri, rekao je Edi Pastrovicchio, načelnik općine Bale na jučerašnjoj svečanoj primopredaji obnovljenih povijesnih vrata.
Vrata iz 15. ili 16. stoljeća
Restaurirana vrata koja se nalaze na zgradi u Ulici Porta No' na broju 15 Balama je darovala Zaklada Ars et Labor iz Vodnjana. Riječ je o drugim povijesnim vratima koje je ova Zaklada poklonila jednom istarskom mjestu u okviru projekta "Pokucajte i otvorit će vam se", čime se nastoji promicati i očuvati povijesna baština i kulturno nasljeđe Istre.
Kako saznajemo od Bruna Girardella iz Venecije, predsjednika vodnjanske Zaklade Ars et Labor, procjenjuje se da su vrata iz 15. ili 16. stoljeća, a postoji mogućnost da su preuzeta iz jedne zgrade i postavljena na sadašnju zgradu. Iako nemaju konkretne povijesne podatke, u Zakladi smatraju da su se, kada je izgrađen kaštel Soardo-Bembo, stvarale i okolne zgrade. Pojašnjava da su vrata "izdržala" toliko vremena budući, da je riječ o optimalnom drvu ariš koje su Venecijanci koristili za vanjske elemente.
Gianna Fioranti, generalna tajnica Zaklade, kaže da je projekt "Pokucajte i otvorit će vam se" realiziran u sklopu većeg projekta Stari Grad- Città Antica.
- Želimo vratiti život starogradskim jezgrama u Istri, jer kao što možemo primijetiti, svakom danom nestaju komadići naše povijesne baštine i to je nepovratno, istaknula je Fioranti i pritom objasnila da su se odlučili restaurirati vrata baš u ovom malom mjestu zbog dobre suradnje s Općinom te zbog brige koju oni posvećuju Balama.
Kulturna baština
Šetajući starim gradom odabrali su vrata zgrade u Ulici Porta No' koja su obnovom ponovno učinili reprezentativnim primjerom kulturne baštine. Unutar zgrade nalazi se i prikaz starih vrata na panou kako su ona izgledala prije nego što su restaurirana. Obnova je trajala skoro godinu dana, a Fioranti pojašnjava da je to jako dugotrajan posao jer samo čišćenje s alatima i četkicama iziskuje mnogo vremena, rada i truda.
Na vratima je zamijenjeno i nekoliko komada drva koja se nisu mogla spasiti, za čije su radove, ističe naša sugovornica, dobili odobrenje od Ministarstva kulture. No, dodaje da se razlika između starih i novih vrata zaista ne primjećuje.
- Grad Vodnjan je, iako je biser spomeničke baštine, tipičan primjer u kojem se lijepa drvena vrata često zamjenjuju plastičnima. I time nestaje naša prošlost. Mi smo sve to dobili na poklon od naših predaka i mislim da je naša dužnost da to sačuvamo i damo budućim generacijama. I to je cijela filozofija naše Zaklade, zaključila je Fioranti.