statistika kaže:

NEZAPOSLENOST U ISTRI U RUJNU ZNATNO VEĆA NEGO PROŠLE GODINE Evo tko je rekorder po porastu broja nezaposlenih, a gdje je situacija stabilna

| Autor: Chiara BILIĆ
Joško Supić / CROPIX

Joško Supić / CROPIX


Istarska županija u rujnu bilježi blagi porast nezaposlenosti od četiri posto u usporedbi s kolovozom, ali i nezanemarivih - čak 58 posto naspram istog razdoblja lani!

Prema evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), koncem rujna je u područnom uredu u Puli bilo 5.114 nezaposlenih građana i građanki, u kolovozu ih je bilo 184 manje, dok ih je u istom periodu prošle godine bilo ukupno 3.227 ili 1.887 manje. Uspoređujući stanje s 2019. godinom, dakle s vremenskim periodom prije koronavirusa, najveći rast nezaposlenosti bilježe istarske turističke meke, gradovi Rovinj, Poreč, Novigrad i Umag.

Na burzu rada su tijekom rujna prijavljene 1.123 nezaposlene osobe. Od toga 890 izravno iz radnog odnosa. Najviše, gotovo 50 posto, zbog isteka ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme. Poslovno uvjetovan otkaz zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga dobilo je 32 posto novoprijavljenih, a 11 posto njih je na zavodu završilo netom nakon isteka rada na sezonskim poslovima. Ako znamo da su putem HZZ-a poslodavci tijekom ove godine daleko najviše tražili sobarice, konobare i pomoćne konobare, prodavače, čistačice, kuharice i pomoćne kuharice, onda ta statistika ne bi trebala čuditi. 

O tome da se Istrijanima i Istrijankama pretežito nude nesigurna i prekarna radna mjesta, sezonskog karaktera ili na kraći vremenski rok, govori i podatak da se u rujnu zbog pronalaska novog zaposlenja s burze rada odjavilo 727 osoba, ali njih čak 667 potpisalo je ugovor o radu na određeno vrijeme, od toga 11 sezonski. Samo 60 novozaposlenih imalo je sreću dobiti ugovor na neodređeno radno vrijeme. Dakle, tek mizernih osam posto od svih novozaposlenih prošlog mjeseca.

Usporedbe radi, na razini Hrvatske je tijekom rujna evidentirano 20.404 novoprijavljenih, 14,3 posto više nego u istom mjesecu lani. Čak 68,5 posto njih, više od dvije trećine, izravno iz radnoga odnosa.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter