DANI MEDA U KONOBAMA SREDIŠNJE ISTRE

KAD PADNE SJEKIRA U MED Slaže s mesom, povrćem, a naravno i u desertima  

| Autor: Davor ŠIŠOVIĆ

Turistička zajednice središnje Istre pokrenula je gastronomski program kroz koji se u ugostiteljskim objektima na području središnje Istre nude kreativnom nadgradnjom obogaćena tradicijska istarska jela s medom, i slana i slatka

 

Uz tradicionalnu pazinsku manifestaciju Dani meda prije nekoliko se godina počelo promišljati i ozbiljnije korištenje meda kao višenamjenske namirnice u gastronomiji. Dvije-tri godine je uoči Dana meda održavano kulinarsko natjecanje u pripremanju raznovrsnih jela s medom, a prije četiri godine je Turistička zajednice središnje Istre pokrenula gastronomski program "Dani mednih delicija" kroz koji se u ugostiteljskim objektima na području središnje Istre nude kreativnom nadgradnjom obogaćena tradicijska istarska jela s medom, i slana i slatka.

        Od prve godine u ovim Danima mednih delicija sudjeluje i konoba Drugi peron, koju nedaleko željezničke stanice u Cerovlju vode Mariela Ančić Lušetić i njezin suprug Armando Lušetić. Med im kao namirnica nije nepoznat, u redovnoj ponudi uvijek imaju primjerice palačinke sa skutom i medom, ali tijekom Dana mednih delicija pruža se prilika i za malo neuobičajenija kulinarska kreativna poigravanja s ovom namirnicom.

- S medom se može bilo što od slatkog pa nadalje, slaže se i s mesom i s povrćem, odličan je naravno i u desertima. Osobno najviše volim koristiti svježi med, uvijek od proizvođača tu iz okolice, ali podnosi on i obradu na višim temperaturama, tada se u mješavinama s primjerice prošekom pretvara u vrlo delikatesan preljev, govori nam chef Drugog perona, Marino Rojko, koji je zajedno s Armandom i Marielom Lušetić osmislio ovogodišnji medni jelovnik, sasvim drukčiji od prethodnih godina.

        Medni meni

I gosti su se navikli na Dane mednih delicija, koji traju kroz cijelu veljaču.

- Već u prosincu su nas pitali kad će početi Dani mednih delicija. Gosti vole novitete, i navikli su se da u ovo doba godine ovdje mogu kušati nešto neobično. Od početka veljače otprilike polovica gostiju koji ovdje dolaze pita za medni meni, a zadnje subote su skoro svi gosti naručivali upravo meni iz te posebne ponude, govori nam Armando Lušetić.

        Medni jelovnik u Drugom peronu otvara hladno predjelo nazvano "Energetska medena salata na kremi od koprive". Osnovu joj čine tri vrste kuhanih žitarica: raž, ječam i zob, čije je dobro kuhano zrnje (a da bi sve bilo dobro kuhano - kuha se svaka žitarica posebno) pomiješano s kockicama tofu-sira. Grumen salate položen je na posteljicu od kuhanih i zajedno blendiranih špinata i koprive ili u drugoj inačici špinata i mente. A kao dodatni začin i dekoracija služe tri preljeva: od cvjetnog meda, od sojinog vrhnja te umeboshi začin odnosno japanski ocat od šljiva. Završni touch ove zanimljive salate, koju bismo mogli nazvati i veganskom kad u njoj ne bi bilo meda, je posip od sezamovih sjemenki. Uz ovu salatu Armando Lušetić preporučuje Matoševićevu bijelu Grimaldu, kupažu od malvazije, chardonnaya i sauvignona bijelog.

        Za hladnim slijedi toplo predjelo: "Rafioli u umaku od meda, kadulje i pinjola". U ovom jelu chef Marino Rojko napravio je zanimljivu inverziju sastojaka tradicionalnih istarskih jela s tjesteninom i šugom, jer je umjesto kao preljev šugo iskoristio kao nadjev za raviole. Kokošji ragu, naime šugo sa sitno nasjeckanim kokošjim mesom, dobro je reduciran i pomiješan s naribanim kravljim sirom, pa su tom mješavinom napunjeni krupni ravioli iz vlastite proizvodnje Drugog perona. Rafiol je lagano prokuhan, i zatim položen u tavu u kojoj je na mješavini maslinovog ulja i maslaca najprije popržena kadulja. Nakon što je rafiol kratko prodinstan, još uvijek u tavi posipa se krušnim mrvicama i sirovim pinjolima, još malo prodinsta i tek na tanjuru zalije se cvjetnim medom. Draž ovog jela je što istarsku kulinarsku tradiciju u tanjuru vidite samo djelomično, ali ju u ustima osjetite u potpunosti: u nadjevu rafiola sačuvan je izvorni okus šuga od kokoše, obogaćen slatkim okusom medenog preljeva i aromatično-hrskavom senzacijom zaprženih listića kadulje. I uz ovo predjelo se po preporuci domaćina pije Matoševićeva bijela Grimalda.

        Pačja prsa s medom

Glavno jelo je također atraktivno, i zahtijeva malo dulju i ozbiljniju pripremu. Pačja prsa s kožom i bez kosti se najprije kuhaju tzv. confit načinom, u mješavini temeljca i svinjske masti, na laganoj vatri puna četiri sata. Kuhanu pačetinu zatim treba ohladiti. Pred serviranje se u tavi priprema umak: dva decilitra prošeka ukuhavaju se sa žlicom meda, na to se dodaju narezana pačja prsa i dinstaju dok prošek ne ispari. Tava se sklanja s vatre, na kožicu se dodaje još malo meda, i tava s pačjim prsima se zatim kratko zapeče u krušnoj peći. Na tanjur ovako pripremljena pačja prsa dolaze s kuhanom brokulom, rimskim njokima i tostiranim listićima badema, i još sasvim mali svježeg meda za preljev. Uz ovaj tanjur u čašu će doći Matoševićev merlot, posebno napravljen baš za Drugi peron.

        I na kraju desert: "Medeni zalogaj od skute, datulja, grožđica, suhih smokava i meda". Za njega najprije treba pripremiti deblje palačinke od mješavine crnog heljdinog i integralnog brašna, i ostaviti ih da se ohlade. Sve spomenuto suho voće treba nasjeckati i pomiješati sa skutom, kiselim vrhnjem i medicom, tim nadjevom napuniti palačinke, narezati ih na kolutiće i poslužiti ih na tanjuru položene preko zelene kreme od mente, crvene kreme od jagoda i bijelog šlaga, i sve zajedno preliti s još malo meda. Uz ovaj desert pak ide poluslatki muškat žuti vinarije Baćac iz nedalekih Kukurini.         "Naši su gosti ludi za ovim desertom, neki dolaze ponovno samo radi njega pa ćemo ga kada prođu ovi Dani mednih delicija uvrstiti i u naš redovni jelovnik", najavljuje ekipa Drugog perona.

       

Ponuda u deset restorana i konoba

U ovogodišnjim danima mednih delicija inače sudjeluje deset ugostiteljskih objekata. Agroturizam Ograde u Katunu Lindarskom nudi za predjelo raviole u umaku od kadulje, meda i pancete; za glavno jelo zapečena rebrica s medom i krumpirom te za desert pazinski cukerančić s medom i malvazijom. Konoba vela vrata u Bermu za predjelo nudi suhe kobasice sa skutom, orasima i medom; za glavno jelo tagliatu od ramsteka s medom i narančom; te za desert čokoladnu tortu s medom i maslinovim uljem.

Agroturizam Stara Štala u Sandaljima kod Boruta priprema makarune u umaku od sira s medom za predjelo; za glavno jelo svinjski but s umakom od meda i restanim krumpirom, te palačinke sa skutom i medom uz kuhano vino za desert. Boljunska konoba pak za predjelo nudi uštipke s gorgonzolom, moscarponeom i medom uz suhe kobasice; svinjski file s umakom od meda i balzamičnog octa za glavno jelo; te za desert semifredo od mandolata s preljevom od meda.

Restoran Čiže pokraj Trviža u ponudi ima ravijole sa svježim sirom i medom za predjelo; punjenu pileću rolicu sa sirom i mrkvom u umaku od meda za glavno jelo; te za desert kremu od vanilije s medom i muškatnim oraščićem. Tomažova konoba u selu Vošteni pokraj Sv. Lovreča za predjelo nudi pršut, ombolo, kobasice, pancetu i slanu roladu sa skutom i medom; medene medaljone s domaćim krumpirom za glavno jelo; te medenu tortu za desert.

Konoba Doma u Svetom Petru u Šumi pak za predjelo nudi suhi ombolo i pancetu sa suhim smokvama u medu: za glavno jelo svinjski kare punjen šljivama u umaku od terana i meda; te medeni kolač za desert. Konoba Dišpet u Zajcima kod Pićna za predjelo nudi njoke s vrganjima i medom, za glavno jelo pileću fortunu s medom, i za desert medenu pitu. Naposljetku, konoba Marino u Gračišću za predjelo nudi medeni aperitiv i maneštru; za glavno jelo kobasice i ombolo s kapuzom i krumpirom uz umak od meda i senfa; te skutu s medom i orasima za desert.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter