Peroj i ove godine potvrđuje važnost očuvanja ribarske tradicije te promocije Vodnjanštine kao destinacije sporta, mora i autentičnog načina života
Međunarodno natjecanje u udičarenju iz brodice, u organizaciji Sportsko-ribolovnog društva Portić iz Peroja, od 21. do 24. svibnja okuplja pedesetak natjecatelja iz Hrvatske, Slovenije, Italije i Crne Gore. Središnji natjecateljski dan održava se danas, kada će na moru snage odmjeriti 14 ekipa, među kojima su i renomirane sportsko-ribolovne postave s međunarodnim iskustvom.
Manifestacija je predstavljena na konferenciji za medije u Vodnjanu, na kojoj su o značaju događaja govorili gradonačelnik Vodnjana Igor Orlić, predsjednik SRD-a Portić Ivica Privrat i tajnik društva Roberto Jakovljević. Istaknuto je kako natjecanje nadilazi sportske okvire te predstavlja važan doprinos očuvanju identiteta Peroja i ribarske tradicije južne Istre.
– Ovo nije samo sportsko natjecanje. To je prilika da pokažemo naše more, tradiciju, gostoljubivost i način života koji je stoljećima vezan uz ribarstvo i život uz obalu, poručeno je na konferenciji.
Gradonačelnik Igor Orlić naglasio je kako Peroj ne smije biti promatran isključivo kao turistička destinacija, već kao mjesto snažnog identiteta i bogate povijesti povezane s morem.
– Ribarenje je ovdje oduvijek bilo način života, a ribarska kultura duboko je utkana u kolektivnu memoriju naših ljudi. Upravo zato ovakve manifestacije imaju posebnu vrijednost jer povezuju prošlost, sadašnjost i budućnost, smatra Orlić.
Dodao je kako Grad Vodnjan želi očuvati autentičnost svojih mjesta i običaja, osobito u vremenu ubrzanog turističkog razvoja i globalizacije, kada lokalni identiteti lako dolaze u drugi plan.
– Važno je sačuvati ono što nas čini posebnima – naš odnos prema moru, radu i zajednici. Upravo u tome vidimo stvarnu snagu našega prostora, istaknuo je.
Posebne pohvale uputio je članovima i volonterima SRD-a Portić koji, kako je rekao, svojim entuzijazmom i predanim radom prenose ribarsku tradiciju na mlađe generacije.
– Bez takvih ljudi teško je očuvati identitet jednog mjesta, poručio je gradonačelnik.
Predsjednik SRD-a Portić Ivica Privrat istaknuo je kako je riječ o jedinstvenom natjecanju u Hrvatskoj jer sudjelovanje nije otvorenog tipa, već ekipe dolaze isključivo na poziv organizatora.
– Na natjecanje dolaze iznimno kvalitetne ekipe. Među njima je i talijanska postava koja se nedavno vratila sa svjetskog prvenstva u Crnoj Gori, gdje je osvojila deseto mjesto. To dovoljno govori o razini natjecanja, rekao je Privrat.
Dodao je kako među sudionicima sudjeluje i ekipa Jadranova koju trenira izbornik ženske reprezentacije Siniša Budisavljević, a organizatori očekuju ukupno pedesetak natjecatelja.
Program je započeo dolaskom ekipa i zajedničkim druženjem, dok su se jučer sudionici upoznali s kulturnom i povijesnom baštinom Vodnjanštine. Organiziran je obilazak Vodnjana, crkve svetog Blaža i pravoslavne crkve u Peroju, nakon čega je uslijedilo izvlačenje barkajola i službeno predstavljanje propozicija natjecanja.
Središnji dio manifestacije odvija se danas, kada natjecatelji isplovljavaju iz perojske lučice. Po završetku ribolova slijede vaganje ulova i proglašenje pobjednika u konobi Betiga.
Organizatori ističu kako su za najbolje ekipe osigurane i vrijedne nagrade, među kojima su višednevni boravci na Murteru i u Istri te ribolovni izlet u Vrsaru.
Tajnik društva Roberto Jakovljević podsjetio je kako SRD Portić danas broji oko 250 članova iz cijele Vodnjanštine, ali i stranih državljana uključenih u rad društva.
– U organizaciju ovog projekta krenuli smo prije osam mjeseci. Znali smo da će biti zahtjevno i da nas čeka puno posla, ali danas možemo reći da smo ponosni na ono što smo napravili, kazao je Jakovljević.
Naglasio je kako manifestacija ne promovira samo sportski ribolov, već i cijeli kraj, njegovu gastronomiju, kulturu i prirodne ljepote.
Tijekom natjecateljskog dana organizatori za posjetitelje pripremaju i srdele na žaru koje će besplatno dijeliti gostima i prolaznicima, čime žele dodatno približiti događaj lokalnom stanovništvu i turistima.