green istria

INA ulaže u održivu energetsku budućnost

| Autor: Tea Tidić
Ivan Andročec, direktor Obnovljivih izvora energije i inovacija u INA-i (Snimio Vedran Peteh)

Ivan Andročec, direktor Obnovljivih izvora energije i inovacija u INA-i (Snimio Vedran Peteh)


U današnjem dinamičnom energetskom okruženju, INA ostaje čvrsto posvećena svojoj temeljnoj ulozi – osiguravanju stabilne i sigurne opskrbe energentima koja zadovoljava potrebe tržišta i potražnju za naftnim i plinskim proizvodima. Istovremeno, u skladu s europskim regulatornim zahtjevima koji potiču razvoj obnovljivih izvora energije, kompanija nastavlja provoditi projekte usmjerene ka diversifikaciji energetskog portfelja. Stoga, INA će sudjelovati na konferenciji "Green Istria 2030: Energetska održivost Istre", koja će se održati u porečkom hotelu Valamar Diamant, 5. ožujka s početkom u 12.30 sati.

Provedba postojećih projekata u segmentima energije sunca, vjetra, zelenog vodika, biometana i geotermalne energije, kao i budućih inicijativa u obnovljivim izvorima energije, u velikoj mjeri ovisi o stabilnom regulatornom okviru i pristupu sredstvima iz europskih fondova – ključnim uvjetima za dugoročnu održivost tih projekata.

Posvećenost stabilnoj opskrbi i energetskoj učinkovitosti

Ulaganja u tradicionalne djelatnosti na hrvatskom kopnu, poput istraživanja bloka Drava-03 i zajedničkog istraživanja s partnerom Vermilionom na području Sava-07, već su dovela do novih otkrića nafte i plina, čime se ujedno stvara financijska osnovica za nastavak financiranja Ininih održivih projekata. Pored toga, važan korak prema energetskoj učinkovitosti i održivosti je modernizacija Rafinerije nafte Rijeka, koja se trenutno nalazi u završnoj fazi. Ovaj projekt, s investicijskom vrijednošću od gotovo 700 milijuna eura, predstavlja najveću pojedinačnu investiciju u povijesti INA-e i najveći aktivni industrijski projekt u Hrvatskoj.

(Foto INA)Mjerenje vjetra na platformi Izabela Sjever (Foto INA)

Sunčane elektrane, zeleni vodik i biometan

INA je već ostvarila napredak u razvoju sunčanih elektrana, realiziravši dvije važne investicije – SE Virje i SE Sisak, koje zajedno godišnje proizvode 16 GWh električne energije. Međutim, kompanija ne staje na tome. U skladu sa svojim dugoročnim razvojnim smjernicama, INA planira širenje svog portfelja sunčanih elektrana s dvije nove lokacije: Banova Jaruga (8,8 MW) i Kostrena (48,3 MW), čije se puštanje u rad očekuje u narednim godinama. Također, značajniji projekt je izgradnja postrojenja za zeleni vodik koji podrazumijeva sunčanu elektranu u sklopu Rafinerije nafte Rijeka (12,9 MW), koja će služiti za elektrolizu.

Proizvedeni vodik koristio bi se u sektoru prijevoza, no s obzirom da tog tržišta još nema, moći će ga se koristiti za potrebe rada rafinerije. To može pomoći u smanjenju emisija CO2 u rafinerijskom procesu i samim time naporima koje kao zemlja ulažemo u dekarbonizaciju. Uz proizvodnju zelenog vodika, INA razvija i postrojenje za proizvodnju biometana u Sisku, koje će za proizvodnju koristiti poljoprivredne ostatke i biorazgradivi otpad.

Istraživanje potencijala vjetra na Jadranu

Kompanija je također započela istraživanje energije vjetra u Jadranskom moru, prvi put u Hrvatskoj. Postavljanje instrumenata za mjerenje vjetra na plinskim platformama Izabela Sjever i Ivana A, na oko 60 kilometara od istarske obale, predstavljalo je inicijalne korake ove inicijative, a što će u konačnici omogućiti preciznu analizu potencijala vjetra. INA je za navedena mjerenja iskoristila priliku za sufinanciranje iz EU fondova, a vrijednost projekta je u činjenici da će kompanija po prvi puta imati podatke na osnovu kojih se mogu donositi daljnji zaključci o potencijalu ovakvih projekata u hrvatskom dijelu Jadrana.

(Foto INA)Sunčana elektrana Virje (Foto Željko Hajdinjak)

INA potencijal vidi i u geotermalnoj energiji. Kompanija uskoro kreće s izradom prve istražne bušotine na istražnom području Leščan gdje ima koncesiju za istraživanje geotermalnih potencijala. Kako navode u kompaniji, ovo su vrijedna i rizična ulaganja, iako se u javnosti često stječe drugačiji dojam. Stoga je bitno da i regulatorni okvir bude što prihvatljiviji za ulagače i da svi troškovi investicija u obnovljive izvore energije budu poznati unaprijed.

- INA pametno bira svoje projekte, kako u tradicionalnom poslovanju s naftom i plinom, tako i kada su u pitanju ulaganja u obnovljive izvore energije. Kao kompanija svjesni smo trendova i želimo poduprijeti napore Republike Hrvatske kada je u pitanju zelena tranzicija. Sunčane elektrane koje postavljamo na našim lokacijama u Hrvatskoj, geotermalnu energiju, proizvodnju vodika i biometana smatramo prirodnim dodatkom našim tradicionalnim aktivnostima. Sve su to projekti koji mogu doprinijeti diversifikaciji energetskog miksa Hrvatske i samim time povećati energetsku sigurnost.

Naglasio bih da ulaganja u obnovljive izvore energije i dalje podrazumijevaju značajne izdatke. Primjerice naši projekti izgradnje postrojenja za proizvodnju zelenog vodika u riječkoj rafineriji i biometana u Sisku zajedno vrijede oko 100 milijuna eura. Ulaganja u električnu energiju iz obnovljivih izvora energije u sljedećih nekoliko godina su također planirana u iznosu većem od nekoliko desetaka milijuna eura. Poticajan i predvidljiv regulatorni okvir, mogućnosti sufinanciranja iz EU i nacionalnih fondova te brzina izdavanja potrebnih dozvola zasigurno su područja čije unapređenje može značajno ubrzati ove projekte i učiniti ih zanimljivijima investitorima, istaknuo je Ivan Andročec, direktor Obnovljivih izvora energije i inovacija u INA-i koji će biti jedan od panelista za skorašnjoj konferenciji Green Istria 2030 u Poreču.

Izgradnja dugoročno održivog poslovanja

Razvoj sunčanih elektrana, istraživanje geotermalnog potencijala, proizvodnja zelenog vodika i biometana samo su neki od projekata koji čine srž Ininih »zelenih« nastojanja. Isto tako, jasno je da će INA nastaviti opskrbljivati tržište naftom i plinom sve dok za tim bude potrebe. Ovakvim pristupom INA nastavlja doprinositi energetskoj stabilnosti Hrvatske, kako danas tako i u održivijoj budućnosti.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter


Trenutno na cestama