piše tihana tomičić

Za zabranu ZDS-a - spremni!

(Snimio Patrik Macek / Pixsell)

(Snimio Patrik Macek / Pixsell)


Koliko god nas to nerviralo, saborski zastupnici otišli su na raspust do sredine rujna. Ustav im je to omogućio, a Ustav se donosi dvotrećinskom većinom glasova, dakle to su zajedno izglasali i HDZ i SDP. Ljudi će se odmoriti dva mjeseca, a ne dva tjedna kao ostali radnici, ali to je vjerojatno zato jer je iznad Sabora samo Bog.

U ovom zasjedanju pokazalo se da je vladajuća koalicija HDZ-a i Domovinskog pokreta ipak stabilna, i da nema rekonstrukcije Vlade. Odlazak ministra regionalnog razvoja Šime Erlića prošao je tiho i mirno, a Sabor je upravo jučer izglasao novu ministricu Natašu Mikuš Žigman, koja je obećala da će se potruditi da se ostatak od 15 milijardi eura koje Hrvatska još može imati na raspolaganju iz sadašnjeg financijskog paketa, potroši na vrijeme i u maksimalnom mogućem iznosu. Za nju su glasali oni koji i inače stoje iza Vlade, a to su HDZ-ovi partneri iz DP-a, te HNS-a i HSLS-a.

Nije došlo do šire rekonstrukcije Vlade koja se možda očekivala. Savez HDZ-a i DP-a jest na klimavim nogama, ali opstaje. HDZ u Vukovaru odlučio je podržati Hrvatske suvereniste i gradonačelnika Marijana Pavličeka, mada su na lokalnim izborima bili u savezu s DP-om, a vjerojatno će i u Gradskom vijeću Zadra biti isto. Nacionalna vizija, lokalna snaga - glasi slogan HDZ-a. I upravo tako i rade, nacionalno imaju viziju s DP-om, a lokalno snagu sa Suverenistima i DOMiNO-om, proizašlim iz DP-a.

Je li takav rasplet na lokalnim razinama uvod u neke nove trendove i na nacionalnoj razini, to zasad ne znamo. Ali da je ulog u plan B za HDZ i Plenkovića, to sigurno jest. Mnoge su koalicije procvale na lokalnoj livadi, pa će možda i neka nova koalicija Plenkovića i Marija Radića. Predsjedniku DP-a Ivanu Penavi preostalo je samo da čeznutljivo izjavi "volio bih da te nove koalicije nema" - dakle, nije ga utješilo ni novo Povjerenstvo (teško je citirati za što). I sam zna da bi uskoro mogao biti ostavljena mlada, ali dok još nije tako, ostaje mu vjerovati u ljubav. S ponovno ojačanim Andrejom Plenkovićem.

U ovom zasjedanju dogodilo se još nešto - u arenu se vratio ZDS koji se nekoliko puta izgovorio iz saborskih klupa nakon Thompsonova koncerta. Bilo je to za očekivati s obzirom na to da takozvani poklič nije zabranjen. Dakle je dopušten. Bar nekad i bar negdje. Svatko se pritom može osjećati HOS-ovcem, a njima je to dozvoljeno koristiti jedinima uz samog Thompsona. No dojam o takvom parlamentu postaje iz dana u dan sve gori zbog takvih eskapada. Sve ih je teže zaustaviti. A nekoliko je načina: šef koalicije Plenković trebao bi prvo skupiti sve koalicijske partnere i zamoliti ih da se klone ZDS-a u javnom diskursu, jer to stvarno šteti Hrvatskoj na međunarodnom planu. A i na higijenskom. A onda bi šef Predsjedništva Sabora Gordan Jandroković trebao također sazvati sve parlamentarne stranke i jednako ih tako zamoliti da se klone ZDS-a, uključujući i Most koji je zabrijao u krivom smjeru pa bi tako u Rijeci mogao ostati van saveza s lokalnom vlasti Ive Rinčić.

ZDS, očito, svima šteti i baš nikome ne koristi, stoga bi društveni dogovor o tome mogao biti dobrodošao. Plenković i Jandroković trebali bi svima poručiti da su za zabranu ZDS-a - spremni! Jer i sami su svjesni, kako je premijer i rekao, da se time neki nastoje ulagivati svom "imaginarnom biračkom tijelu". Doista, takvih birača koji bi stali iza ZDS-a danas je u Hrvatskoj vjerojatno istinski malo. Ali da bi se to iskorjenjivanje ZDS-a pretvorilo u prevladavajući narativ, za to treba uložiti stanoviti napor. I možda se ne svidjeti malom dijelu svojih stvarnih birača.

Sve ostalo što se ovog proljeća i ljeta događalo u Saboru, bit će nažalost brzo zaboravljeno. Opozicija je ostala nevidljiva, posebno nakon lokalnih izbora na kojima je opet izgubila, a mnoge važne teme prolaze ispod radara. Prosječan broj zakona koje je Sabor izglasao otprilike je isti kao svih godina. No, kao da je interes javnosti za politiku znatno pao.

Možda jer je ovo bila superizborna godina pa je svima već dosta politike. A možda i zato jer je na globalnoj razini s "trumpizacijom" zavladalo stanovito političko tupilo u kojem je glupost postala legitimni faktor donošenja odluka. Pa zašto bismo mi bili bolji od Amerike?!

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama