Privođenje Damira Grunbauma zbog ukazivanja na moguće bespravne (g)radnje na Kravljem rtu u srpnju 2020. (Snimio Milivoj Mijošek)
Hrvatska javnost već danima prati odjeke »diverzije« koju je rušenjem jedne metalne ograde i kamenog zida na pomorskom dobru između Levanta i Ville Elite u Dubrovniku počinio profesor matematike Igor Legaz uz pomoć nekoliko istomišljenika. Cijela priča eskalirala je nakon toga fizičkim napadom zaštitara jedne hotelske kuće na njega pred televizijskim kamerama, nakon čega su na njegovu stranu stali ne samo javnost, već i policija i politika. Smatraju da akcija kojom je Legaz ponovno otvorio put na more nije kazneno djelo, nego javni interes.
Podsjetilo nas je to na istarski "slučaj Legaz" iz siječnja 2019. godine, kad se priča vrlo slična ovoj odigrala na Kravljem rtu kod Umaga. Umaški gradski i županijski vijećnik Damir Grunbaum tada je sa skupinom aktivista krenuo u akciju rušenja žičane ograde postavljene na obali izvan obuhvata od 110 hektara površine Kravljeg rta, na čijem je dijelu predviđena izgradnja turističko-ugostiteljskog projekta Terra Istriana. Planirani posao su tek djelomično obavili jer ih je u rušenju spriječila policija.
Prisjećajući se tog događaja, ali i pravosudnih repova koji se vuku za njim i kojima se još uvijek ne nazire kraj, Grunbaum kaže da su ga ugodno iznenadile reakcije policije, politike i medija na slučaj koji se dogodio u Dubrovniku.
- Ti su aktivisti zasluženo proglašeni herojima, a policija i DORH su zaključili da nema elemenata kaznenog djela, odnosno da je zid koji se nalazio na pomorskom dobru srušen u javnom interesu. Kakva dobra vijest! To je sasvim suprotno od onog što se dogodilo meni i aktivistima koji smo rušili ogradu na pomorskom dobru na Kravljem rtu kod Umaga, kaže Grunbaum koji je i u ovom mandatu vijećnik s liste Akcije mladih i Alternative u Gradskom vijeću Umaga.
Ograda je zatvarala pristup na dva kilometra obale te 100 hektara državnog zemljišta (Snimio Milivoj Mijošek)
U rušenje te ograde, kaže on, krenuli su da bi oslobodili pristup na dva kilometra obale te 100 hektara državnog zemljišta.
- Međutim, na prijavu uzurpatora tvrtke Terra Istriana intervenirala je policija. Mi smo bili privedeni, ograda je ponovno podignuta, a protiv Gordane Čakić, Daniele Koleca i mene DORH je pokrenuo kazneni postupak koji i danas, nakon četiri godine, još uvijek traje. Na sreću, Grad Umag je nekim čudom prije dvije godine uspio srušiti tu ogradu i osloboditi pristup pomorskom dobru. Nakon toga je Terra Istriana podigla novu ogradu u duljini dva kilometra uz rub pomorskog dobra, tako da još uvijek uzurpira gotovo 100 hektara državnog zemljišta bez ikakvog pravnog temelja, a institucije oko toga ne poduzimaju ništa. Ukupna duljina ograde je oko pet kilometara i to je sigurno jedna od najvećih uzurpacija javnog prostora u Hrvatskoj, uz uzurpaciju obale na Crvenom vrhu gdje tzv. vikendaši ne dozvoljavaju pristup obali na kojoj su izgradili privatna sunčališta i privezišta za svoje barke, kaže naš sugovornik.
Rušenje na plaži na Kravljem rtu u siječnju 2019. zaustavila je policija (Arhiva Glasa Istre)
Više puta je, kaže, i o situaciji na Crvenom vrhu informirao medije te podnosio prijave institucijama, no do danas nije učinjeno ništa kako bi se to pomorsko dobro »oslobodilo« i situacija promijenila.
- Grad Umag je nemoćan, a nadležna ministarstva, razne inspekcija i lučka kapetanija ne čine ništa. Stoga je i ovo što smo mi bili poduzeli, a i ovo što se prije nekoliko dana dogodilo u Dubrovniku, samo logična reakcija građana na nerad i lijenost institucija. Nije anarhija rušenje ograde, anarhiju ogromnih razmjera u Hrvatskoj zazvali su zapravo baš ti uzurpatori protiv kojih se borimo! Institucije od kojih očekujemo zaštitu ne čine ništa, zbog čega su građani razočarani nesankcioniranjem takvih, možemo ih slobodno nazvati, amputacija njihova životnog prostora, kaže Grunbaum.
Ističe da je posebno na meti tih uzurpatora i devastatora upravo Istra. Borio se, kaže, gotovo u svim istarskim gradovima protiv takvih i sličnih slučajeva.
Damir Grunbaum (Snimio Milivoj Mijošek)
- Tu je Ližnjan gdje se pogodovalo talijanskom tajkunu i devastirala cijela uvala Kuje sumnjivim koncesijama i urbanističkim planovima. Sjetimo se Končara na Katarini, Viktorova na Ribarskoj kolibi te ograda i otežavanja pristupa u gotovo sva turistička naselja, kampove i hotele uz obalu Istre. Dok god se institucije ne pokrenu i ne počnu rješavati ta pitanja, reakcije građana i aktivista, poput naših ili ove Igora Legaza i njegovih suradnika, bit će ne samo logične, nego i dobrodošle, zaključuje Damir Grunbaum.
Podsjetimo ovom prilikom i na incident koji se na Kravljem rtu dogodio krajem srpnja 2020. kada su Damira Grunbauma fizički napali zaštitari tijekom konferencije za novinare, koju je sazvao da bi ukazao, kako je tvrdio, da tvrtka Terra Istriana taj dio područja koristi bespravno i bez ikakvih koncesijskih odobrenja. Zaštitar je tada verbalno prijetio i sprječavao u radu i novinarsku ekipu Glasa Istre, no uskoro je stigla policijska patrola koja je spriječila eskalaciju tog incidenta.