Komarov most (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Konačno bi trebala krenuti obnova Komarovog mosta na stazi Sedam slapova, oštećenog tijekom prošlogodišnjeg oborinskog nevremena. Na jednostavnu nabavu radova koja uključuje obnovu mosta, sanaciju odrona staze na dodatnoj lokaciji te sanaciju ograde uz stazu također oštećene u poplavnom nevremenu, u Grad Buzet pristigle su dvije ponude, a kao najpovoljniji izvođač izabran je obrt Saorsa, vlasnika Martina Glavića iz Lupoglava.
- Vrijednost radova je oko 100.000 kuna, a osim iznosa koji ćemo iz gradskog proračuna prenamijeniti za tu svrhu, pristigle su i dvije manje donacije od nekoliko tisuća eura. Rok za izvođenje radova je trideset dana, a želim vjerovati da se mogu izvesti u roku od dva tjedna. Ovo što se tijekom oborinskog nevremena krajem rujna prošle godine dogodilo s Komarovim mostom, posljedica je Armagedona, poplave kakvu Buzeština ne pamti zadnjih nekoliko desetljeća, i zbog koje je istarski župan Boris Miletić za područje Grada Buzeta proglasio prirodnu nepogodu uzrokovanu obilnim padalinama, izjavio je gradonačelnik Damir Kajin.
Gradonačelnik, ujedno i predsjednik Turističke zajednice Buzet kaže da je tijekom proteklog, produženog blagdanskog vikenda nekoliko stotina automobila bilo parkirano oko Istarskog vodovoda te je na tisuće izletnika i planinara prošlo Stazom sedam slapova.
- Kad je staza puna, kad je lijepo vrijeme, kad Buzet posjećuju gosti iz Hrvatske i susjednih zemalja, puni su nam i ugostiteljski objekti i grad nam je drugačiji. Staza sedam slapova je prepoznata, to je dobra istarska priča. Nakon sanacije oštećenja nastalih tijekom oborinskog nevremena treba krenuti dalje i riješiti vlasničke odnose jer 95 posto staze ide po privatnim parcelama, a što nije nikad riješeno i treba razumjeti pritužbe građana kada im se bez njihova pristanka neovlašteno ulazi u posjed, kaže Kajin. Problematiku Staze sedam slapova naslijedio je preuzimanjem gradonačelničke fotelje, no to ga ne lišava odgovornost.
Ograda uz stazu oštećena u poplavnom nevremenu (Snimila Gordana Čalić Šverko)
Staza u dijelu uz vodotok prolazi po javnom vodnom dobru, ali ono nije evidentirano u punoj širini te su neke čestice još uknjižene na privatne vlasnike. Potom se iz kanjona penje u brdo gdje također ulazi u područje privatnih parcela.
Uz obnovu Komarovog mosta status imovinsko-pravnih odnosa u kanjonu zna se provlačiti kroz vijećnička pitanja, poput onog vijećnice Nezavisne liste Mure Kalčić Salopek kojoj je resorna gradska pročelnica Anica Milković Grbac nedavno odgovorila da su imovinsko-pravni odnosi djelomično regulirani.
Zagon – prvi slap (Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Jedini akt koji postoji je ugovor o zakupu zemljišta javnog vodnog dobra sklopljen između Hrvatskih voda i gradske tvrtke «Plzet" koji ističe 20. lipnja ove godine, a kojim se regulira korištenje zemljišta uz vodotok, dok privatna zemljišta izvan parcele vodotoka nisu imovinsko-pravno regulirana, već se s korištenjem nastavilo na prethodno izvedenu planinarsku stazu koju je prvotno trasirala ugašena buzetska udruga Margerita, istaknula je Milković Grbac.
Staza sedam slapova jedna je od najposjećenijih buzetskih destinacija, posebice u predsezoni i posezoni. Po mnogima najljepša planinarsko-pješačka staza u Istri, koja je duga oko 15 kilometara i vodi od Tombasina do Kotli i kružno natrag, svoju atraktivnost može zahvaliti slapovima, starim rudarskim oknima na lokaciji Vela peć, Napoleonovom mostu, šumskim predjelima, popularnom izletištu Kotli. Njeno trasiranje započeli su 2006.-2007. godine članovi buzetske podružnice Hrvatskog planinarskog društva "Planik". Postavljeni su čelični kablovi kao sajle za rukohvate i osiguranja na zahtjevnijim dijelovima staze.
Rijeka Mirna kod Tombasina (Snimila Gordana Čalić Šverko)
U međuvremenu su neki i obnovljeni, drugi su dotrajali, no njihova sanacija za sada nije u planu. Iako je još sredinom pretprošle godine iz Hrvatske gorske službe spašavanja Stanice Istra stiglo upozorenje da su tijekom kontrole ispravnosti i sigurnosti infrastrukture staze od Komarovog mosta do izlaska iz kanjona, utvrđeni nedostaci koji predstavljaju potencijalnu opasnost za posjetitelje i zahtijevaju hitnu sanaciju i rekonstrukciju.
Upravo su s rastom popularnosti ove staze narasli i problemi parkiranja, neriješenih imovinsko-pravnih pitanja i dotrajale "infrastrukture". Obnovu zahtijevaju i pojedini elementi Pustolovnog parka "Buzet Outdoor Adventure" u kanjonu rijeke Mirne uzvodno od Tombasina u početnom dijelu Staze sedam slapova, uz vodotok, gdje su postavljeni viseći mostovi s prečkama, tri zip -linea, nekoliko via ferrata . Grad Buzet je ovu 625.000 kuna vrijednu investiciju realizirao uz podršku Ministarstva turizma koje je projekt sufinanciralo s 350.000 kuna. Iako je dovršena 2017. godine još nije u cijelosti zaživjela.