Umjesto da se odmah pri završetku radova na sanaciji krene sa spaljivanjem plina iz tijela odlagališta, što bi trebala biti normalna procedura, Herculanea još uvijek radi na rješavanju nedostataka na baklji. U međuvremenu su plinovi zarobljeni ispod mase otpada, što potencijalno može dovesti do opasnosti za ljude i njihovo zdravlje, kao i za floru i faunu u okolici Kaštijuna
Baklja (dolje lijevo) još nije spremna, a nije poznato ni kad će biti
Nakon što smo nedavno pisali da se već mjesecima čeka na završni dio sanacije "starog Kaštijuna", konkretno paljenje baklje koja bi trebala sagorjeti preostale zarobljene plinove ispod starog odlagališta, te o tome poslali upite nadležnima, do današnjeg dana nismo dobili nikakav odgovor.
Grad Pula i Herculanea šute, iako smo im poslali dva upita - jedan prije čak 15 dana i potom požurnicu prije tjedan dana. Naime, "stari Kaštijun" i njegova sanacija nisu u nadležnosti Županijskog centra za gospodarenje otpadom, nego Grada Pule, odnosno komunalnog poduzeća Herculanea.
Paljenje baklje koja bi trebala sagorjeti preostale zarobljene plinove ispod starog odlagališta, kao zadnja faza sanacije, čeka se već barem pet mjeseci, i to zbog određenih nedostataka koji još uvijek nisu otklonjeni. Sve bi bilo donekle i razumljivo da se gradonačelnik Pule Filip Zoričić nije prije pet mjeseci hvalio da je sanacija starog Kaštijuna konačno gotova i da će na tom mjestu niknuti zelena oaza. No, to očito nije tako.
Da stvar bude još kompliciranija, Herculanea je dala ŽCGO-u da upravlja tom bakljom na starom Kaštijunu, a ŽCGO je onda izdao natječaj za upravljanje bakljom, što situaciju čini podosta suludom, jer je onda to mogla i Herculanea. Kako bilo, kasnije je sve stalo kada se vidjelo da postoje nedostaci u izvedenom sustavu, što je potvrdila Herculanea.
Zanimljivo, natječaj kojeg je ŽCGO objavio za upravljanje bakljom na "starom Kaštijunu" je objavljen 31. listopada prošle godine, a Zoričić je proglasio i "slavio" završetak sanacije odlagališta deset dana ranije.
Dakle, postavlja se pitanje zašto Herculanea ne upravlja bakljom, ili makar sama ne izda natječaj za taj posao. Također, još važnije, kako su se mogli prihvatiti izvedeni radovi na starom odlagalištu, kada očito imaju nedostatke? U svakom slučaju, ponašanje odgovornih je, blago rečeno, neodgovorno. Uopće ne shvaćaju koliko je bitno da barem komuniciraju s javnosti i da se prema zdravlju okolnih mještana i javnom novcu ponašaju odgovorno.
Stari Kaštijun i dalje prijeti građanima u svojoj okolici
Jer, umjesto da se odmah pri završetku radova na sanaciji, odnosno pripreme cijevi i sustava za otplinjavanje, krene sa spaljivanjem plina iz tijela odlagališta, što bi trebala biti normalna procedura, Herculanea još uvijek radi na rješavanju nedostataka na baklji. U međuvremenu su plinovi zarobljeni ispod mase otpada, što potencijalno može dovesti do opasnosti za ljude i njihovo zdravlje, kao i za floru i faunu u okolici Kaštijuna.
Tko je odgovoran za takvu nehajnost, tko će platiti otklanjanje novih nedostataka i kada će se konačno krenuti sa spaljivanjem plinova, samo su neka od pitanja koja muče mještane, a koja su Herculanei, kao izvođaču radova, nedavno postavili članovi Radne grupe za civilni nadzor Kaštijuna. Općenito, nije uopće jasno prati li se situacija s plinovima, postoji li opasnost od eksplozije plina i postoje li zbog toga emisije u okolici Kaštijuna zbog kojih bi građani trebali biti zabrinuti.
Zato, podsjetimo još jednom na riječi gradonačelnika Pule Filipa Zoričića od 21. listopada prošle godine. Tada je na završnoj konferenciji o sanaciji odlagališta Kaštijun na pulskom Fakultetu ekonomije i turizma rekao da taj projekt puno znači za Grad, jer će prostor na kojem je u više od pola stoljeća skupljeno više od 1,3 milijuna tona otpada postati zelena oaza.
"Na starom Kaštijunu otpad se odlagao više od 50 godina i na njega je ukupno odloženo više od 1,3 milijuna tona komunalnog i neopasnog proizvodnog otpada. Sada to postaje zeleni prostor. Ovo je projekt koji je sufinanciran s gotovo 90 posto ukupnog iznosa i to je pohvalno", istaknuo je Zoričić, pa je zahvalio izvođačima koji su prihvatili da se radovi tijekom ovogodišnjeg ljeta odgode i što su ih u konačnici uspješno i završili.
Tada su prema javnosti komunicirali da ukupna vrijednost projekta iznosi 28,7 milijuna kuna, od čega je bespovratnih sredstava 23,8 milijun, što je 85 posto ukupno prihvatljivih troškova projekta. Je li se u međuvremenu štogod mijenjalo, nije nam poznato jer, kako smo već rekli, javnost ne dobiva odgovore na pitanja.