Buje - turizam u unutrašnjosti Istre
Privatni, obiteljski iznajmljivači koji nude smještaj za turiste zauzimaju velik dio našeg ukupnog turističkog kolača. Točnije, u obiteljskim objektima je 51,6 posto svih naših turističkih smještajnih kapaciteta (kreveta). Lani je u Istri u obiteljskom smještaju ostvareno više od 7,5 milijuna noćenja, nešto više od hotelskog smještaja.
Takvi i drugi podaci prezentirani su i na nedavnoj godišnjoj skupštini umaške Udruge privatnih iznajmljivača koja okuplja obiteljske iznajmljivače s područja Umaga, Novigrada, Buja i Brtonigle.
U drugoj polovici prošle godine udruga je ojačana članovima s područja turističkih zajednica Grožnjan, Oprtalj i Motovun, tako da sada pokriva cijelo područje klastera turističkih zajednica sjeverozapadne Istre. Iz tog će razloga i udruga uskoro promijeniti naziv u Udruga iznajmljivača sjeverozapadne Istre.
Broj iznajmljivača uglavnom raste na cijelom području, građani žele iznajmljivanjem soba ili apartmana dopuniti svoju zaradu, a nekima je to i jedini izvor prihoda. Predsjednica Udruge iznajmljivača Dragica Lukin je svim članovima prezentirala aktivnosti u prošloj godini i obrazložila planove za ovu. U cjelini, želi se potaknuti sve nadležne za rješavanje mnogih problema u toj djelatnosti, posebno kada je u pitanju iznajmljivanje na crno.
- Dok nam stižu uvećani računi od paušalnog poreza po krevetu i za sve ostale komunalije, dok se legalne iznajmljivače opterećuje, s druge strane ne poduzima se ništa protiv sive ekonomije i iznajmljivanja na crno. To nam čini veliku štetu, ispaštamo svi koji uredno izvršavamo sve svoje zakonske obveze. U sezoni nam takvi vlasnici objekata opterećuju cijeli komunalni sustav, a nisu prijavljeni kao iznajmljivači, nemaju obaveza kao mi ostali, ne plaćaju odvoz smeća i mnogi ga bacaju po šumama. Želimo da se to zaustavi, želimo održivi turizam, educiramo ljude, pomažu nam gradovi i turističke zajednice u tome, ali taj problem je još tu, rekla je Lukin.
Gost koji nije prijavljen nije niti siguran, dodala je.
- Neka se nešto dogodi, bit će sramota za cijelu sredinu, za cijelu destinaciju, ne samo za tog nelegalnog iznajmljivača. Svi koji se bavimo ovim poslom želimo zadovoljnog i sigurnog gosta koji će se vraćati i dovesti svoje prijatelje. Da svi prijavljuju svoje goste bili bismo svi rasterećeniji. Mi smo svi jedna obitelj i takva praksa je ljaga za sve nas. Imamo iznajmljivače koji od toga žive ili dopunjavaju svoju mirovinu. Moramo i na njih misliti, tu su cijelu godinu, tu žive. Uglavnom, sadašnjim stanjem nitko nije zadovoljan. U tom pravcu idu i buduće aktivnosti naše udruge, mora se točno znati tko može iznajmljivati, pod kojim uvjetima. Sve je više nas koji iznajmljujemo veće kapacitete i želimo napredovati u toj djelatnosti i u turizmu uopće. Želimo raditi i biti dio održivog turizma, stoga ćemo se obratiti Hrvatskoj turističkoj zajednici i drugima da se napravi strategija, da vidimo što se misli o privatnim iznajmljivačima, u kojem smjeru ići dalje, jer sadašnje stanje nije dobro, poručila je Dragica Lukin, poznata turistička djelatnica i poznata slastičarka koja se iznajmljivanjem bavi niz godina.
Osvrnula se i na neophodno bolju suradnju sa hotelskim kućama.
- Svakako uvažavamo što su u Istri, pa i na našem području, učinile hotelske kuće u podizanju kvalitete na putu k elitnom turizmu. No, i na naše se goste jednako treba gledati kao i na njihove. Iako se na nas privatne iznajmljivače gleda kao na male, ipak zauzimamo velik dio ukupnih smještajnih kapaciteta i tako se na nas mora i gledati. Mi ne smijemo biti nikome problem, moramo biti ravnopravni s hotelskim kućama. Želimo da se svi gosti jednako uvažavaju, da se našim gostima omogući odlazak i na hotelske plaže, gost ne smije osjetiti da negdje može, negdje ne, ne želimo nikakve rampe… Jedni drugima moramo biti potpora. Istina, na našem području je dobra suradnja, takvih problema nema puno, ali ipak suradnja mora biti i bolja. Želja mi je posebno da se briga vodi o penzionerima, da im se ne naplaćuju ležaljke ili suncobrani po visokim cijenama, kao drugim gostima. Treba nam svima više osjećaja, malo više uvažavanja naših gostiju. Udruga želi dobru suradnju sa svima, vezani smo jedni za druge, svi radimo s jednim ciljem i željom da Istra i dalje bude u turističkom vrhu, poručila je Lukin, dodajući da svi članovi Udruge i dalje trebaju nastojati još više uvažavati gosta koji se vraća ne zbog apartmana ili lijepe sobe, već radi odnosa i obiteljskog okruženja.
Lukin je naglasila dobru suradnju i s lokalnim ugostiteljima, vinarima i proizvođačima vrhunskih maslinovih ulja kao jednakim sudionicima turističkog proizvoda.
Potporu radu Udruga privatnih iznajmljivača dali su svojim sudjelovanjem u raspravi čelnici turističkih zajednica Umaga i Brtonigle.
Dio članova novog Upravnog odbora
- Na području Umaga ostvareno je lani 2,8 milijuna noćenja, od čega su privatni iznajmljivači ostvarili čak 680 tisuća i na trećem su mjestu po strukturi smještaja. Hoteli su prvi po broju noćenja, kampovi zauzimaju drugo mjesto pa slijede privatni iznajmljivači. Trenutačno samo na području Umaga raspolažemo s impozantnih 15 tisuća registriranih kreveta u privatnom smještaju, što nam govori o interesu naših gostiju za takvom vrstom smještaja. Stoga nedvojbeno Udruga zavrjeđuje sve veću pozornost i suradnju. Privatni iznajmljivači su važan faktor, kako po samim brojevima, tako, pa i još znakovitije, u obogaćivanju doživljaja destinacije. Pod vašim se krovom gost nipošto ne osjeća kao stranac, već se osjeća domaćinski, kao da je u vlastitoj kući, poručio je, uz čestitke na svim rezultatima, direktor Ureda TZ-a Umag Milovan Popović, a željama za dobar nastavak suradnje i rad Udruge pridružila i direktorica TZ Brtonigla Michelle Pilat.
Inače, uz redovita izvješća prihvaćen je i plan ovogodišnjih aktivnosti proširene Udruge koja će i dalje na razne načina pomagati svojim članovima u stvaranju uvjeta za dolazak i većeg broja turista, ali i ispunjavanje svojih obaveza. Za članove će biti organizirano nekoliko edukativnih radionica, planirani su posjeti istaknutim iznajmljivačima u cilju razmjene iskustava. Među aktivnostima Udruge je i približavanje istarske kuhinje gostima, kao i vina, maslinovog ulja, prirodnih ljepota i drugih posebnosti koje mogu privući gosta da dođe i druge sezone. Očuvanje prirodnog okoliša stalna je zadaća svih iznajmljivača, kao i svih sudionika u turizmu.
Na godišnjoj skupštini Udruge iznajmljivača sjeverozapadne Istre za predsjednicu i u narednom razdoblju izabrana je Dragica Lukin, a još jedan mandat članovi su povjerili i tajniku Udruge Borisu Brajkoviću. S obzirom da je područje djelovanja Udruge prošireno, izabran je novi Upravni odbor u koji su izabrani Mirjana Kotiga (Motovun), Lara Černac (Grožnjan), Suzana Gržinić (Brtonigla), Antonela Gardoš (Gambocija, Buje), David Šav (Marušići, Buje), Aleksandra Ravalico (Nova Vas, Brtonigla), Leo Kazić (Brtonigla), Sanita Zorić (Umag), Zdenka Marić (Umag), Dolores Miloš (Dajla, Novigrad), Marino Paretić (Umag), Tatjana Jurica (Materada, Umag), Eugenija Miloš (Umag), Albina Pelko (Valica, Umag), Aldo Sorčić (Umag), Alena Bernobić (Umag), Elda Zlatar (Umag), Paolo Dragan (Umag), Dubravko Grgić (Valica, Umag) i Barbara Bevc (Grožnjan).