NA DANAŠNJI DAN, GODINA JE 2001.

Vremeplov Glasa Istre: Rakljanci u borbi protiv kamenoloma Maškun

| Autor: Doria MOHOROVIĆ
Naslovnica Glasa Istre od 15. siječnja 2001.

Naslovnica Glasa Istre od 15. siječnja 2001.


Na današnji dan prije 22 godine, susjedni je Trst bio pod udarom jake bure koja je na području grada, a osobito u luci, puhala i do 140 kilometara na sat. Brzina vjetra dostizala je tih nekoliko dana od snažnih 110 do 144 kilometra na sat. Tršćanski policajci i vatrogasci imali su pune ruke posla budući da je, osim što je u naletu vjetra polomljeno mnogo stabala, u starogradskoj jezgre zabilježeno i nekoliko slučajeva opadanja žbuke sa zidova i crjepova s krovova. Usred jednog takvog pada crijepa jedna je osoba teže ozljeđena. Jaka bura izazvala je i teško stanje na moru. Zabilježen je i incident u luci kada je grčki trajekt snažno udario u obalu i poprilično oštetio dio pramca.

Bura nije zaobišla ni Istru. Tijekom cijelog tada proteklog vikenda (13. i 14. siječnja), snažan je hladan vjetar puhao diljem Istre, prouzročivši prometne probleme i nešto duže prekide opskrbom električne energije. Kod Barbana je pao jedan električni stup pa je na tom području došlo do prekida struje. Stabla su padala i na Rtu Kamenjak te na cesti kod Valmarina na Velom Vrhu, struje neko vrijeme nije bilo na području Sutivanca i Labinštine, a u prekidu je bila i trajektna veza Porozina-Brestova.

Bura zatvara Paški most

Bura je prouzročila ograničenja u prometu i na Paškom mostu, a tada je uveden i novi režim regulacije prometa prema kojem se za vrijeme jake bure most mora zatvoriti za sva vozila, a odlučeno je i da se granica brzine vjetra pomiče na nižu vrijednost. Takva je odluka izazvala negodovanje kod stanovnika Paga, koji su ogorčeno isticali da time ostaju u prometnoj izolaciji.

Jedna od istaknutijih reportaža tog dana u Glasu Istre bila je ona o kamenolomu u Raklju na području Prodola koji dugi niz godina predstavlja trn u oku mještanima. Kako je prenio naš novinar Paulo Gregorović 15. siječnja 2001., zbog iznimno jakih detonacija u kamenolomu Maškun podno Raklja, uništene su prometnice koje su mještani gradili samoinicijativno, a u mjestu je presušilo čak dvanaest bunara. Najviše je oštećenja, pak, pretrpio Društveni dom, napukao je na sve četiri strane, a uz njega je nastradala i škola, vrtić i velik broj privatnih kuća, od kojih i neke novogradnje. Na gotovo svakoj kući nastala je pukotina, zbog čega bi u vrijeme kišnih dana zidovi bili posve mokri, što je narušavalo kvalitetu života Rakljanaca.

Ratko Travičić, koji je reportere Glasa Istre tada proveo po Raklju, istaknuo je da je situacija još i gora za vrijeme sušnih dana.

- Prašina iz kamenoloma uništila je vegetaciju, zbog čega ni pčelari više ne dolaze u Rakalj. Kada je suša plaža je prekrivena debelim slojem prašine pa je odlazak na more ovdje već zaboravljen termin, jer u Kamenolomu rudarske tvrtke Maškun miniraju i ljeti kada je miniranje zabranjeno, požalili su se mještani našem novinaru.

Kako bi tome stali na kraj, Rakljanci su potpisali peticiju i s protestnim je pismom poslali na adrese državnih i županijskih institucija, Općini Marčana i tvrtki Maškun. Izrazili su svoje ogorčenje načinom rada Kamenoloma Maškun zbog čije prašine nisu mogli otvoriti prozore i prozračiti svoje domove, niti koristiti kišnicu s krovova, što je većini bio jedini izvor vode. I ribarenje u Raškom zaljevu je postalo, kako je to opisano u članku - "samo sjećanje". I nisu razlog tomu bile samo detonacije, masne mrlje od ulja i nafte, već se zbog prekrcavanja brodova koji su odnosili rakljanski kamen, često događalo da kamenje pada u more i oštećuje ribarske mreže. Unatoč svim upozorenjima mještana, ništa se, isticali su, nije poduzimalo kako bi se to promijenilo.

Peticija u Raklju i Puli

U narednim godinama spomenuta se tvrtka teretila za počinjenje kaznenog djela protupravne eksploatacije rudnog blaga. Iako se prostornim planom predviđalo da se na tom području nakon potrebne sanacije izgradi nautička luka, i danas je to "rak rana" Raklja, devastirano područje koje zjapi prazno.

Još jedna se peticija tih dana potpisivala u Puli. Riječ je bila o peticiji naziva "Potpora hrvatskoj budućnosti" kojom su se zahtijevala veća prava rodilja i novorođene djece. Naime, prema tadašnjoj odluci Vlade, značajno su se smanjile novčane naknade rodiljama, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo kod Hrvata. Peticija se provodila u čak 40 hrvatskih gradova, a u Puli ju je provela stranka Demografskog centra. Prema tadašnjim riječima ravnatelja Centra Dragana Šegote, u tek nešto više od osam sati prikupljanja potpisa kroz dva dana, za ovu inicijativu svoj je glas dalo čak 3.126 Puljana.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter