MATURANTI PRVE HRVATSKE GIMNAZIJE U ISTRI

Pola stoljeća "i mrvicu više" od mature 1971. godine

Prisjetili su se svog maturalnog putovanja koje je u jesen 1970. trajalo 11 dana od kojih su pet dana proveli u Parizu. Imali su priliku posjetiti sve poznate pariške lokacije francuske i svjetske kulture, danas pod zaštitom UNESCO-a. Usporedili su to s maturalcem na koji su njihova djeca odlazila - četiri dana putovanja bez ikakve kulturno-edukativne vrijednosti

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Većina učenika ove generacije je nakon mature nastavilo školovanje na visokoškolskim ustanovama

Većina učenika ove generacije je nakon mature nastavilo školovanje na visokoškolskim ustanovama


Učenici pazinske gimnazije, današnje Gimnazije i strukovne škole Jurja Dobrile, koji su maturirali 1971. godine, sastali su se protekle subote da bi obilježili 50-u obljetnicu mature "i mrvicu više", kako kažu, jer su lanjske godine propustili obilježiti precizni jubilej zbog situacije koju je nametnula epidemija korona virusa.

Prisjetili se i nepodopština

Od 39 maturanata prve hrvatske gimnazije u Istri, koja je tada nosila naziv Gimnazija "Otokar Keršovani", na proslavu je došlo njih 26 od njih 31 koji su još živući. Osmero ih nažalost nije više među živima.

Druženje se odvijalo, već tradicionalno, na pazinskom "Motelu", kako po starom imenu vole nazivati današnji hotel "Lovac", uz dobru večeru sve do ponoći. Nakon odavanja poštovanja preminulim kolegama i profesorima voljene škole, evocirane su uspomene na najljepše doba - od kolijevke do groba - a to je upravo to đačko, neponovljivo doba.

Na posebno zadovoljstvo i ponos, pozivu su se odazvali i razrednici - profesorica Leonilda Ribarić i profesor Anđelko Pucić te tadašnji direktor gimnazije, profesor Galiano Labinjan. Podsjetili su se nekih nepodopština koje su pravili jedni drugima, ali ponekad i profesorima koje su im oni uglavnom opraštali (ili nisu nikad doznali tko je počinitelj).

Prisjetili su se svog maturalnog putovanja koje je u jesen 1970. trajalo čak 11 dana od kojih su pet dana proveli u Parizu. Imali su priliku posjetiti sve poznate pariške lokacije francuske i svjetske kulture, danas pod zaštitom UNESCO-a. Usporedili su to s maturalcem na koji su njihova djeca odlazila - četiri dana putovanja bez ikakve kulturno-edukativne vrijednosti, kažu.

Legendarni direktor Galiano

Svo troje njihovih profesora bili su neko vrijeme i direktori škole, najduže "legendarni Galiano", kako ga zovu, pa su evocirali i uspomene na poteškoće, ali i uspjehe i odgovornosti u upravljanju školom u vječitim promjenama i nelogičnostima koje im je društvo nametalo kroz vrijeme. Uspoređujući prilike u školstvu i ulogu učitelja u njihovo đačko doba s prilikama u današnjem vremenu, netko je primijetio da ne može ni zamisliti da bi njihovi roditelji dolazili u školu i pokušavali utjecati na ocjenu koju je profesor dao učeniku.

Većina učenika ove generacije je nakon mature nastavilo školovanje na visokoškolskim ustanovama pa su neki u Zagrebu doživjeli i turbulentno Hrvatsko proljeće 1971. U vedrom ozračju druženje se odvijalo do ponoći, a zaključili su da su, i nakon pola stoljeća, u duši uvijek ostali isti onakvi nestašni kakvi su bili i u školsko doba.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter