NAJAVLJENO 22. IZDANJE

ORGANUM HISTRIAE Festival koji otvara vrata kraljici instrumenata - istarskim orguljama

U župnoj crkvi sv. Servula večeras počinje ovogodišnja edicija Međunarodnog orguljskog festivala Organum Histriae

| Autor: Sanja BOSNIĆ
S jednog od prethodnih izdanja (Arhiva Glasa Istre)

S jednog od prethodnih izdanja (Arhiva Glasa Istre)


Promotivnim koncertom, nazvanim "Battala imperial" predstavit će se istarskoj publici izvedbom kompozicija u tipičnom španjolskom stilu jedan od najperspektivnijih mladih svjetskih orguljaša podrijetlom iz Španjolske, s adresom u Nizozemskoj, Víctor Manuel Baena de la Torre, najavila je na tiskovnoj konferenciji izvršna producentica Vedrana Koceić.

Razvojni put

Na konferenciji održanoj u pitoresknom ambijentu terase La Parenzane (Volpija) prisustvovali su pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije Vladimir Torbica, Elena Roce, predsjednica Udruge Organum Histriae i umjetničko-organološka voditeljica festivala te Víctor Manuel Baena de la Torre.

Koceić se ukratko osvrnula na razvojni put ovog jedinstvenog festivala u Hrvatskoj podsjetivši da se u dva desetljeća održavanja projekta organiziralo čak 126 koncerata u čak 19 istarskih mjesta i gradova (Umag, Pula, Buje, Završje, Sv. Petar u Šumi, Pićan, Brtonigla, Novigrad, Dajla, Svetvinčenat, Motovun, Barban, Kanfanar, Grožnjan, Rovinj, Žminj, Oprtalj, Labin, Poreč), te u nekoliko slovenskih i talijanskih mjesta na istarskom poluotoku.

Ostvareno je sedam izložbi posvećenih orguljarstvu, te likovnih i dizajnerskih izložbi nadahnutih orguljama. Organizirali su međunarodne okrugle stolove i simpozije, ponajviše o jednom od najvažnijih graditelja orgulja u svjetskim razmjerima, Petru Nakiću i njegovoj Mletačko-Dalmatinskoj graditeljskoj školi, te nekoliko međunarodnih okruglih stolova na temu teritorijalnih potencijala Istre u kulturnom turizmu, s naglaskom na revitalizaciju orguljske baštine, sve u nastojanju da se pokrenu i zažive Istarske staze orgulja. Organiziran je niz seminara.

Prošle je godine održan i Okrugli stol o orguljama i orguljašima te njihovoj budućnosti u Porečkoj i Pulskoj biskupiji. Festivalska direkcija je objavila i književno izdanje "Gospodin Dis i gospođica Es", božićnu bajku za mlade Julesa Vernea.

U sastavu svekolikog projekta mladi orguljaši i drugi glazbenici imali su priliku učiti od vrhunskih majstora kroz desetak seminara orguljske interpretacije te nastupati na festivalu. Najvećim dostignućima Koceić smatra dva održana bienalna Međunarodna orguljaška natjecanja Andrija Motovunjanin/Andrea Antico da Montona uz ugledni međunarodni ocjenjivački sud.

- I dalje nastavljamo konzistentno slijediti našu misiju – vratiti orguljama prijestolje kraljice instrumenata i reinterpretirati ga u suvremenosti, istaknula je Koceić napominjući da su se ove godine festivalskoj produkciji pridružila dva nova grada, Pazin i Motovun, potonji s crkvom Blažene Djevice Marije od Servita.

Pročelnik Torbica je pohvalio ustrajan rad direkcije festivala istaknuvši da je slične projekte uvijek izazovno organizirati.

- Kao upravni odjel Istarske županije naš je sljedeći zadatak nastaviti razvijati kulturnu (i kulturološku) infrastrukturu u Istri te u tom kontekstu podržati koncept projekta Istarske staze orgulja kojim ćemo kao sastavnicom ovog festivala njegovati i sačuvati orguljašku baštinu Istre, razvijati unutrašnjost Istre kao atraktivnu turističku destinaciju i širiti međunarodnu suradnju, izjavio je Torbica.

Programsko izdanje

Roce je potom predstavila ovogodišnje programsko izdanje festivala koje službeno započinje 1. rujna u Puli, u Katedrali Uznesenja Marijina, pa se nastavlja 3. rujna u motovunskoj Crkvi BDM od Servita, a 4. rujna se koncertna večer prvi put održava u Pazinu - Župnoj crkvi sv. Nikole, dok je završni koncert festivala predviđen u Sv. Lovreču Pazenatičkom - Župnoj crkvi sv. Martina.

Uz koncertni program organiziran je niz popratnih kulturno-umjetničkih aktivnosti u vidu izložbi inspiriranih temom orgulja, kao i druga edicija edukativno-zabavnog kviza "Što znate o orguljama i o projektu Organum Histriae?". Organizaciju festivala potpisuje Pučko otvoreno učilište Buje i Udruga za promicanje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae i Life style d.o.o. Sukladno epidemiološkim uvjetima koncertu u Bujama večeras može prisustvovati 50 osoba (najava na 098/335-416).

Suradnja s KAF-om

Organizatori festivala su ove godine nastavili suradnju s KAF - Klubom amaterske fotografije Sveti Lovreč čije fotografije povijesnih orgulja krase internetsku stranicu festivala i društvene mreže, a koju su ove godine na sličan način proširili i na Udrugu fotografa Fotovun. Nova, komplementarna suradnja s Udrugom za poticanje stvaralaštva Art studio Pula toliko je nadahnula njihove članove da je urodila brojnim autorskim radovima, te će se Udruga predstaviti prigodnom izložbom 'Zvuci zemlje' u Galeriji Placa u Svetom Lovreču. Izložba donosi 20-ak radova u keramici koji su nastali proteklih mjeseci u njihovoj radionici u Puli. Riječ je o njihovom specifičnom viđenju, ne samo orgulja kao instrumenta, već čitavog Festivala. Izložba se otvara 22. kolovoza u 20 sati i moći će se razgledati do 5. rujna, a uključuje i osebujan autorski suvenir – stilizirane keramičke orguljice koje će poklanjati izvođačima, ali i donatorima festivalskog programa. Plakat izložbe izradila je članica Udruge Art Studio, Gordana Brborović. Zahvale organizatora za realizaciju 22. edicije festivala upućene su svim pokroviteljima.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter