Festival će biti otvoren u ponedjeljak, 31. kolovoza, u župnoj crkvi u Sv. Lovreču Pazenatičkom koncertom pod nazivom "Eternal Source of Light Divine" u izvedbi Tria Seraphim kojega čine Monika Cerovčec (sopran), Vedran Kocelj (truba) i Pavao Mašić (orgulje) * Do kraja festivala koncerti će biti održani u Puli , 2. rujna u Katedrali Uznesenja Marijina, potom ponovno 4. rujna u Sv. Lovreču Pazenatičkom, a Organum Histriae završava u Bujama 6. rujna u župnoj crkvi Sv. Servula
Koncertom u župnoj crkvi Sv. Martina u Svetom Lovreču Pazenatičkom u ponedjeljak, 31. kolovoza, počinje ovogodišnje, 21. izdanje Međunarodnog orguljaškog festivala Organum Histriae kojega su jučer u Volpiji kod Buja novinarima predstavili organizatori kojima je glavna ideja vodilja nastavak misije vraćanja orguljama prijestolja kraljice instrumenata. Projekt su predstavili Rosanna Bubola u ime nositelja projekta Pučkog otvorenog učilišta Buje, Vedrana Koceić iz poduzeća Lifestyle koje preuzima izvršnu produkciju, te Elena Roce u ime Udruge za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae Pula, koja uz produkciju brine o umjetničko–organološkom vodstvu festivala. Njima se pridružio i pročelnik Upravnog odjela Istarske županije za kulturu i zavičajnost Vladimir Torbica.
Restauracija orgulja u Istri
Projekt Organum Histirae utemeljen je 1998. godine i do danas su, uz pauzu posljednje dvije godine, na 20 festivala održana 122 koncerta (bez koncerata u Portorožu i Trstu). O povijesti festivala, višesektorskom projektu i popratnim aktivnostima, koje uključuju izložbe, rasprave, simpozije, izdavaštvo, seminare…, govorila je Vedrana Koceić, utemeljiteljica festivala ističući da je Organum Histriae bio prilika i za mlade glazbenike.
- U razvoju projekta od neopisivo velike važnosti je pomoć nedavno preminulog profesora Božidara Grge, koji je, kao organolog i najveći poznavatelj orgulja u crkvama uz obalu, pružio veliku pomoć da shvatimo koju i koliko vrijednost orgulja imamo. On je otkrio da su orgulje u crkvi u Sv. Lovreču Pazenatičkom vrlo rano djelo Petra Nakića i da su sve druge orgulje građene nakon tog instrumenta. Ponosni smo i na izdavački projekt, organizirali smo seminare orguljske interpretacije, nastupali su mladi orguljaši, najviše polaznici Orguljaške ljetne škole u Šibeniku, što je opet zasluga prof. Grge. Važno je za ljude koji žele dolaziti na naše koncerte da su na koncertima izvođači uvijek činili svojevrsne izlete u jazz interpretaciju, etno program i slično. Naše najveće dostignuće, koje želimo obnoviti je Međunarodno orguljaško natjecanje "Andrija Motovunjanin", naglasila je Vedrana Koceić dodajući da je festival kroz protekle godine inicirao restauraciju povijesnih orgulja, posebno orgulja Callida iz 1971. u Bujama, orgulja Petra Nakića iz 1735. godine u crkvi u Sv. Lovreču ili orgulja G. Callida iz 1797. u Motovunu. Zahvalila je svima, od Ministarstva kulture, Istarske županije do sponzora i suradnika, na pomoći u organizaciji dosadašnjih i ovogodišnjeg festivala.
Nastupaju ugledni glazbenici
Ovogodišnji festivalski program je najavila Elena Roce, predsjednica Udruge za promicanje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae, suorganizatora festivala, naša poznata mlada orguljašica koja će u jednom dijelu sudjelovati u samom programu. Prvi koncert kojim se otvara festival na programu je u ponedjeljak, 31. kolovoza u župnoj crkvi u Sv. Lovreču Pazenatičkom. Na koncertu pod nazivom "Eternal Source of Light Divine", što je naziv jednog Händelovog djela koje će biti izvedeno, Trio Seraphim kojega čine Monika Cerovčec (sopran), Vedran Kocelj (truba) i Pavao Mašić (orgulje) program će otvoriti "Fanfarama za trubu i orgulje" Anđelka Klobučara, zatim slijede izabrana djela Feescobaldija, Tostija, Mozarta, Telemanna i drugih skladatelja orguljaške glazbe.
Nakon toga festival seli u Pulu gdje će u srijedu, 2. rujna u Katedrali Uznesenja Marijina na orguljama četveroručno svirati Elena Roce i Krešimir Klarić, što je svakako rijetkost na takvim koncertima, a posjetiteljima će pokloniti hitove orkestralne glazbe. Dva dana kasnije, u petak 4. rujna, festival se vraća u Sv. Lovreč Pazenatički gdje će sviranje uglednog orguljaša Ive Mrvelja biti hommage Božidaru Grgi, osobi koja je značajna za mnoge mlade orguljaše. Festival završava u Bujama, 6. rujna, u župnoj crkvi Sv. Servula gdje su orgulje Gaetana Calida iz 1971. godine. Večernjem će koncertu prethoditi misa zahvalnica u povodu završetka festivala na kojoj će nastupiti mladi istarski glazbenici okupljeni u jedinstven ansambl. U večernjem programu nastupaju Branko Mihanović na oboi i Ljerka Očić, prva umjetnička ravnateljica festivala, na povijesnim orguljama.
Potpora zbog konkretnih ciljeva
- Ove godine zbog poznatih okolnosti nismo u mogućnosti prezentirati umjetnike iz Europe i svijeta, ali ipak će u programu sudjelovati umjetnici koji dugo godina djeluju i vani, neki imaju bogatu međunarodnu karijeru. Kroz festival ne želimo samo raditi na promociji orgulja i orguljaške baštine, već i na promociji mladih talenata koji nemaju čestu priliku predstaviti svoja znanja i umijeća, pa će tako u Bujama nastupiti i mladi istarski glazbeni talenti, dodala je Elena Roce.
Festival je ove godine upotpunjen okruglim stolom u Puli 3. rujna, a tema je korištenje i održavanje orgulja u budućnosti. Na facebook stranici zainteresirani mogu sudjelovati u posebnom kvizu, a planiraju se održati i izleti s posjetom crkvama.
- Pučko otvoreno učilište se bavi kulturom i nama je svakako bilo zanimljivo sudjelovati u ovom projektu, posebno zato što u Bujama imamo tako značajne povijesne orgulje. S tim ciljem podržavamo ovakve manifestacije, a molimo sve posjetitelje da dođu, ali da vode računa o epidemiološkim mjerama, da nam se jave i prije koncerta kako bismo sve potrebne radnje što prije obavili, poručila je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Buje Rosanna Bubola.
Festival i ove godine podupire Istarska županija, unatoč poteškoćama i smanjenim sredstvima.
- Procijenili smo da je ovaj festival bio u najvećem usponu dok ga je vodila Vedrana Koceić, a pridružile su se i mlade snage, tako da smo odlučili i financijski podržati ovaj projekt koji ima konkretne ciljeve, a tu je svakako vrlo važan cilj obnove istarskih orgulja. Nešto je obnovljeno, ali vjerujem da ćemo u budućnosti smoći snage za nastavak revitalizacije, odnosno obnove povijesnih orgulja, rekao je Vladimir Torbica u ime Istarske županije.
Svi koncerti su besplatni, ali se radi epidemioloških mjera preporučuje najava i raniji dolazak na koncerte zbog neophodne procedure i rasporeda sjedenja.