Četveroručno - Elena Roce i Krešimir Klarić (G. KRIZMAN)
Ideja o obnovi festivala i cijelog projekta tinjala je među ljubiteljima orgulja i glazbe, posebno jer se osjeća da treba nastaviti poticanje obnove povijesnih orgulja širom Istre. Dogovori su urodili plodom, pa su se ove godine organiziranja festivala prihvatili poduzeće Lifestyle, Pučko otvoreno učilište Buje (kao nositelj ovogodišnjeg projekta) te Udruga za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae
Nakon dvogodišnje stanke iz organizacijskih razloga, od 31. kolovoza do 6. rujna ove godine održano je 21. izdanje Međunarodnog orguljaškog festivala Organum Histriae.
Ideja o obnovi festivala i cijelog projekta tinjala je među ljubiteljima orgulja i glazbe, posebno jer se osjeća da treba nastaviti poticanje obnove povijesnih orgulja širom Istre. Dogovori su urodili plodom, pa su se ove godine organiziranja festivala prihvatili poduzeće Lifestyle, Pučko otvoreno učilište Buje (kao nositelj ovogodišnjeg projekta) te Udruga za promoviranje i očuvanje orguljaške baštine Organum Histriae. Nije bilo jednostavno, naročito što se u fazi pripremanja festivala "ukazala" i pandemija koronavirusa, što je značilo da se treba prilagoditi novim okolnostima, naročito u pogledu ograničenog broja posjetitelja, ali i znatno umanjenim financijskim sredstvima.
Zadovoljni realizacijom
- Unatoč svemu, svim iznenađenjima i poteškoćama, zadovoljni smo realizacijom svih planiranih događanja. Jedino je izostala planirana izložba o dosadašnjoj dvadesetogodišnjoj povijesti projekta, koju nismo uspjeli realizirat iz tehničkih razloga. Ipak, jako nam je drago da je odaziv publike bio je izvrstan, sve u skladu s epidemiološkim preporukama. Uz to, odjeci u općoj i stručnoj javnosti su vrlo pohvalni. Zbog poznate situacije s pandemijom izostala su gostovanja stranih umjetnika, ali se punim pogotkom pokazao koncept pružanja šanse domaćim mlađim, kao i uglednim našim glazbenicima. Tu su bili i tek stasali istarski talenti, zadovoljno će izvršna producentica festivala Vedrana Koceić koja je sa svojim poduzećem Lifestyle pokrenula festival još 1998. godine kao Dane orgulja u Istri.
Veliki naglasak je ove godine stavljen na mrežnu komunikaciju i promociju putem redizajnirane internetske stranice www.organum-histriae.com, te putem društvenih mreža, Facebooka i Instagrama. Planirani izravni live-streaming prijenosi koncerta nisu realizirani zbog nedovoljne kvalitete internetske veze u crkvenim prostorima, ali su svi koncerti integralno snimljeni i već su dostupni na službenom YouTube kanalu Project Organum Histriae.
Festival je, podsjetimo, otvoren 31. kolovoza nastupom Trija Seraphim, u sastavu Monika Cerovčec (sopran), Vedran Kocelj (truba) i Pavao Mašić (orgulje), s programom Eternal Source of Light Divine, u jednoj od najstarijih istarskoj romaničkih građevina, u Župnoj crkvi Sv. Martina u Sv. Lovreču Pazenatičkom. U toj su crkvi orgulje Petra Nakića iz 1735. godine, koje je 2013. godine restaurirala Premiata Fabbrica Organi F. Zanin iz Italije, upravo na inicijativu projekta Organum Histriae. Koncertni program je nastavljen dva dana kasnije u pulskoj katedrali gdje su dvoje vrsnih mladih umjetnika, Elena Roce i Krešimir Klarić, na orguljama Eisenbarth iz 2001. godine u svirajući četveroručno oduševili posjetitelje, koliko svojim umijećem, toliko i izborom programa. Festivalsko se putovanje nastavilo opet u Sv. Lovreču Pazenatičkom gdje je na drevnim orguljama svirao mladi orguljaš međunarodne karijere Ivo Mrvelj.
Koncert je bio posvećen organologu i velikom prijatelju projekta, lani preminulom Božidaru Grgi koji je nakon višegodišnjeg istraživanja potvrdio da su orgulje u crkvi sv. Martina zaista djelo velikog i plodnog graditelja Petra Nakića, začetnika mletačko-dalmatinske orguljarske škole čiji se utjecaj širio izvan krajeva koje je obuhvaćala Mletačka Republika. Nakić je za takvo umijeće školovao mnoge učenike, među kojima je bio i Gaetano Callido, graditelj orgulja u bujskoj župnoj crkvi svetog Servula koje tu postoje od 1791. godine, uz nekoliko restauracija (zadnja 2001. godine). Na tim je orguljama naša proslavljena orguljašica Ljerka Očić, uz pratnju Branka Mihanovića na oboi, zaključila koncertni dio ovogodišnjeg festivala. Tom je koncertu prethodila misa zahvalnica koju su pjesmom i sviranjem uveličali članovi novoosnovanog Ansambla istarskih mladih glazbenika Organum Histriae, pod umjetničkim vodstvom Elene Roce. Mladi glazbenici su oduševili ozbiljnošću, izvedbama i potvrdili da se na njih može računati i u narednim sličnim projektima.
Prilika mladima
- Njihov je nastup potvrdio našu ideju da projekt pruži priliku upravo mladim, još nedovoljno afirmiranim umjetnicima, ukazujući im puno povjerenje i podršku, a kroz svoje sudjelovanje mladi istarski glazbenici promoviraju svoju baštinu, sakralnu tradiciju i liturgiju prožetu narodnim prizvukom, te istarskom ljestvicom, jedinstvenom u svijetu. Inače, sva koncertna događanja izravno su bila fokusirana na ostvarenje misije projekta, vratiti orguljama prijestolje kraljice instrumenata i reinterpretirati ga u sadašnjost. Nadam se da smo u tome uspjeli, unatoč poteškoćama, dodaje Vedrana Koceić.
Festival je imao i niz popratnih programa kojima se nastoji popularizirati orguljaška baština i podići svijest o potrebi njezine zaštite i obnove, važne i za razvoj kulturnog turizma Istre. Tako je u Puli održan okrugli stol pod nazivom "Orgulje i orguljaši u Porečkoj i pulskoj biskupiji, pogled u budućnost", čiji su se sudionici, župnici pojedinih župa, liturgijski orguljaši, akademski glazbenici i profesori orgulja, predstavnici Konzervatorskog odjela u Puli za područje Istarske županije te članovi projektnog tima Organum Histriae složili oko potrebe podizanja liturgijskog glazbenog života na višu razinu, uz preporuku privlačenja mladih vjernika i glazbenika češćim angažiranjem novoosnovanog Ansambla mladih istarskih glazbenika. Bilo je riječi i o prioritetima u restauraciji i održavanju povijesnih orgulja u Istri, uz potrebno poštovanje procedure propisane od Ministarstva kulture i medija, kao Porečke i Pulske biskupije. Pored toga, ove je godine organiziran i online kviz "Što znate o orguljama i o projektu Organum Histriae?" koji je privukao velik broj sudionika iz Hrvatske i inozemstva te se pokazao inovativnim, zabavnim i edukativnim načinom privlačenja nove publike i zaljubljenika u orgulje te poklonika cijelog projekta. Organiziran je i vođeni obilazak župne crkve svetog Martina te orgulja Petra Nakića iz 1735. godine pod nazivom "Prepoznaj svoj registar i postani orguljaš na pet minuta", čiji su sudionici imali izuzetnu prigodu izbliza doživjeti trenutno najvrjednije restaurirane i funkcionalne orgulje u Istri, fotografirati se na pjevalištu uz sviraonik, te uz asistenciju mladih orguljaša Elene Roce i Krešimira Klarića zasvirati, odnosno proizvesti zvuk ukoliko nisu glazbeno educirani, promijeniti registar, postaviti pitanja...
- Zadovoljni smo ostvarenim ove godine, a već razmišljamo i konkretno razgovaramo o pripremama za iduće, 22. izdanje Festivala. Za realizaciju ovogodišnjeg moramo se za svesrdnu potporu zahvaliti Ministarstvu kulture i medija, Upravnom odjelu za kulturu i zavičajnost Istarske županije, Talijanskom kulturnom institutu u Zagrebu, Gradu Buje i Općini Sveti Lovreč, tvrtki Zanin Organi kao službenom orguljaru, Klubu amaterske fotografije KAF Sveti Lovreč, kao novom partneru, te svim ostalim sponzorima i partnerima, zaključila je Vedrana Koceić.