Na raskrižjima sa semaforima crveno svjetlo znači zabranu prolaska, zeleno dopušta prolaz, a žuto (kad je upaljeno samo) nalaže da osoba ne ulazi u raskrižje ako se može sigurno zaustaviti prije njega. Vozač koji prođe kroz crveno svjetlo može biti kažnjen s 390–920 eura, a ako to učini bez usporavanja ili na više crvenih signala, kazna je 1320–2650 eura ili do 60 dana zatvora. Naravno, predviđena je i zabrana vožnje od tri do 12 mjeseci, ovisno o ponavljanju prekršaja i do šest negativnih prekršajnih bodova.
Vozač smije pretjecati i obilaziti samo ako ne ugrožava druge sudionike u prometu i ako ima dovoljno prostora da to napravi. Pretječe se s lijeve strane, a zabranjeno je u nepreglednim zavojima, tunelima, na mostovima, prijevoju, pješačkim prijelazima, željezničkim prijelazima bez branika, raskrižjima, kao i prolazak kroz kolone slalom vožnjom. Vozač mora omogućiti pretjecanje i ne smije povećavati brzinu dok ga netko pretječe. Nakon pretjecanja mora se sigurno vratiti u traku. Kazne za nepropisno pretjecanje kreću se od 30 do 920 eura, uz mogućnost zabrane vožnje i upis negativnih bodova, ovisno o težini prekršaja i učestalosti ponavljanja.
Vozači su dužni zaustaviti vozilo ispred pješačkog prijelaza kada prometnim znakom imaju zabranu prolaska i propustiti pješake koji dolaze na prijelaz. Ako nema semafora ili prometnog znaka, vozač se mora približavati prijelazu sigurnosnom brzinom i ne smije pretjecati vozila koja staju ispred prijelaza radi propuštanja pješaka. Skrećući na cestu bez označenog prijelaza, vozač također ne smije ugroziti pješake na kolniku. Novčanom kaznom u iznosu od 390,00 do 920,00 eura kaznit će se za prekršaj vozač koji svoje vozilo ne zaustavi ispred pješačkog prijelaza kad mu je danim znakom zabranjen prolaz. I u ove su prekršaje uključeni kazneni bodovi.
Putovanja često uključuju i vožnju tunelom, a vozač koji se vozilom kreće kroz tunel ondje ne smije zaustavljati niti parkirati vozilo niti se smije polukružno okretati ili se vozilom kretati unatrag. Ako to prekrši, morat će platiti od 130 do 360 eura kazne. U vožnji tunelom, potrebno je i upaliti svjetla, a u suprotnom - i za to je spremna kazna od 60 eura.
Gužve na putu često su neizbježne, ali budite strpljivi i ne pomišljajte na vožnju zaustavnom trakom. Jedna je to od najopasnijih radnji na autocesti. Osim kazne od 260 eura, postoji rizik i za vlastitu sigurnost i sigurnosti drugih
Prema Zakonu, vozač u prometu mora biti tjelesno i duševno sposoban za upravljanje vozilom te posjedovati potrebno znanje i vještine. Tijekom vožnje obvezan je sjediti na vozačkom sjedalu i upravljati vozilom. Zabranjeno je upravljanje vozilom u stanju umora, bolesti ili bilo kakvog psihofizičkog stanja koje umanjuje sposobnost sigurne vožnje. Za nepoštivanje ovih pravila predviđene su novčane kazne do 920 eura, a vozač može dobiti i do tri negativna prekršajna boda.
Vozač vozila C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE i H, instruktor vožnje, mladi vozač, kao i vozač vozila B kategorije kada upravlja vozilom u profesionalne svrhe (taksisti, vozači hitne pomoći, vozači u tvrtkama i tijelima državne vlasti itd.), ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako je pod utjecajem droga ili lijekova ili ako u krvi ima alkohola. Vozač vozila kategorije A1, A2, A, B, BE, F, G i AM ne smije upravljati vozilom na cesti niti početi upravljati vozilom ako je pod utjecajem droga ili lijekova ili ako u krvi ima alkohola iznad 0,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka", stoji u Zakonu.
U prvom slučaju, ako vozač u krvi ima alkohola do 0,50 g/kg, dobit će kaznu od 80 eura, a ako ima od 0,50 do 1,00 g/kg više od dopuštenog, kazna se penje i do 660 eura. Ako napuše i više od toga, kazna ide i do 2650 eura, a moguća je i zatvorska kazna u trajanju do 60 dana. Tolika je i kazna ako je vozač pod utjecajem droga ili lijekova. Tu su još i druge posljedice - zabrana upravljanja motornim vozilom i negativni prekršajni bodovi.
Policija ima ovlasti provoditi testiranja vozača i drugih sudionika u prometu na prisutnost alkohola, droga i lijekova koji utječu na sposobnost vožnje. Ako postoji sumnja, mogu ih odvesti na vađenje krvi, urin ili liječnički pregled, a odbijanje suradnje može rezultirati kaznom do 2.650 eura ili 60 dana zatvora te zabranom vožnje i negativnim bodovima.
Tijekom ljeta, mnogi vozači automobile na cesti ostavljaju kao bicikle - neosigurano, a mnogi i otvore prozore nakon što im je auto dan proveo na suncu. Ipak, prije nego što napusti vozilo, vozač treba poduzeti sve mjere da spriječi vozilo da samo krene s mjesta na kojem je ostavljeno, što uključuje: isključiti motor, zatvoriti prozore, zaključati vozilo i uzeti ključeve. Ako to ne napravi, slijedi kazna od 30 eura.
A kaznu možete dobiti i ako vozite s otvorenim prtljažnikom. Morat ćete izdvojiti 30 eura za kaznu ako tako vozite ili ako iz njega vise stvari ili nisu pravilno osigurane, pa čak i ako se ne vidi registracija - i to je prekršaj. Tako da ako putujete, recimo, do plaže i vučete za sobom stvari, osigurajte dovoljno mjesta u gepeku da vam sve stane i proučite zakon prije nego što vam netko potencijalno naplati kaznu.
Vozač za vrijeme vožnje ne smije koristiti mobitel ni druge uređaje na način koji umanjuje sigurnost upravljanja. Ako to ipak odluči učiniti, propisana je kazna od 130 eura. No, treba napomenuti da se ovo ne odnosi na upotrebu naprava koje omogućuju korištenje mobitela bez upotrebe ruke.
Vozač i putnici za vrijeme vožnje moraju koristiti sigurnosni pojas, osim osoba s liječničkim uvjerenjem da to ne mogu iz zdravstvenih razloga. Za djecu je posebno propisano kako se trebaju voziti - u Zakonu stoje posebni uvjeti ovisno o visini djece i o korištenju sjedalica.
Izdvojene kazne za prekršaje tek su dio poprilično opsežnog Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Više o tome možete pronaći na linku.