ZAGREB

Međunarodna znanstvena društva podržala istraživanje kibernetičkog zlostavljanja u Hrvatskoj

| Autor: Hina
(Hina/EPA)

(Hina/EPA)


Dva međunarodna znanstvena društva podržala su istraživanje kibernetičkog zlostavljanja u Hrvatskoj i pozvala na poštivanje akademskih sloboda i kritičkog mišljenja, a jedno je izrazilo zabrinutost "izglednim" "teškim slučajem zlostavljanja kolega znanstvenika u Hrvatskoj". 

Europsko društvo za kriminologiju (ESC) i Međunarodno društvo za društvenu obranu i humanu kaznenu politiku (SiDS) objavili su izjave koje su prenijele stranice Laboratorija za istraživanje nasilja. U njima društva izražavaju zabrinutost etičkim postupkom koji je zaklada provela protiv voditeljice projekta Anne Marie Getoš Kalac s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, nakon što je ona provela spomenuto istraživanje.

U „Izjavi o kršenju akademskih sloboda i zlostavljanju kriminologa u Hrvatskoj“ SiDS je iskazalo „duboku zabrinutost izglednim grubim kršenjem akademskih i znanstvenih sloboda te teškim slučajem zlostavljanja kolega znanstvenika u Hrvatskoj“. Smatra da bi „takvi postupci Zaklade mogli predstavljali birokratsku cenzuru znanstvenih istraživanja, usmjerenu ka javnom discipliniranju znanstvenika zbog istraživačke teme koja nije po volji Zakladi“.

SiDS ističe kako „takvo cenzuriranje od strane institucija moći podriva samu ideju znanosti i istraživanja“ te očekuje da ga „akademska zajednica neće tolerirati“.

„Vjerujemo kako će relevantne hrvatske i europske institucije prepoznati presudni značaj sociološkog istraživanja, posebice kada je ono kritički nastrojeno prema institucijama moći te k tome detektira štetno ponašanje poput kibernetičkog zlostavljanja unutar same znanstvene zajednice, uključujući njene institucije financiranja“, kaže se u izjavi SiDS-a.

Iskreno se nadamo da će ovaj problem biti razriješen pošteno i svrhovito te poštujući akademske i znanstvene slobode, te ovim putem dajemo svoju punu podršku Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, profesorici Getoš Kalac te svojim kolegama znanstvenicima u Laboratoriju za istraživanje nasilja, zaključuje se u izjavi SiDS-a.

Prema SiDS-u, Laboratorij za istraživanje nasilja proveo je eksplorativnu studiju o kibernetičkom zlostavljanju bezlične birokracije nad voditeljima projekata Zaklade čiji su preliminarni rezultati ukazali na potrebu za daljnjim istraživanjem toga fenomena te proaktivnim angažmanom svih dionika u sprječavanju toga oblika kibernetičkog zlostavljanja u Hrvatskoj.

Zaklada pak, umjesto komentiranja nalaza istraživanja, pokušava argumentirati kako provedena studija nije dio ugovorenog projekta, iako dokazi projektnog tima ukazuju na suprotno. SiDS smatra kako „empirijsko istraživanje kibernetičkog zlostavljanja (cyber bullying) nedvojbeno spada u područje sociološkog istraživanja kibernetičkog zlostavljanja (cyber harassment)“.

Europsko udruženje za kriminologiju objavilo je službenu obavijest na svojim internetskim stranicama u kojoj „Upravni odbor ESC-a izražava zabrinutost o slučaju koji se odnosi na akademske slobode“.

Upravni odbor ESC-a navodi opće informacije o projektu i naglašava da bez pristupa detaljnijim informacijama ne želi dalje komentirati posebnosti slučaja.

Međutim, ESC je posebno istaknuo svoju predanost načelu akademske slobode te naglasio kako je ono „temeljna komponenta svakog demokratskog društva i pokretačko načelo istraživanja koja se provode u sklopu sveučilišta.

Akademska sloboda zahtijeva pošten i transparentan postupak financiranja i recenziranja istraživanja, sposobnost za kritičko razmišljanje i sposobnost akademske zajednice da kaže istinu institucijama moći, kaže se.

Također, akademska sloboda zahtijeva te da se uvijek i svugdje dovodi u pitanje cenzuriranje i kršenje prava, kaže se izjavi prenesenoj na stranicama projekta. Dodaje se da ESC od svojeg osnutka nije javno reagirao zauzimanjem službenog stajališta u odnosu na konkretne slučajeve ograničavanja akademskih sloboda, „što ukazuje na ozbiljnost situacije i težinu povreda“.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter