Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)
Nova studija otkrila koje su destinacije najopterećenije turistima, a stručnjaci upozoravaju da je u nekim mjestima dosegnut kritičan prag. Pojedini gradovi imaju i 150 puta više turista nego stanovnika, a na drugom mjestu najopterećenijih turističkih destinacija u Europi s više od 133.000 noćenja na tisuću stanovnika našla se Istra, piše tportal.
Dok se hrvatski turistički djelatnici brinu kako privući što više posjetitelja, mnoge europske destinacije suočavaju se s potpuno suprotnim problemom - kako se nositi s turističkim valovima tsunamija koji ih preplavljuju. Nova analiza Which? Travel otkrila je šokantne brojke o pretjeranom turizmu koji uništava neke od najpopularnijih europskih odredišta.
Rekorder je grčki otok Zakintos gdje noćenja nadmašuju broj stanovnika u omjeru 150:1. Mallorca drži neslavni rekord u ukupnom broju noćenja, dok Pariz ima nevjerojatnih 418.000 noćenja po kvadratnom kilometru - daleko više od drugoplasiranog grada Atene.
"Jasno je da je u mnogim mjestima dosegnuta prijelomna točka", objašnjava Rory Boland, urednik časopisa Which? Travel. "Negativne strane turističkog booma, bilo da se radi o rastu cijena nekretnina, antisocijalnom ponašanju ili pritisku na lokalne usluge, nadmašuju koristi."
Iako izraz "pretjerani turizam" djeluje kao novitet, stručnjaci ističu da problem nije nov. "Pritužbe na utjecaj turističkih masa sežu više od stoljeća unazad, svakako barem u slučaju Venecije", ističe profesor Richard Butler sa Sveučilišta Strathclyde. Za neke destinacije, smatra on, pravi problem nije broj posjetitelja, nego njihovo nepoželjno ponašanje.
"Dugogodišnja turistička mjesta poput Blackpoola, Las Vegasa i Orlanda ne bilježe pritužbe na pretjerani turizam. Oni su u osnovi nastali s turizmom kao jedinom djelatnošću i njihov razvoj uvijek je bio usmjeren na turizam", objašnjava Butler.
Zanimljivo je da se prema izvješću časopisa Which? Travel, Istra našla na drugom mjestu najopterećenijih turističkih destinacija u Europi s više od 133.000 noćenja na tisuću stanovnika. Unatoč tome, marketinške kampanje i dalje je često nazivaju "najbolje čuvanom tajnom" Hrvatske.
Najveći problem imaju stare povijesne jezgre gradova koji nisu građeni za masovni turizam. "Dubrovnik i Prag ozbiljno pate", ističe Butler. "No ponekad su rane koje su si sami nanijeli. Barcelona je jedan od glavnih primjera pritužbi na pretjerani turizam u medijima, ali ta je destinacija namjerno stavila fokus na turizam kao izvor razvoja, počevši od Olimpijskih igara 1992."
Kao alternativa prenapučenim destinacijama, izvješće časopisa Which? Travel preporučuje manje poznata istočnoeuropska odredišta poput Rybnika u Poljskoj, Severoistočena u Sjevernoj Makedoniji i dijelove Rumunjske.
Mircea Crisbă?anu, koji organizira biciklističke ture u Rumunjskoj, ističe da je jug zemlje vrlo miran: "Neka sela imaju prekrasnu tradicionalnu arhitekturu, a ljudi su vrlo prijateljski nastrojeni."
Najmanje posjećena opcija u cijeloj Europi, s nula posjetitelja, jest norveški otok Jan Mayen. Budući da se nalazi unutar Arktičkog kruga i za posjet je potrebna posebna dozvola, vjerojatno će i ostati neobična turistička destinacija.
Najviši turistički pritisak (turisti na 1.000 stanovnika):
Najveći broj turista po km²:
Najviše noćenja: