Prvom od predviđene četiri faze u zoni Mala Huba gradi se 250 metara kanalizacijskog kolektora. U slijedeće tri faze predviđena je izgradnja još 1,2 kilometara kanalizacijskih kolektora i rekonstrukcija postojećeg tlačnog cjevovoda
Gradski komunalac Park odvodnja ovih je dana započeo investiciju izgradnje sustava sanitarne odvodnje u poduzetničkoj zoni Mala Huba u sklopu takozvane I faze izgradnje. Investicija obuhvaća izgradnju kanalizacijskog kolektora od 250 metara dužine, od čega 120 metara tlačnog voda promjera 80 milimetara, a ostatak je gravitacijski kolektor promjera 250 milimetara te crpnu stanicu s protokom od 5,5 litara u sekundi.
Rok je tri mjeseca
U zoni je i do sada postojala mogućnost priključka na gradski kanalizacijski sustav, no ovom se najnovijom investicijom, kaže direktorica Park odvodnje Ervina Kisiček, poboljšavaju postojeći uvjeti za razvoj poduzetničke zone.
Izvođač je buzetska Ekspert gradnja, a ugovorena vrijednost radova je 981.220 kuna s PDV-om. Investiciju s 300.000 kuna sufinanciraju Hrvatske vode. Stručni građevinski i elektro nadzor, te koordinaciju zaštite na radu vrši buzetska tvrtka Terraprojekt. Rok izvođenja radova je tri mjeseca.
- Ovo je prva od predviđene četiri faze u zoni Mala Huba. U slijedeće tri faze predviđena je izgradnja još 1,2 kilometara kanalizacijskih kolektora i rekonstrukcija postojećeg tlačnog cjevovoda od 275 metara dužine, kaže Kisiček.
Park odvodnja ovaj projekt financira vlastitim sredstvima te sredstvima Hrvatskih voda s obzirom da se EU projektom Aglomeracije Buzet ne može financirati infrastruktura poduzetničkih zona.
Park odvodnja se u ovu investiciju u Maloj Hubi upustio po dovršetku dijela fazne rekonstrukcije i izgradnje komunalne infrastrukture buzetske starogradske jezgre gdje je u posljednjih sedam godina ukupno izgrađeno tzv. sedam faza. Time je zaokruženo oko 50 posto infrastrukture u starogradskoj jezgri, a ostatak će se realizirati u sklopu EU projekta Aglomeracije Buzet do 2023. godine. U tijeku je izrada studijsko-projektne dokumentacije ukupno vrijedne 4,5 milijuna kuna, koja se s 85 posto financira iz EU fondova i Hrvatskih voda, a ostatak su sredstva investitora i partnera, Istarskog vodovoda i Grada Buzeta.
Aglomeracija Buzet
Do sada je, kaže Kisiček, od planiranih 25 lokacijskih i 22 građevinske dozvole ishođeno 15 lokacijskih što je preduvjet za rješavanje imovinsko-pravnih pitanja. Ishođeno je rješenje Ministarstva zaštite okoliša i energetike da nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš, kao ni glavnu ocjenu prihvatljivosti za ekološku mrežu. Odrađeni su sastanci po mjesnim odborima, kako bi predstavili idejne projekte, u naseljima Vidaci, Prodani i Kozari, Marinci, Črnica, Brgad - Strana, Srnegla, Selca, Stupari (Sveti Martin), koji su rezultirali određenim izmjenama projektne dokumentacije. Odrađena su dodatna mjerenja na rijeci Mirni, sukladno sastanku i dogovoru sa Hrvatskim vodama, a kako bi se dobili što realniji temeljni podaci za projektiranje rekonstrukcije i dogradnje postojećeg gradskog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda izgrađenog 1978. godine.
Cilj projekta Aglomeracija Buzet je prijava za EU sufinanciranje u programskom razdoblju strukturnih fondova 2014. - 2020., a Park odvodnja vodi ga s partnerima, Istarskim vodovodom i Gradom Buzetom, pod nazivom Priprema studijsko-projektne dokumentacije i aplikacijskog paketa za sufinanciranje od strane EU za aglomeraciju Buzet, Operativnog programa "zaštita okoliša" 2007.-2013., Prioritetna os 2 - Zaštita vodnih resursa Hrvatske kroz poboljšanje sustava vodoopskrbe, te integriranog sustava upravljanja otpadnim vodama. Predaja aplikacijske projektne prijave paketa za EU može se realno očekivati u listopadu 2020. godine, a do kraja 2023. godine i realizacija brojnih infrastrukturnih projekata vodoopskrbe i odvodnje u sklopu EU projekta Aglomeracije Buzet.