Neobično oštra retorika odzvonila je, sa zajedničke tiskovne konferencije IDS-a i GLAS-a, od Pule prema Zagrebu. Predsjednik IDS-a Boris Miletić prozvao je HDZ za bahatost, Most za bezobrazluk te je ustanovio da bi uvreda za kokošinjac bila nazvati Hrvatski sabor tom imenicom. Ništa manje oštra nije bila ni Anka Mrak Taritaš, šefica GLAS-a, koja je ministra obrane Damir Krstičevića pozvala da podnese ostavku zbog skandala s borbenim zrakoplovima, dok se s Miletićem složila u tvrdnji da se u „zapuštenom” Vukovaru za političke obračune koriste djeca.
Poruke čelnika liberalnog dijela Amsterdamske koalicije mogu se, naravno, shvatiti kao pozicioniranje za svibanjske europske izbore, ali i kao oštro oporbenjaštvo. Kad Miletić proziva Vladu zbog Uljanika, on to čini kao gradonačelnik Pule i vođa IDS-a, iako mu rasprava o toj temi možda i neće donijeti izborne glasove. Krah Uljanika činjenica je koja, po ocjenama političkih analitičara, slabi položaj IDS-a, ali na kojoj politički profit ipak ne može izvući HDZ i njegova zagrebačka vlada. To napokon, pokazuje i posljednja anketa po kojoj HDZ u Istri ima samo pet postotnu biračku podršku.
IDS i GLAS poslali su otvorene poruke koja liberalna javnost želi čuti i prihvatiti. Upozorili su na nasilje i prostaštvo u Hrvatskom saboru koji doista nikada nije bio na nižem civilizacijskom dosegu, na nevjerojatan rad pravosuđa i na svakodnevno širenje govora mržnje. Otvorili su i probleme koji nas vraćaju u devedesete godine prošlog stoljeća, u doba autokracije Franje Tuđmana koja je opstojala na ratu i podjeli ratnog plijena. Riječ je o zloupotrebi represivnog aparata, o pravosuđu koje zatvara grafitera i pušta na slobodu mladića koji iskaljuje nacionalističku mržnju preko društvenih mreža (dok mu tata sjedi u sabornici i psuje), kao i o pritiscima na novinare i medije koje ugrožava cinično zakonodavstvo gdje su suci i političari zaštićeni kao rijetke zvijeri.
Čelnici liberalnih stranaka izrekli su, dakle, ocjene koje se od njih očekuju i kad nije na pomolu izborna kampanja. U Hrvatskoj se danas treba boriti za poštivanje zakona koji postoje i selektivno se primjenjuju, te za europske vrijednosti poput slobode medija, prava na javno mišljenje, društveni pluralizam i normalni suživot svih građana. Potrebna je tolerancija kakvu poznaje Istra, ali je ne poznaje Vukovar čiji gradonačelnik upravo počinje graditi karijeru desnog populista na kostima svih njegovih žrtava.
Amsterdamska koalicija – u kojoj su dvije liberalne, jedna mala regionalna i dvije interesne stranke – svakako nije jedina politička snaga koja bi trebala žestoko upozoravati na oštru nizbrdicu kojom se kotrlja Hrvatska. Ali, dok se drugi bave vlastitim problemima, rast rejtinga „amsterdamaca” znači i njihovu obavezu da o svemu progovore oštro i otvoreno.