Piše Dubravko GRAKALIĆ

Izazov euro izbora


Uspije li Amsterdamska koalicija, kako pokazuje prvo istraživanje preferencija biračkog tijela za europske izbore agencije 2x1 komunikacije, osvojiti dva mandata u Bruxellesu, bit će to važna potvrda kako se političko savezništvo isplati. S trenutačnom podrškom od 13,05 posto ta se koalicija nameće kao treća politička snaga u Hrvatskoj, iako se njezine okosnice, stranke GLAS, IDS i HSS u pojedinačnoj statistici nalaze ispod tri posto glasova.

Istraživanje Croelecto agencije 2x1 komunikacije nije prvo koje smješta Amsterdamsku koaliciju u treći red hrvatske političke arene, iza čvrstog HDZ-a i poljuljanog SDP-a. Tu su poziciju "amsterdamci" držali do ljeta, kada je IDS uzdrmala kriza u Uljaniku, dok je koaliciju napustila stranka Pametno. Ulaskom HSS-a u priču o liberalno-lijevoj koaliciji na političkom centru, te osnaživanjem istarsko-liburnijske transverzale povezivanjem s PGS-om, Amsterdamska koalicija ponovno je oživjela i nadmašila Živi zid čija bi antieuropska retorika mogla loše proći upravo na europskim izborima.

Amsterdamska koalicija IDS-a, HSS-a i GLAS-a kao glavnih partnera mogla bi se konačno potpisati u prosincu, što strankama daje dovoljno vremena za pripremu svibanjskih europskih izbora. Možda bi sam naziv koalicije – Amsterdamska – mogao biti zamijenjen jer Hrvatska seljačka stranka nije sudjelovala na kongresu europskih liberala u Amsterdamu gdje je ona dogovorena, te nije članica ALDE skupine u Europskom parlamentu, no to je ime već postalo brend za sinergiju stranaka lijevog centra i liberalnih stranaka.

Sinergija koja okuplja IDS, HSS i GLAS vidljiva je na nekoliko razina. Te se stranke međusobno ne natječu u hrvatskim regijama – u Istri nema HSS-a i GLAS-a, u "seljačkim" županijama ne djeluju IDS i GLAS, dok u Zagrebu, gdje GLAS ima najveću podršku, HSS ima slabu gradsku organizaciju. Svjetonazorna stajališta su im podjednaka – sve tri stranke snažno upozoravaju na revitalizaciju ustaštva i kršenje ljudskih prava, suprotstavljaju se klerikalizaciji društva, podržavaju Marakešku deklaraciju i glasali su u korist Istanbulske konvencije. Jednoglasno govore o političkom naslijeđu HDZ-a, te o ulozi središnje državne vlasti koja odlučuje o svemu.

Predsjednik HSS-a Krešo Beljak u intervjuu Hini objasnio je tako kako vjeruje da IDS nema političku odgovornost za krizu Uljanika, jer i u gradu gdje je gradonačelnik, Samoboru, o razvoju željeznice odlučuje Zagreb. Nema sumnje da su političke vještine lidera triju stranaka i više nego dostatne da izbjegnu međusobne prijepore kakvi su od početka postojali sa strankom Pametno.

Jasno je kako će Amsterdamska koalicija ponovno upozoriti javnost kako najmanje polovica hrvatskih zakona koji se donose dolazi iz Bruxellesa, te kako su njihovi zastupnici – poput Ivana Jakovčića u borbi za priznanje terana – imali veliku ulogu. Istri neće biti svejedno ako ostane bez "svog čovjeka" u Europskom parlamentu i u tome je najveći izazov izbora koji će se održati već za šest mjeseci. 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter