(Neven LAZAREVIĆ)
To znači, ovisno koliko će dugo obustava biti na snazi, znatno manje sredstava za projekt Dolcevita za obnovu gradskih pročelja, ali i za niz aktivnosti vezanih uz uređenje i očuvanje spomeničke baštine. S druge strane, ova mjera trebala bi pomoći svima koji već osjećaju gospodarske posljedice epidemije
Obustava plaćanja spomeničke rente dok traju posebne okolnosti izazvane epidemijom koronavirusa, kao dio mjera koje je hrvatska Vlada sa sjednice u utorak poslala u hitnu saborsku proceduru, za Pulu će značiti stotinjak tisuća kuna manje u gradskom budžetu mjesečno.
- Konkretno, odgoda plaćanja spomeničke rente imat će utjecaja na smanjenje obujma investicija u starogradskoj jezgri koje se financiraju iz tog izvora, međutim u ovome je trenutku prioritet zdravlje građana, a sljedeći prioritet je rasterećenje gospodarstva. U tom smislu navedena mjera je ispravna, riječi su kojima je ovu mjeru, koja proizlazi iz dopune Zakona o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara, komentirao pulski gradonačelnik Boris Miletić.
Manje za Dolcevitu
U Puli se godišnje od naplate spomeničke rente poslovnim subjektima prikupi oko dva milijuna kuna. Prihod koji je lani Grad ostvario po toj osnovi iznosio je 1,2 milijuna kuna, ali to je tek 60 posto ukupno naplaćenih sredstava. Sredstva spomeničke rente, naime, dijele se između jedinica lokalne samouprave i države, kojoj pripada preostalih 40 posto.
Na mjesečnoj razini prihod Grada po toj osnovi iznosi 100 tisuća kuna. Sredstva, i ona koja ostaju na lokalnoj razini i koja sljeduju državi, strogo su namjenska i mogu se upotrebljavati isključivo za aktivnosti vezane uz zaštitu i očuvanje kulturnih dobara.
Dopunom Zakona ministrici kulture Nini Obuljen Koržinek daje se mogućnost da, uz suglasnost ministra financija Zdravka Marića, donese odluku o obustavi plaćanja spomeničke rente kada nastupe posebne okolnosti, koje se nije moglo predvidjeti i na koje se ne može utjecati, a koje ugrožavaju život i zdravlje građana, imovinu, znatno narušavaju okoliš, gospodarsku aktivnost ili uzrokuju znatnu gospodarsku štetu. Ovim se mjerama želi žurno osigurati rasterećenje gospodarskih subjekata, a Zakon stupa na snagu prvoga dana od dana objave u Narodnim novinama.
U Puli to će značiti, ovisno i koliko će dugo obustava biti na snazi, znatno manje sredstava za projekt Dolcevita za obnovu gradskih pročelja, ali i za niz aktivnosti vezanih za uređenje i očuvanje spomeničke baštine u gradu. S druge strane, obustava naplate ove naknade trebala bi se pokazati kao pomoć raznim poslovnim subjektima koji osjećaju, a neki već i trpe gospodarske posljedice epidemije.
Obveznici rente
- Spomenička renta je novčano javno davanje koje plaćaju fizičke i pravne osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost u nepokretnom kulturnom dobru ili na području kulturno-povijesne cjeline, objašnjavaju nam iz gradske uprave. Napominju da je to direktna spomenička renta, dok postoji i indirektna, čiji su obveznici poslovni subjekti iz Nacionalne klasifikacije djelatnosti, poput trgovina na veliko duhanskim proizvodima, parfemima i kozmetikom, djelatnosti kockanja i klađenja i slično.
Grad Pula je prema zakonskim odredbama još 2010. godine donio Odluku o visini spomeničke rente, a pet godina kasnije i njene izmjene i dopune.
- Spomenička renta koja se odnosi na Grad Pulu kao jedinicu lokalne samouprave i njene poslovne subjekte je direktna spomenička renta, za razliku od indirektne čiju obvezu utvrđuje nadležna ispostava Porezne uprave, pojašnjavaju iz Grada.
Zakonom je određeno da renta može iznositi od jedne do četiri kune po četvornom metru korisne površine poslovnog prostota koji se nalazi u nepokretnom kulturnom dobru ili na području kulturno-povijesne cjeline. Na području Pule utvrđene su tri grupe djelatnosti s mjesečnim obvezama od četiri, tri i jedne kune po kvadratu.
U prvoj grupi, koja plaća četiri kune po četvornom metru, su banke i ustanove financijskog posredovanja, mjenjačnice, štedno-kreditne zadruge, kladionice, osiguravajuća društva, turističke agencije, predstavništva, poslovnice, uredi trgovačkih društava, odvjetnički i javnobilježnički uredi, djelatnosti poslovanja nekretninama, usluge u vezi upravljanja i održavanja zgrada, stručne, znanstvene i tehničke djelatnosti, trgovine, turističko-ugostiteljski objekti, distribucija filmova i video-filmova, ambulante i ordinacije.
U drugu grupu obveznika koji plaćaju tri kune po kvadratu spadaju izdavačka djelatnost, radio, televizija i novinske agencije, prikazivanje filmova, fotokopirnice, optičarske radnje, objekti elektroprivrede, djelatnosti iz područja kulture, umjetnosti, zabave i rekreacije te ostale uslužne djelatnosti koje nisu izričito navedene.
Po kvadratu 1-4 kune
Najnižu rentu od kune po četvornom metru plaćaju obrtničko-proizvodne djelatnosti koje smo navikli okarakterizirati kao deficitarne, poput postolarskih, krojačkih, urarskih i preciznomehaničarskih radnji, cvjećarnica, brijačkih, frizerskih i kozmetičkih salona, tapetara i sličnih.
- Od većih investicija koje su financirane sredstvima prikupljenih naplatom spomeničke rente u posljednjih nekoliko godina svakako treba izdvojiti ulaganja u obnovu pročelja zgrada na području kulturno-povijesne cjeline u sklopu projekta Dolcevita. Na taj je način ovim projektom sufinancirana obnova 60 građevina, od čega 39 na području kulturno-povijesnog područja grada, poručuju iz pulskog Odsjeka za informiranje.
Tim je sredstvima financirano i uređenje arheološkog nalazišta u Kandlerovoj ulici, zatim pripremne aktivnosti za uređenje Kupališta Stoja kao pojedinačno registriranog kulturnog dobra, pripremne aktivnosti vezane uz uređenje Kandlerove ulice i Prolaza sv. Teodora, ali i priprema uređenja utvrde Kaštel u sklopu provedbe ITU mehanizma. Također, tim su prihodima Puljani osigurali niz raznih manjih aktivnosti unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline ili pojedinačno zaštićenih kulturnih dobara.
Set mjera za umanjenje učinka krize u Istri
- Trenutna epidemiološka situacija s koronavirusom koja je zadesila cijelu Europu pa tako i Hrvatsku, neminovno će imati utjecaja i na lokalne proračune gradova i općina. Stoga je Grad Pula još ranije pokrenuo izradu seta mjera kako bismo umanjili negativne učinke krize i zadržali stabilnost javnih financija koje će danas biti predstavljene u zajedništvu svih gradova Istarske županije, poručili su Grada Pule.