(Arhiva Glasa Istre)
Nakon još jedne uvjerljive pobjede na lokalnim izborima, gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin nastavlja voditi grad u svom trećem uzastopnom mandatu, ovaj put uz koalicijsku suradnju IDS-a i SDP-a.
- Veliko hvala svima koji su nam dali povjerenje. Ovaj put smo na izbore izašli u koaliciji IDS-a i SDP-a, uvjereni da zajedno možemo više i bolje. Građani su to prepoznali i nagradili nas s impresivnih 7 posto podrške. U svoje ime, kao i u ime svih izabranih gradskih vijećnika, zahvaljujem na toj snažnoj podršci. Smatramo to velikim priznanjem, ali i obavezom. To je ogroman vjetar u leđa, ali i odgovornost. Sada smo još motiviraniji da radimo za dobrobit svih građana Buja, bez iznimke, rekao je uvodno gradonačelnik Vižintin.
Rezultat od 70 posto podrške potvrđuje povjerenje građana u dosadašnji rad i daje snažan poticaj mandatu za nastavak započetih projekata. Kontinuitet u vođenju grada, ali i proširena politička suradnja, temelj su, kaže Vižintin, za nove iskorake, od rješavanja ključnih infrastrukturnih izazova, preko demografske i stambene politike do razvoja turizma i zelene tranzicije. U razgovoru s gradonačelnikom Vižintinom napravili smo reviziju dosadašnjeg rada i doznali koji su mu prioriteti u novom mandatu te na koji način planira oblikovati budućnost grada Buja. Krenuli smo s izazovima u prethodnim mandatima i do sada ostvarenim ciljevima.
(Grad Buje)
-Nije nam bilo lako, ali išli smo korak po korak. Fokusirali smo se na pripremu i prijavu EU projekata. Završili smo svu dokumentaciju za izgradnju vatrogasnog doma i obnovu Pučkog učilišta. Ti su projekti sada spremni i čekaju odgovarajući natječaj. Osim toga najveći izazov bila je kanalizacija – konkretno aglomeracija u Kaštelu, Kaldaniji i Plovaniji, s priključenjem mreže na uređaj za pročišćavanje otpadnih voda u Umagu. To je područje u proteklim godinama doživjelo snažan razvoj, a nalazi se iznad jednog od najvećih vodozaštitnih zona u Istri. U posljednjih 30 godina bilježi se intenzivna izgradnja kako stambenih objekata, tako i turističkih kapaciteta. Zbog dotrajalosti postojećih septičkih jama, postoji realna opasnost od zagađenja podzemnih voda. Najgori mogući scenarij bio bi zagađenje izvorišta pitke vode Bužini i Gabrijeli, što bi imalo ozbiljne posljedice za cijelu zajednicu. Upravo zato rješavanje ovog problema postavljamo kao apsolutni prioritet u novom mandatu. Radi se o projektu koji se razvijao godinama. Nakon dva mandata intenzivnog rada, tehnička dokumentacija je napokon dovršena i predan je zahtjev za građevinsku dozvolu. Kad je dobijemo, projekt vrijedan čak 15 milijuna eura bit će upućen Hrvatskim vodama. Smatram to jednim od ključnih poteza ovog mandata. Osim toga, širimo mrežu i na područja Krasice, Marušića i Momjana. U planu je i proširenje sustava u Kršetama kako bi se omogućilo priključenje naselja Buroli na postojeći uređaj. Uključujemo i manja naselja - Triban, Bibali, Volpiju i Gamboci - koja bi se trebala spojiti na središnji pročistač u Bujama. To su konkretni, životni projekti i radimo ih jer znamo da su nužni, naglasio je Vižintin.
Jedan od momjanskih kaštela (VLADIMIR BUGARIN/ISTRAPEDIA)
Zanimalo nas je koji su prioriteti Grada Buja u sklopu EU programa za razdoblje 2025.–2027.
- Trenutačno izrađujemo Provedbeni program Grada Buja za razdoblje od 2025. do 2027. godine koji će nam poslužiti kao temelj za prijavu na natječaje iz europskih fondova. Fokus programa bit će na razvoju infrastrukture, digitalizacije i mobilnosti, ali i na jačanju poduzetništva, zdravstvene zaštite i turizma. Planiramo niz konkretnih projekata koji će imati stvaran i dugoročan učinak na svakodnevni život naših građana, istaknuo je nadalje.
Dodao je i kako žele omogućiti povoljnije financiranje za lokalne poduzetnike kroz subvencioniranje kamata na kredite, čime bi potaknuli pokretanje i širenje poslovanja.
- Jedan od važnijih ciljeva je stavljanje u funkciju industrijske zone na području Buja, uz pripremu poticajnih programa za buduće korisnike, s ciljem privlačenja investicija i otvaranja novih radnih mjesta. Na javnim površinama planiramo postaviti pametne klupe koje će građanima omogućiti pristup internetu i punjenje mobilnih uređaja, čime dodatno moderniziramo urbani prostor. U zdravstveni sustav uložit ćemo kroz nabavu nove medicinske opreme za Dom zdravlja i područne ambulante, a posebnu pažnju posvetit ćemo organizaciji besplatnog prijevoza građana na preventivne zdravstvene preglede, kao i periodičnoj organizaciji pregleda u samom gradu. Proširit ćemo i mrežu biciklističkih i pješačkih staza kako bismo bolje povezali naselja, potaknuli zdrav način života i dodatno razvili aktivni turizam. Osim toga, snažno ćemo podržati lokalne proizvođače kroz promociju domaćih proizvoda, jer vjerujemo da ono što je naše vrijedi čuvati i razvijati. Cilj svih ovih mjera je jasan: stvarati grad koji se razvija pametno, održivo i u korist svih građana. Grad u kojem se promjene ne samo vide, nego i osjećaju, rezimirao je Vižintin.
U kontekstu održivog razvoja i digitalne transformacije, pitamo za planove razvoja Buja kao "zelenog" i "pametnog" grada?
- Apsolutno! Imamo Strategiju zelenog urbanog razvoja i to nije dokument za ladicu. Krećemo s provedbom, uz podršku EU fondova. Zeleni razvoj i pametna rješenja predstavljaju ključne smjernice za budućnost našeg grada, s ciljem modernizacije gradske uprave i boljeg uključivanja građana. Građani će imati pristup prostornim i infrastrukturnim podacima, a radimo i aplikaciju za komunikaciju s mjesnim odborima. Također, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost odobrio nam je 50 posto sufinanciranja za postavljanje pametne svjetlosne signalizacije. Ta će rješenja prikupljati podatke o prometu, njegovoj gustoći, brzini i ponašanju sudionika te će se u suradnji s MUP-om koristiti za planiranje ciljanih preventivnih mjera, kako bismo unaprijedili prometnu sigurnost u našem gradu. Svrha svih ovih aktivnosti proizlazi iz težnje da ulažemo u grad koji raste u skladu s tehnologijom i održivim razvojem, ali pritom da se ne izgubi faktor ljudskosti, kaže nadalje gradonačelnik.
Buje su, unatoč položaju u unutrašnjosti, razvile prepoznatljivu i bogatu turističku tradiciju. Gradonačelnik ističe da Buje već dugo žive turizam kroz autentičnu baštinu - vino, maslinovo ulje, domaću hranu, krajolik i bogatu kulturu.
(Snimio Zvonimir Guzić)
- Imamo ozbiljnu eno-gastro scenu te snažnu i aktivnu zajednicu vinara, maslinara i ugostitelja. S ponosom mogu reći da je ponuda u tom segmentu među najkvalitetnijima u cijeloj Istri. Zajedno s Turističkom zajednicom kontinuirano ulažemo u promociju tog doživljaja, temeljenog na autentičnosti i kvaliteti. Jedan od najuspješnijih primjera toga je naša Wine & Walk manifestacija, jedan od prvih događaja takvog tipa u Hrvatskoj, kojim smo stvorili novi oblik turističkog iskustva u spoju prirode, rekreacije i vrhunske gastronomije. Paralelno razvijamo i kulturni turizam. Na području grada nalaze se brojne kulturne znamenitosti koje tijekom godine postaju pozornica za raznovrsne sadržaje od koncerata i kazališnih predstava do pjesničkih večeri i filmskih projekcija. Kuća Kaštela u Momjanu već privlači pažnju posjetitelja, a uskoro završavamo i obnovu Kaštela Rota, čime Momjan dobiva novu atrakciju dostupnu svima i dodatni impuls u razvoju kulturnog turizma. Cikloturizam je još jedan snažan adut. Kontinuirano uređujemo i širimo mrežu biciklističkih staza, nastojeći povezati lokalne atrakcije i prirodne ljepote u održivu i aktivnu turističku ponudu. Naš cilj je jasan: razvijati turizam koji traje cijelu godinu, ali pritom ne opterećuje prostor - nego ga obogaćuje. Turizam koji donosi dodanu vrijednost lokalnoj zajednici, a posjetiteljima pruža autentičan, sadržajan i nezaboravan doživljaj.
U tom turističkom kontekstu ponude, poljoprivreda ima važnu ulogu. Gradonačelnik pritom ističe da se želi sačuvati autentičnost ovog kraja i snažno poticati lokalnu proizvodnju.
- Kao Grad, kontinuirano nastojimo biti stabilan oslonac našim poljoprivrednicima. Međutim, jedan od najvećih izazova s kojima se suočavamo jest zakonodavni okvir koji regulira raspolaganje državnim poljoprivrednim zemljištem. Poput mnogih drugih jedinica lokalne samouprave, i mi imamo poteškoća s pripremom natječaja za prodaju i zakup tih zemljišta. Nadamo se da će najavljene izmjene i dopune zakona taj proces učiniti jednostavnijim te omogućiti raspisivanje natječaja za dugoročan zakup i prodaju, što bi otvorilo prostor za nova ulaganja u poljoprivredu. Posebno bih istaknuo da smo uspjeli zaštititi Muškat Momjanski europskom oznakom izvornosti, čime smo dodatno valorizirali našu lokalnu vinsku proizvodnju i podigli njezin ugled na europskoj razini. Već nekoliko godina radimo i na zaštiti Bujske Malvazije, projekt je prepoznat na nacionalnoj razini te je dobio podršku Ministarstva poljoprivrede, a sada nastavljamo aktivnosti kako bismo osigurali i europsku razinu zaštite. Smatramo ove korake ključnima ne samo za razvoj poljoprivrede, već i za očuvanje identiteta i izvornosti našeg kraja, kao i za promicanje održivog razvoja u širem smislu.
Demografska obnova i stvaranje uvjeta za ostanak mladih u gradu jedno su od ključnih pitanja svake sredine koja razmišlja dugoročno.
- Grad čine ljudi. I zato smo posebno usmjereni na mjere koje doprinose demografskoj obnovi i poboljšanju kvalitete života mladih obitelji. Imamo cijeli paket konkretnih mjera: od jednokratnih potpora za novorođenčad, sufinanciranja vrtića i prijevoza, pomoći pri kupnji školskog pribora i udžbenika, do subvencija za produženi boravak u školi. Posebno važno, podržavamo i medicinski potpomognutu oplodnju. Sve ove mjere nisu slučajne, one su rezultat dosljedne politike koja ima za cilj stvoriti uvjete u kojima će se mladi osjećati podržano, sigurno i motivirano ostati ovdje, graditi svoju budućnost i obitelj. Jednako ozbiljno pristupamo i pitanju stanovanja. Projekt izgradnje POS zgrade s 20 stanova ide naprijed - građevinska dozvola je ishođena, a uskoro se raspisuje natječaj. U rujnu dolazi APN s prezentacijom, nakon čega slijedi sklapanje predugovora. Paralelno s tim, Grad je pripremio i dodatnu mjeru - 12 parcela za mlade obitelji koje žele graditi svoju kuću. Cijena prava građenja bit će povoljna, upravo s ciljem da omogućimo mladima da ostanu u Bujama i tu stvore svoj dom. Vjerujemo da je to najbolja investicija u budućnost našega grada.
Ulaganja u sportsku infrastrukturu i uređenje javnih prostora pokazatelj su promišljene strategije razvoja. U tom kontekstu ulaže se u projekte na tom području od sportskih terena do pješačke zone na Trgu slobode.
- Ulaganje u sport i javne prostore izravno utječe na kvalitetu života u našem gradu, stoga su to za nas prioriteti. Sport nam je iznimno važan ne samo zbog rekreacije, već zbog njegovog utjecaja na razvoj djece i mladih. Trenutno gradimo novi nogometni teren s umjetnom travom u Bujama, koji će biti dostupan svima, od najmlađih kategorija do seniora. Uz to, ulažemo i u sportske sadržaje po mjesnim odborima, a sljedeći na redu su Marušići, gdje je u planu obnova nogometnog i boćarskog igrališta. Ponosni smo i na stalnu podršku sportskim udrugama, jer vjerujemo da djeca moraju imati priliku baviti se sportom u svom gradu i to nije luksuz, to je njihovo pravo. U istom duhu razvijamo i javne prostore koji čine srce grada. Projekt preuređenja Trga slobode i Garibaldijeve ulice ide dalje. Riječ je o zahvatu koji podrazumijeva potpunu obnovu komunalne infrastrukture, kanalizacije, vodovodne mreže, elektroinstalacija, kao i telefonskih i optičkih vodova. Iako već posjedujemo konzervatorsku podlogu za zgrade unutar starogradske jezgre, dodatno radimo analizu površina, cesta i pješačkih zona, kako bismo stvorili prostor koji će biti funkcionalan, estetski privlačan i u skladu s identitetom grada. Ovim projektima želimo stvoriti uređen, zdrav i živ urbanistički okvir – grad po mjeri svih generacija. Kada sve bude spremno, Trg slobode dobit će novo lice, kakvo naš grad zaslužuje, zaključio je na kraju gradonačelnik Vižintin.