Ilustracija
Meta Platforms pokazuje zube kako bi izborila što bolju pregovaračku poziciju. Rješenje krize bit će kompromis, smatraju domaći stručnjaci od kojih je tportal.hr zatražio komentar.
Meta Platforms, tvrtka u čijem su vlasništvu Facebook, Instagram i WhatsApp, podigla je posljednjih dana prašinu najavom mogućeg povlačenja s tržišta Europske unije ako ne bude u mogućnosti nastaviti prenositi korisničke podatke u Sjedinjene Države.
Požurili su, doduše, naglasiti da nemaju želju povući se iz Europe, niti to planiraju. Ali kako je spomenuta najava navedena u službenom izvješću američkoj regulatornoj agenciji Securities and Exchange Commission, ipak ima određenu težinu.
Jesu li realne prijetnje o gašenju Facebooka i Instagrama na području EU-a? Kakve bi to posljedice moglo imati po tvrtke koje se oslanjaju na te platforme u poslovanju? Kakav rasplet možemo očekivati?
Evo što su nam o tome rekli domaći stručnjaci za digitalni marketing.
Specijalistica za digitalni marketing Kornelija Vukasović smatra da uopće nije realno očekivati povlačenje Facebooka i Instagrama s tržišta EU-a.
Podsjeća da su time već prijetili u drugoj polovici 2020. godine, i to zbog istog razloga.
'Pa evo, još su tu i još ih koristimo, iako naši podaci na tim platformama uopće nisu zaštićeni onako kako nalažu europski propisi', rekla je za tportal Vukasović.
Anela Kuburaš, direktorica za digitalnu strategiju i kreativu u tvrtki Bruketa&Žinić&Grey, podsjeća da Facebook u Europi ima 427 milijuna aktivnih korisnika mjesečno i ogroman broj zaposlenih.
'Kad bi u ovom trenutku odbacili Europu, vrijednost bi im se strmoglavila više nego nakon što su nedavno objavili kvartalno izvješće i izgubili 200 milijardi dolara tržišne vrijednosti. To nije realna opcija', uvjerena je Kuburaš.
Meta trenutno ima dovoljno drugih problema, ali bi tim potezom otvorila prostor ambicioznim projektima poput TikToka, koji u Facebooku ionako nisu na vrijeme prepoznali kao ozbiljnu prijetnju.
'TikTok bi u slučaju povlačenja zasigurno preuzeo velik broj korisnika Facebooka i Instagrama, pa i postigao monopolski odnos u sferi takvih platformi', ocijenila je Kuburaš.
Ilija Brajković, partner u agenciji za digitalni i internetski marketing Kontra, vidi povlačenje Mete iz Europe kao moguć, ali ne i realan scenarij.
'Ovo je velika igra i pokazivanje zuba. Prijeti se velikim potezima, ali takvi potezi su poput bacanja atomske bombe.
Facebook se neće tek tako odreći tržišta na kojem uprihoduje milijarde, ali sigurno ni Uniji nije u interesu da izgubi takvu platformu.
Naravno, uvijek je moguće da se i jedni i drugi počnu inatiti i krenu do kraja sa svojom retorikom', rekao je Brajković.
Kad bi do radikalnog razvoja događaja i došlo, korisnici bi se prebacili na druge platforme, a njih bi slijedili oglašivači.
Za Metu bi, dodao je, to bilo ravno katastrofi, piše između ostalog tportal.hr.