DVODNEVNI FESTIVAL

SETE SÓIS SETE LUAS Rovinj ispunjen glazbom Mediterana

| Autor: Aleta BRATTONI

Ovogodišnje je izdanje Festivala kao i svake godine publiku povelo na putovanje u mediteranski ugođaj kroz impresivno predstavljanje umjetnika iz dalekih i čarobnih zemalja. Na glavnom rovinjskom trgu nastupili su 7 Luas.MaioBand iz dalekog Zelenortskog otočja, zatim nezamjenjivi Gustafi, te Mimmo Epfani i Med.Arab Jewish 7Sóis Orkestra s KUD-om Marco Garbin

 

Rovinj je i ove godine imao priliku upoznati različitu glazbu i kulturu drugih krajeva zahvaljujući 27. izdanju Festivala Sete Sóis Sete Luas koji se u gradu Svete Eufemije održava po 12. put. Dvije večeri pune veselja Rovinjcima i njihovim gostima priuštili su 7 Luas.MaioBand iz dalekog Zelenortskog otočja, zatim nezamjenjivi Gustafi, te Mimmo Epfani i Med.Arab Jewish 7Sóis Orkestra s KUD-om Marco Garbin koji su nastupili na glavnom gradskom trgu.

Posebna emocija

Prvu večer ispunjenu glazbom otvorili su 7 Luas.MaioBand, inače izvorna produkcija ovog Festivala. Na rovinjsku se pozornicu tako popelo šest prestižnih glazbenika s otoka Maio, jednog od najudaljenijih otoka arhipelaga Zelenortskog otočja. Opus grupe inspiriran je temama koje su stvorili otočni skladatelji i stoga čuva glazbenu tradiciju Maioa, koristeći kreolski, što temama daje posebnu emociju. Glazbenici Tote Xinoca (vokal i cavaquinho), Tibau Tavares (vokal i gitara), Tó (bas), Mauro (klavir), Nuno (gitara) i André na bubnjevima glazbeno su vodili portugalski majstori José Peixoto i José Barros u okviru projekta suradnje kojeg promiče Festival SSSL. Opus Maio7LuasBanda obuhvaća tradicionalnu glazbu, izvorne skladbe i nove aranžmane nadahnute kulturom njihova malog otoka. Ovi su glazbenici što opuštenijim, što življim ritmovima pozivali publiku na ples, a simpatičan je bend u potpunosti oduševio sve posjetitelje koji su ih do posljednje izvedbe pratili velikim pljeskom.

Bila je to odlična uvertira za energične i svima dobro znane Gustafe, jedan od najboljih istarskih i hrvatskih etnobendova, ili kako i sami kažu "domaću lokalnu atrakciju". Gustafi su poznati po svom električnom stilu koji spaja istarsku narodnu glazbu i rock, uz utjecaj bluesa. Glazbeni sastav osnovan je 1990. godine u Vodnjanu i jedan je od najznačajnijih primjera takozvanog ČA-vala (Cha Wave), vrste pop-rock glazbe koju prate tekstovi pjevani u čakavskom narječju Istre, zahvaljujući kojem je glazbeni sastav postao vrlo popularan u Hrvatskoj sredinom 90-ih godina. Bend je krenuo s laganijim ritmovima, da bi kasnije zasvirali svoje velike hitove "Brkica", "I da san zna", "Katarina" i ostale skladbe koje je uglas pjevala domaća publika, dok su ih turisti oduševljeno gledali i plesali u ritmu.

Brojna publika

Naglasimo kako je, uz podršku Grada Rovinja, Turističke zajednice grada Rovinja, Istarske županije, a ove godine i programa Europske Unije "Kreativna Europa", jedan od "glavnih krivaca" što je Festival postao tradicijom u Rovinju upravo Edi Maružin.

- Suradnja s Festivalom krenula je sasvim slučajno. Za vrijeme Europskog nogometnog prvenstva u Portugalu 2004. godine tražio se bend koji će predstavljati Hrvatsku u okviru Festivala i tada smo mi uključeni. Naša je muzika probitačna i dobro prolazimo gdje god dođemo, pa je tako nastavila i ova suradnja, a već sam nekoliko godina kasnije Festival uspio dovesti i u Rovinj, objasnio je Maružin.

Ako je sudeći po publici koja je neprestano pristizala, možemo zaključiti kako je ova suradnja zaista urodila plodom, a prepun je trg bio i sljedeće večeri koja je započela Med.Arab Jewish 7Sóis Orkestrom, još jednom izvornom umjetničkom produkcijom Festivala, koja dolazi s najdivnijim melodijama Mediterana. Naime, u ovoj glazbenoj kreaciji sudjeluje šest prestižnih predstavnika iz šest različitih kultura, te ima za cilj promicanje međukulturnog dijaloga, zahvaljujući prisutnosti židovskih, muslimanskih i kršćanskih glazbenika koji predstavljaju tri kulturna i religijska svijeta tipična za Mediteran i Južnu Europu. Talentirani umjetnici koji sudjeluju su Stefano Saletti (Italija) glazbeni voditelj i buzuki, Arnaud Cance (Francuska), multi-instrumentalist, Harry Perigone (La Reunion) na udaraljkama, Eden Holan (Izrael) i Soukaina Fahsi (Maroko) dva vokala, Carlos Menezes (Portugal) na basu.

Nove pjesme i novi jezici

Zanimljivost ovogodišnjeg izdanja Festivala pristigla je upravo s Med.Arab Jewish 7Sóis Orkestrom, a to je suradnja s rovinjskim KUD-om Marco Garbin. Maestro Saletti ovaj je uigrani zbor naučio novim pjesmama, ali i novim jezicima. KUD je tako za znatiželjnu publiku izveo tri pjesme, prvu, "L'ampedusa andata", koja govori o nadi onoga koji napušta svoju zemlju u potrazi za slobodom, pjevana i pisana na swahili jeziku, zatim druga koja je pisana upravo za njihovu izvedbu i to na jeziku sabir, inače znanome kao jezik ribara, te treću, na još težem dijalektu, sabino. No, KUD je sve tri izvedbe odradio profesionalno.

- Bilo je to jedinstveno iskustvo kroz koje nas je vodio Maestro Saletti. Naučio nas je pjesme tijekom jedne probe, nakon čega smo ih uvježbavali i na vlastitim izvedbama. Prelijepo je pjevati i one skladbe koje su dio neke kulture koja nije naša, jer time poštujemo specifičnosti drugih tradicija. Mi smo, pak, u svibnju kada smo ugostili Maestra, kao i direktora Festivala, Marca Abbondanzu, otpjevali nekoliko bitinada, što ih je apsolutno oduševilo, rekao je Riccardo Bosazzi iz KUD-a Marco Garbin.

Nakon ovog iznenađenja večeri, uslijedio je još i Mimmo Epifani, umjetnik koji je visoko cijenjen zbog svojih tehničkih inovacija improvizacije primijenjenih na njegov instrument, mandolinu, kao i tehniku mandola "alla barbiere", tehniku pod tim nazivom jer se podučavala u brijačkom salonu u njegovom gradu u San Vito dei Normanni (Brindisi). Njegova instinktivna i duboka muzikalnost, povezana s glazbom drevnih korijena, potiče ga da neprestano traži suvremene zvukove koji ga čine međunarodnim umjetnikom s jakom sklonošću neovisnosti i istraživanju novih kultura. Surađivao je s velikim umjetnicima kao što su Massimo Ranieri, Eugenio Bennato, Antonio Infantino, Ambrogio Sparagna, Avion Travel.

Ovogodišnje je izdanje Festivala kao i svake godine publiku povelo na putovanje u mediteranski ugođaj kroz impresivno predstavljanje umjetnika iz dalekih i čarobnih zemalja. Osnovan 1993. godine u Italiji i Portugalu, Festival je rastao i širio se, stvarajući gustu kulturnu mrežu diljem svijeta koja uključuje 33 grada iz 11 zemalja te je također uspio osvojiti međunarodne nagrade i priznanja upravo zbog svoje sposobnosti približavanja i ujedinjavanja vidljivo različitih i dalekih kultura. Našu, hrvatsku i istarsku kulturu, na sljedećem će koncertu, 8. kolovoza u Španjolskoj, predstavljati Gustafi koje će, sigurni smo, tamošnja publika s veseljem prihvatiti.

Ove je godine prvi puta Festival gostovao i u Umagu, gdje su se tamošnjoj publici predstavili 7 Luas.MaioBand i Mimmo Epifani.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama