Po 23. put okupili su se u Gračišću svirači na usnim harmonikama i pratećim instrumentima iz nekoliko zemalja, i priredili još jedno izuzetno glazbeno poslijepodne u kome su i na pozornici i u publici uživali izvođači i glazboljupci svih generacija i mnogih naizgled nespojivih glazbenih stilova. Uopće nije bilo nelogično ni neobično da se na gračaškom Placu, na zapravo improviziranoj pozornici sasvim u ravnini s gledalištem, u jednoj izvedbi svira balun a odmah u sljedećoj blues, da bi nakon toga slijedio neki popularni šlager, a zatim starinska polka i za njom odmah malo rock'n'rolla.
Instrument široke primjene
U tome je i smisao gračaške smotre: da pokaže kako je usna harmonika, ili kako se širom Istre po domaći zove organić, urginet, fifalica, vijulin i svakako drugačije, instrument vrlo široke primjene. Instrument je to kojega je vješti svirač mogao jednom rukom držati na ustima, a drugom oko struka obuhvatiti neku šinjorinu s kojom je istovremeno plesao; ali je istovremeno i meditacijski instrument kojim je neki, primjerice, pastir, na osami u prirodi glazbom mogao nebu i pticama prenositi svoje duševno stanje.
Zato ne čudi što su mnogi svirači, ma odakle dolazili, vjerni gračaškom susretu već desetljećima, a običaj je da za jubilarni broj nastupa dobiju i prigodnu nagradu - naravno, organić, malo bolji za duži staž, malo prosječniji za početničke jubileje. Tako je gračaški načelnik Ivan Mijandrušić jubilarne organiće uručio za dvadeseti nastup Branku Perniću, za petnaesti nastup Klaudiju Frankoviću, te za deseti nastup Ivanu Budiniću zvanom Jean-Pierre, Danteu Marušiću, Danijelu Bastijaniću i Predragu Ljuni. Glazbeni program susreta je pak otvorio Klaudio Gržetić iz Pazina koji na "Zasopimo na organić" dolazi od samog početka, već 23 godine, samo nagradu nije dobio jer mu obljetnica nije okrugla.
Lijepa i korisna suradnja
Kako je gračaški susret posljednjih godina ostvario lijepu suradnju s još dvije slične manifestacije, i njihovi se sudionici bilježe kao redovni izvođači u Gračišću. Tako se s više izvođača predstavila Udruga svirača tradicijskih glazbala Zadarske i Šibensko-kninske županije "Zvuci zavičaja", a jednako se tako zove i tamošnja glazbena smotra. Uz ostale tradicijske instrumente članovi ove udruge njeguju i svirku na usnim harmonikama, koje tamo nazivaju - cvitare. Festival "Ah, te orglice" koji se održava u mjestu Mokronog u Sloveniji također je bratska manifestacija gračaškom susretu "Zasopimo na organić", a odatle su u Gračišće stigli izvođači koji njeguju i pučko-popularni glazbeni izraz, ali i sofisticirane glazbene stilove moderne klasične glazbe, te naravno blues. Iz mnoštva izvođača, solista ili manjih sastava, koji su u Gračišću nastupili u tridesetak izvedbi, nezahvalno je nekoga posebno izdvajati, no treba reći da je publika sve jednako zdušno bodrila, plješćući i pocupkujući u ritmu dok su izvedbe trajale, aplauzom pohvaljujući izvođače kad bi završili, a za pojedinih izvedbi rijetki parovi bi čak i zaplesali. Prava prilika za ples uslijedila je ipak nakon završetka službenog programa susreta, kada su pozornicu preuzeli Anelidi i Vesna Nežić-Ružić. (Napisao i snimio Davor ŠIŠOVIĆ)