"Glow Kids" ili u prijevodu "Djeca s licima koja sjaje" novi je fenomen koji se pojavio među djecu i mladima, a označava njihovu ovisnost o tehnologiji, odnosno o blještećim ekranima mobitela, tableta i računala. Koliko je ta ovisnost uzela maha, a u znanstvenim je krugovima nazivaju i "elektronskim kokainom", te što poduzeti bilo je riječi na nedavno održanom predavanju u sklopu programa 11. tjedna psihologije u Poreču.
U prepunoj dvorani Zdravog grada okupilo se više od sto roditelja i drugih koji su pažljivo poslušali izlaganje primarijusa Ivana Burcara (specijalist opće kirurgije i subspecijalist kardijalne kirurgije) koji se kao profesionalac i otac troje djece posvetio izučavanju tjelesnih i psiholoških posljedica ovisnosti djece, ali i odraslih o tehnologiji. Dr. Burcar je svoje predavanje bazirao na knjizi američkog psihijatra Nicholasa Kardarasa pod nazivom "Glow Kids".
Depresija, anksioznost i agresija
Iako nam tehnologija (pametni telefoni, kompjuteri i drugo) u današnjem užurbanom svijetu pruža razne pogodnosti i mogućnosti, istraživanja ukazuju da prekomjerna upotreba raznih ekrana i njihov utjecaj na mozak, posebno djece, dovodi do učestalijih psihijatrijskih poremećaja kao što su ADHD, ovisnost, depresija, anksioznost i pojačana agresija. Kod djece u razvoju pretjerano izlaganje blještećim ekranima može dovesti do neuroloških oštećenja mozga i uzrokovati iste efekte kao kod uzimanja droga, primjerice kokaina! Otuda stručnjaci koji proučavaju nekontrolirano i prekomjerno korištenje ekrana zbog igranja igrica, pretraživanja interneta ili komunikacije putem društvenih mreža počinju za tu pojavu koristiti pojam elektronski kokain. Dakle, kako kaže Burcar, kada pustimo dijete da nekontrolirano ili prekomjerno koristi internet i tehnologiju, izlažemo ga riziku od razvoja ovisnosti kao da smo mu dali kokain.
- Kao roditelji nikada djetetu ne bismo ponudili drogu. S druge strane roditelji kupuju djeci video igre na koje se djeca "navuku" i postaju ovisna. Tako roditelji, zapravo ne znajući što se događa u organizmu i mozgu, a vjerujući da čine dobro ili da nagrađuju vlastitu djecu, zapravo nude elektronski kokain ukoliko igre nisu pažljivo odabrane i ako se, prvenstveno, ne koriste pod nadzorom odraslih, obrazložio je Burcar. (Tanja KOCIJANČIĆ)
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD ČETVRTKA