Ilustracija (Pexels)
Perimenopauza označava prijelazno razdoblje koje prethodi menopauzi i može trajati godinama, a često počinje već u kasnim tridesetima odnosno u ranim četrdesetima.
Iako se promjene događaju postupno, simptomi mogu biti zbunjujući i neugodni, a uključuju valunge, nesanicu i promjenu raspoloženja te zaboravljivost, glavobolju i smanjene seksualne želje. Mnoge žene ove tegobe doživljavaju kao “normalne” posljedice stresa ili umora, a zapravo se radi o hormonalnoj neravnoteži.
“Najčešći simptom perimenopauze – iznenadni naleti vrućine, crvenila kože i znojenja posljedica su poremećaja centra za regulaciju tjelesne temperature u mozgu, uslijed sniženog estrogena”, pojašnjava Jadranka Belan Žuklić dr.med., specijalist ginekologije i porodništva, za portal Zdravlje i ja.
Dodaje da su žene sa čestim i intenzivnim vazomotornim simptomima sklonije poremećajima sna, kognitivnim i psihološkim smetnjama i migreni te da imaju povišen rizik razvoja kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa, naglašavajući da se zbog toga simptomi ne smiju ignorirati.
“Oko polovice žena u perimenopauzi se žali na neki oblik mentalne usporenosti, zaboravljivost, manjak koncentracije, otežano prisjećanje nekih riječi i osjećaj kao da je mozak u ‘magli’. Na mentalne funkcije može utjecati i manjak hormona štitnjače, vitamina B12, folne kiseline, ali i depresivno raspoloženje”, kaže Belan Žuklić.
Kada točno ovi simptomi najčešće nestaju te može li hormonsko nadomjesno liječenje poboljšati kognitivne funkcije u perimenopauzi, doznajte u nastavku sadržaja na portalu Zdravlje i ja.