Račja Vas malo je selo laniške općine u kojem živi svega par obitelji (Gordana ČALIĆ ŠVERKO)
Dugoročna je to vizija budućnosti Lanišća ugrađena u Strategiju razvoja općine Lanišće do 2020. godine, koju je izrađivač zagrebačka tvrtka Moneo Savjetovanje doduše koncipirao za puno duže razdoblje
"Lanišće, općina na obroncima Ćićarije, zelena oaza gospodarskog i socijalnog prosperiteta. Poželjno turističko odredište, mjesto ulaganja ili stanovanja, koje određuju pojmovi ekološko, zeleno, izvorno, očuvano, netaknuto, prirodno, zdravo. Područje idealno za aktivni odmor, rekreaciju, avanturu, adrenalinske sportove, harmoniju ljudi i prirode." Dugoročna je to vizija budućnosti Lanišća ugrađena u Strategiju razvoja općine Lanišće do 2020. godine, koju je izrađivač zagrebačka tvrtka Moneo Savjetovanje doduše koncipirao za puno duže razdoblje.
Sređeni papiri preduvjet za investicije
Strategija je jednoglasno prihvaćena na travanjskoj sjednici laniškog vijeća, vrijedna je 112 tisuća kuna, a njena je izrada sufinancirana sredstvima Europske unije, Europskog fonda za ruralni razvoj. Uz prostorni plan donesen krajem prošle godine, strategija razvoja najvažniji je strateški razvojni dokument, kaže laniška načelnica Roberta Medica te dodaje kako se njome daju smjernice daljnjeg razvoja pri čemu su uvažene želje stanovnika iskazane kroz tri radionice.
- U četrnaest naselja teritorijalno najveće i stanovništvom najsiromašnije istarske općine koja zauzima 144 četvorna kilometra pograničnog područja, prema zadnjem popisu živi tek 329 stanovnika i 393 povremenih, odnosno vikendaša. Upravo je njena depopulacija ograničavajuća za daljnji razvoj pa je prioritet, kaže laniška načelnica, demografska obnova, zadržavanje postojećeg stanovništva i poticanje novog naseljavanja, odnosno povratka raseljenog stanovništva.
- Sređena dokumentacija preduvjet je novih investicija, dodaje također Medica koja vjeruje će to što je općina nedavno dobila brdsko planinski status također privući potencijalne investitore.
Razvojna strategija poput prostornog plana uređenja, razvojne značajke Općine Lanišće temelji na prirodnim resursima i njihovoj revalorizaciji, u smjeru razvoja atraktivne turističke ponude kroz aktivni i zdravstveni turizam, proizvodnje zdrave hrane, lovstva, stočarstva, posebno ovčarstva i kozarstva te određene proizvodnje eksploatacijom drvne mase, kamena i prirodne vode.
Dio općine je zaštićeno područje
Krajnji jugoistočni dio laniške općine je zaštićeno područje Parka prirode Učka, čak 110 četvornih kilometara obuhvaćeno je ekološkom mrežom Natura 2000, a sveukupno zaštićena prirodna područja čine čak 82,5 posto površine. U tijeku je i izrada stručne podloge za proglašenje Regionalnog parka Ćićarija. Za razliku od većine kraških područja, cijeli prostor Ćićarije obiluje izvorištima pitke vode, a specifični mikroklimatski uvjeti naglašavaju kvalitetu zraka.
Netaknute prirodne ljepote, bioraznolikost, očuvani okoliš te bogata i nedovoljno valorizirana povijesno-kulturna baština potencijalna su okosnica razvoja turističkih i njima vezanih djelatnosti na ovom slabo naseljenom području koji pretežito živi od primarne poljoprivredne proizvodnje. Uz tvornicu prerade drva, RJ Prerada drva Lanišće, Uprave šuma, Podružnice Buzet, i poljoprivredu, gospodarstvo danas čini tek nekoliko obrta koji se bave uzgojem sitne stoke te uslužnim djelatnostima u šumarstvu, a na području općine djeluje i tvrtka za održavanje i popravak motornih vozila.
Ćićarija ima desetak kuća za odmor
Na Ćićariji je desetak kuća za odmor, nekoliko njih i s bazenom, a omiljena je destinacija Robinzonski kamp Raspadalica u kojem nema ni struje, ni vode, ali se nude raznorazni outdoor sportovi poput označenih i uređenih trail staza, staza za penjanje, planinarenje, uzletište za paraglajdere. Primjetan je trend prodaje nekretnina radi prenamjene u kuće za odmor. Održivi turizam i s njime povezana ekološka poljoprivreda odnosno proizvodnja zdrave hrane na seoskim gospodarstvima jedna je od izglednijih mogućnosti revitalizacije ovog ruralnog područja.
Iz takve vizije proizlaze četiri definirana strateška smjera djelovanja laniške općine: gospodarstvo, s naglaskom na održivi turizam i eko poljoprivredu, odnosno proizvodnju zdrave hrane, kvaliteta i standard života, demografska obnova i ekologija i kultura. Iz popisa mjera i projekata izdvojimo tek nekoliko poput poticanja razvoja osuvremenjene proizvodnje "krbuna" uz očuvanje tradicionalnih načina proizvodnje drvenog ugljena kao turističke atrakcije, poticanje razvoja stočarstva, razvoj disperzivnog hotela za područje Rašpora, Černeha i Trstenika, razvoj brenda Ćićarije kao mjesta aktivnog odmora, razvoj vjerskog turizma, proizvodnju biomase, odnosno drvenih peleta, razvoj stolarskih obrta, izradu suvenira i uporabnih predmeta od drva, tradicijsko obrtništvo i njegovu iskoristivost u turističke svrhe.
Usporeni razvoj
Na usporeni razvoj Lanišća utječu prometna izdvojenost i niska razina komunalne opremljenosti, što se prvenstveno odnosi na cestovne pravce i vodno gospodarstvo, a mještani Ćićarije ograničavajućim smatraju i nedovoljnu pokrivenost mobilnom informacijsko-komunikacijskom mrežom. Problem za realizaciju većih javnih i privatnih investicija općenito je i specifična situacija neriješenih imovinsko-pravnih odnosa, odnosno načina upravljanja i korištenja komunela, seoskih dobra, oko čega se vodi dugogodišnji spor s Republikom Hrvatskom.
Depopulacija
Depopulacijski trend na prostoru Općine Lanišće primjetan je već cijelo stoljeće. Naime, na tom je prostoru 1910. godine živjelo čak 4.756 stanovnika, sredinom 40-ih godina prošlog stoljeća oko 3.000 stanovnika, da bi do moderne Hrvatske taj broj pao na svega 398 u 2001., odnosno 329 u 2011. godini.