POSEBNE OKOLNOSTI

VLADINE MJERE ZA OČUVANJE RADNIH MJESTA NA POLUOTOKU: U Istri je 2.780 poslodavaca tražilo potporu za 15.320 radnika

| Autor: Chiara BILIĆ
Arhiva

Arhiva


U pulskom područnom uredu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najveći je broj zaposlenika prijavio poslodavac koji je predao zahtjev za očuvanje čak 2.538 radnih mjesta. Tijekom ožujka se u pulskom uredu HZZ-a na spisak nezaposlenih prijavilo 1.111 osoba 

Zaključno s 14. travnjem 2.780 poslodavaca s adresom u Istarskoj županiji zatražilo je potporu za očuvanje radnih mjesta za 15.320 zaposlenika. Službeni je to podatak Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o poduzetnicima kojima je zbog posebne okolnosti uvjetovane pandemijom koronavirusa narušena gospodarska djelatnost zbog čega su se prijavili na Vladinu mjeru isplate naknade za radnike. U pulskom područnom uredu HZZ-a najveći je broj zaposlenika prijavio poslodavac koji je predao zahtjev za očuvanje čak 2.538 radnih mjesta.

U Istri je u posljednje vrijeme porastao i broj građana i građanki koji su ostali bez posla. Točnije, 31. ožujka je u evidenciji HZZ-a u Puli bilo prijavljeno 5.390 nezaposlenih osoba. To je 5,9 posto, odnosno 301 osoba više nego prije samo mjesec dana ranije, u veljači ove godine. U odnosu na isto razdoblje prošle godine to je porast od čak 37 posto ili 1.457 osoba više.

Također, tijekom ožujka se u pulskom uredu HZZ-a na spisak nezaposlenih prijavilo 1.111 osoba, od čega je na crnoj statistici 988 osoba završilo izravno iz radnog odnosa. U isto vrijeme je zbog zaposlenja iz evidencije odjavljeno 605 osoba. No, valja ovdje napomenuti da se, po riječima ministra rada i mirovinskog sustava Josipa Aladrovića, na razini Hrvatske do 10. ožujka bilježio izuzetan pad nezaposlenosti, no od tog se datuma trend okrenuo te je broj nezaposlenih porastao. Međutim, na Vladinu su se mjeru mogli prijaviti radnici zaposleni do 19. ožujka, ali i oni otpušteni u ožujku, ako ih je poslodavac ponovno prijavio u radni odnos. Stoga je realno zaključiti da su neki od građana koji su dobili otkaz zbog koronavirusa, naknadno vraćeni na posao. Prema službenoj statistici HZZ-a u Hrvatskoj trenutno ima 153.842 nezaposlenih, a Aladrović je prije tri dana kazao da je od 16. ožujka taj broj porastao za 17 tisuća, odnosno za 12,8 posto. 

Uzgred, subvencija za ožujak je iznosila 3.250 kuna neto po radniku, dok je za travanj i svibanj povećana na četiri tisuće kuna.

Rok za predaju zahtjeva za isplatu naknade za očuvanje radnih mjesta kod poslodavaca za prethodni mjesec trajao je do 10. travnja, dok će se za one zaprimljene u razdoblju od 11. travnja do 5. svibnja odobravati isplate troškova plaća za travanj i svibanj, a zahtjevima zatraženima u razdoblju od 6. svibnja do 5. lipnja za svibanj.

Podsjetimo i da je nedavno najavljeno da će se prijave moći obavljati isključivo online.

Aladrović je, inače, još 2. travnja otkrio da se na mjere za ožujak prijavilo 69 tisuća poslodavaca za 410 tisuća radnika te da bi prve naknade trebale biti uplaćene do Uskrsa. No već je tjedan dana kasnije ta brojka poslodavaca narasla na 94 tisuće, a radnika na 550 tisuća. Objasnio je i da se veliki dio tih naknada odnosi na radnike zaposlene u turizmu, jer je taj sektor trenutačno najviše pogođen.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter








Trenutno na cestama