NEZAVISNI VIJEĆNIK GORAN GALOVIĆ

UMAG: Konačno se donose izmjene Prostornog plana, ali ne bez problema

Radi se o krucijalnom razvojnom dokumentu svake lokalne zajednice, a konkretno, na ovaj su građani Umaga čekali od 2004. godine od kada je na snazi važeći plan. Goran Galović diplomirani je inženjer građevine koji je sudjelovao na svim javnim raspravama i bio jedan od glasnijih protivnika usvajanja ovog Prostornog plana

| Autor: Sanja BOSNIĆ
Sv. Pelegrin je jedna od spornih zona u planu

Sv. Pelegrin je jedna od spornih zona u planu


Goran Galović nezavisni je vijećnik Zelenog Umaga u Gradskom vijeću grada Umaga. Ovih dana intenzivno se priprema za drugu sjednicu Vijeća, a posebno za točku dnevnog reda usvajanja Prostornog plana uređenja grada Umaga. Naime, u ponedjeljak, 19. srpnja gradski vijećnici trebali bi razmatrati i usvojiti Odluku o donošenju Izmjena i dopuna Prostornog plana Grada Umaga, bez prisutnosti javnosti, navodno zbog uvedenih mjera, jer su novinari upućeni da tijek sjednice prate putem direktnog prijenosa na Facebook stranici Grada Umaga.

No, radi se o krucijalnom razvojnom dokumentu svake lokalne zajednice, a konkretno, na ovaj su građani Umaga čekali od 2004. godine od kada je na snazi važeći plan. Goran Galović diplomirani je inženjer građevine koji je sudjelovao na svim javnim raspravama i bio jedan od glasnijih protivnika usvajanja ovog Prostornog plana.

Potrebna je transparentnost

Podsjetimo, izradi novog prijedloga plana pristupilo se 2017. godine te je u veljači 2019. upućen i na javnu raspravu, ali, s obzirom da nije dobio suglasnost Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine RH, u travnju 2020. vraćen je Gradu Umagu te su uslijedile korekcije plana prema napucima resornog ministarstva, da bi se potom održala druga ponovljena javna rasprava, u prosincu lani s korekcijama plana, ali putem live streaminga. Sada se, kao konačno rješenje, upućuje vijećnicima na razmatranje i usvajanje na Gradskom vijeću. Valja istaknuti da su na ovaj plan građani imali puno kritika te su se vodile burne i svadljive javne rasprave, gdje su padale i verbalne uvrede prema predlagatelju plana Gradu Umagu i izrađivaču tvrtki URBIS 72 iz Pule.

Goran Galović

Goran Galović

- Prostorni plan uređenja grada Umaga ili bilo kojeg grada, najvažniji je prostorno planski dokument, ujedno i razvojni projekt. Jedino u sklopu izrade prostornih planova u RH postoji mogućnost direktne demokracije, gdje se ovako iznimno važan dokument mora usuglasiti direktno s građanima putem javnih rasprava. To je jedini trenutak kada vlast ima komunikaciju s građanima i dužna je biti transparentna. Sve ostalo je u vidu nekih preporuka, dobre prakse i razine volje i želje za transparentnošću. U gradu Umagu je nažalost razina transparentnosti na razini 'level below Zero'. Je li prostorni plan rađen u interesu građana? Nitko ne može to sada ustvrditi, možemo samo reći da nezadovoljstvo sudionika leži u tome što prostorni plan nije po želji građana. Međutim, od silnog nezadovoljstva, građani su već letargični, jer smatraju da ništa ne mogu promijeniti, kaže nam uvodno Galović.

Sporna urbanizacija Sv. Pelegrina

S obzirom da je, kao Zeleni Umag, 2019. godine bio pokretač peticije protiv urbanizacije zone Sv. Pelegrina/Zlatoroga koja je u kratkom roku prikupila oko 1500 potpisa koji su poslani u resorno Ministarstvo i druge relevantne institucije, pitamo ga ostaje li u planu ta urbanizacija.

- Pelegrin je jedina preostala javna površina uz more, koja već godinama koristi građanima Umaga za njihove javne potrebe. Peticija smo na vrijeme poslali u Zavod za prostorno planiranje Istarske županije i Ministarstvo graditeljstva tako da mjerodavni imaju informaciju o tome, međutim o planu odlučuje Gradsko vijeće Umaga. O umaškom priobalju mogu reći samo jedno: da smo iskomercijalizirana obala s malo, a ujedno, ako stvari krenu u tom pravcu, i nimalo prirodne obale. Danas su trendovi u turizmu elitnost i okrenutost prema prirodi i njezinoj zaštiti, dakle i zaštiti prirodne obale. Za gradonačelnika svu gradsku obalu treba izbetonirati i pretvoriti u obalnu šetnicu. Pitam se, zar stvarno svi građani Umaga misle o tome tako, ili se samo boje iznijeti svoj stav, kaže Galović.

Problem je što je na plan navodno bilo više od 1.300 zahtjeva građana, a prihvaćeno je njih oko 180 te što neki građani čekaju urbanizaciju zemljišta i po 27 godina i nije im udovoljena, dok se s druge strane najviše urbaniziraju gradske površine.

- Već odavno iznosim javno svoje mišljenje da prostornim planovima počinje rasprodaja gradskih nekretnina. Jer najprije se urbanizira da bi se moglo prodati. Dokaz je to urbanizacija dječjeg igrališta iza Fine. Ispada da je svrha postojanja Grada Umaga u prostornom planiranju 'žderanje' prostora i pretvaranje zelenih površina u ceste i građevine, gdje se sve privatizira i javni prostori sve više nestaju. Što kazati više kada znamo da u Umagu već dvije godine ne postoje mjesni odbori. Građani možda ne znaju da nositelj financiranja izrade prostornog plana može biti i bilo koja pravna ili fizička osoba. Da li je plan nižeg reda, bilo koji, od javnog interesa, ne znam ?! Za vrijeme javne rasprave o Poduzetničkoj zoni Juricani pitao sam je li izrada ovog plana javna, budući da je sam gradonačelnik vlasnik čestica u obuhvatu plana, a dan nakon javne rasprave gradonačelnik je poklonio čestice Gradu. I za PPUG Umaga interes bi trebao biti javan, ali je sve dosta netransparentno, kaže Galović.

Jedini isključeni vijećnik

I on tvrdi da se online sjednicom isključuje javnost.

- Za vrijeme prve javne rasprave u gradskoj vijećnici natiskivalo se preko stotinu ljudi. Na online raspravi bilo nas je oko 10-ak. Prvih pola sata uopće nismo mogli pratiti izlaganje, jer nije bilo tona. Na sva pitanja izrađivaču i predlagatelju plana o novim izmjenama uslijedio bi odgovor da pitanje nije predmet plana, kaže nam Galović svjestan da će i ovaj put "gradski vijećnici iz SDP-a i njihovi sateliti izglasati plan, samo dignuti ruku iz nekih svojih privatnih interesa".

Nedavno se upravo Galović požalio da su mu na facebooku Grada Umaga, kao gradskom vijećniku, onemogućili pristup. Štoviše, tvrdi da je jedini gradski vijećnik koji je bojkotiran na FB stranicama grada čiji je gradski vijećnik.

- Dogodio se još jedan presedan. Naime, jedino smo Gradsko vijeće koje je na konstituirajućoj sjednici imalo temu dnevnog reda, donošenje novog Poslovnika o radu. Pazite sada ovo: prijedlog novog Poslovnika predložio je gradonačelnik. To je isto kao da Poslovnik o radu Sabora predloži premijer. Međutim, s kupljenim glasovima, sve se može. Zakinuti su vijećnici oporbe u svim pravima, a ujedno i građani, budući da sam predložio da pitanja Gradskom vijeću mogu, po uzoru na neke bolje sredine, postavljati i građani. Nažalost za građane, prijedlog je odbijen. Mogu reći za sebe da sam do sada iznosio prijedloge i mišljenja koja su rijetko usvojena. Sada, budući da imam funkciju gradskog vijećnika, boriti ću se za dobrobit svojih građana i prosperitet grada. Otvaramo Knjigu pitanja građana grada Umaga, gdje će svaki građanin moći postaviti pitanje za gradske vijećnike. To je jedna o elementarnih građanskih sloboda. Gradsko vijeće ne smije i neće biti nedostupno za svoje građane, ustvrdio je Galović.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter