(Snimila Gordana Čalić Šverko)
- Enbot se počelo ujutro u štire ure kosit, perke je bila rosa, je raje kosa rezala i je bilo manje teplo, prenio je 70- godišnji Dino Blagonić iz Huma. Najvažniji dio priprema bilo je klepanje i brušenje kose, jer u suprotnom je napor bio puno veći. Blagonić je jedan od sudionika Festivala košnje na Ćićariji, koji su pokazali kako izgleda ručna košnja trave kosom.
Festival košnje održan u Robinzonskom kampu Raspadalica čiji su vlasnici speleolog, alpinist i letač Nevio Ladavac i Ana Popović, organizirala je Istarska županija u okviru EU projekta transPlant - Integrativna prekogranična zaštita Natura 2000 biljnih vrsta i staništa, financiranog u okviru Programa Interreg Slovenija – Hrvatska 2021.-2027., s ciljem promocije tradicionalnog upravljanja travnjacima, demonstracije ručne košnje kosom na tradicionalan način i ukazivanja na važnost očuvanja travnjaka na prekograničnom području.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Osim sudjelovanja ili praćenja natjecanja u ručnoj košnji, posjetitelji su kod popularnog uzletišta za paraglajdere na 550 metara visokoj strmoj litici iznad Buzeta, uz sam rub planinskog masiva Ćićarije mogli saznati zanimljivosti o bogatstvu travnjaka Ćićarije i brojnim vrstama koje na njemu žive. Također, bilo je riječi i o sukcesiji travnjaka koja se događa uslijed nedostatka košnje i ispaše.
Festival je otvoren u poslijepodnevnim satima prezentacijom biljnih vrsta koje žive na području Ćićarije kroz šetnju okolnim travnjacima uz stručno vodstvo, demonstracijom ručne košnje kosom, edukativnom radionicom za djecu u organizaciji vodećeg partnera Prirodoslovnog muzeja Rijeka, prezentacija proizvođača lokalnih proizvoda, kao i nastupom harmonikaša Branka Zlatića iz Sluma i Dječje vokalne skupine Mići Ćići, a zaokružen zabavnim programom uz grupu Trio Anima. Astronomsko društvo Hum omogućilo je promatranje Sunca teleskopom.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Održano je natjecanje u ručnoj košnji, u muškoj i ženskoj kategoriji pod budnim okom stručnog žirija. Moguće je bilo na natjecanje donijeti vlastitu kosu, a natjecatelji su mogli dobiti kosu od organizatora za potrebe sudjelovanja u natjecanju. Najbolji kosci nagrađeni su prigodnim nagradama, u muškoj konkurenciji pobijedio je Luka Lončar iz Buzeta, a u ženskoj Ana Mandić.
Bruno Kostelić, voditelj aktivnost Istarske županije u EU projektu transPlant kazao je kako je to jedan od dva Festivala košnje. Drugi će se održati iduće subote na slovenskoj strani u Parku Škocjanske jame. - Nizom projektnih aktivnosti bavimo se znanstvenim istraživanjima. Okupili smo partnersku prekograničnu strukturu institucija, pretežno biologa, koje se bave bioraznolikošću, staništima, značajnim biljnim vrstama koje žive na tim staništima i kako se ona mogu očuvati. U znanstvenom smislu radimo na niz načina, međutim u svemu tome važan je čovjek i njegovo djelovanje na travnjake, poručio je Kostelić.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Projektnim aktivnostima zadovoljna je i laniška načelnica Roberta Medica koja se je zajedno s gradonačelnicom Pazina Suzanom Jašić okušala u ručnoj košnji. - Zahvalna sam Istarskoj županiji jer je ponovo pokrenula još jedan europski projekt upravo na području Općine Lanišće s ciljem da se revitaliziraju pašnjaci, prirodna baština i potakne ljude možda na promišljanje o suživotu prirode i čovjeka, kazala je Medica.
(Snimila Gordana Čalić Šverko)
Vodeći partner EU projekta je Prirodoslovni muzej Rijeka, a projektni partneri iz Hrvatske i Slovenije su: Geografski inštitut Antona Melika Znanstveno-raziskovalneg centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti, Istarska županija, Univerza na Primorskem – Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Javna ustanova Nacionalni park Risnjak, Javni zavod Park Škocjanske jame, Općina Matulji i Zavod Republike Slovenije za varstvo narave. Projekt je vrijedan 1,65 milijuna eura od čega je udio Istarske županije 229.400 eura, a usmjeren je na zaštitu okoliša, zaštitu triju travnjačkih vrsta biljaka, to su razgranjeni srpac, dinarski rožac te Scopolijeva gušarka. Jedna je tipična biljka krških travnjaka, a dvije su visokoplaninske.